27. Biegi Śnieżnickie w Międzygórzu. Zapraszamy na najstarszą imprezę górską w Polsce! I na MP w biegach alpejskich

 

27. Biegi Śnieżnickie w Międzygórzu. Zapraszamy na najstarszą imprezę górską w Polsce! I na MP w biegach alpejskich


Opublikowane w wt., 25/06/2019 - 19:40

Już tylko miesiąc pozostał do najstarszego biegu górskiego w Polsce! 27-28 lipca zapraszamy do Międzygórza w Kotlinie Kłodzkiej, na 27. odsłonę Biegów Śnieżnickich.

Biegi

Główną konkurencją imprezy w Międzygórzu jest sobotni bieg alpejski na graniczny polsko-czeski szczyt Śnieżnika, rozgrywany od roku 1993. Na trasie długości 9,7 km o przewyższeniu 935 metrów odbędzie się zarówno bieg otwarty dla wszystkich, jak i rywalizacja o mistrzostwo Polski w biegu alpejskim, do udziału w której należy mieć klubową licencję PZLA i zgłosić się dodatkowo poprzez elektroniczny panel związkowy (zapisy mają się zacząć w niedługim czasie).

Trasa biegu alpejskiego zasadniczo nie zmieniała się przez lata, w ostatnich latach została tylko nieco skrócona poprzez rezygnację z początkowej pętli wokół Międzygórza. Od 3 lat tego kółka już nie ma. – Teraz to jest bieg stricte alpejski, czyli od razu i przez cały czas prowadzi pod górę: z centrum Międzygórza na szczyt Śnieżnika - mówi Roman Bogdał z Wydziału Turystyki i Kultury Fizycznej Urzędu Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej, organizatora imprezy. – Jedynie w połowie trasy jest króciutki, 300-metrowy zbieg o różnicy poziomów 55 metrów w dół – dodaje.

Głównej konkurencji Biegów Śnieżnickich, sobotniemu biegowi alpejskiemu na Śnieżnik, towarzyszy niedzielny Półmaraton Śnieżnicki na dystansie 21 km (735 m przewyższenia) malowniczą trasą w Masywie Śnieżnika oraz Igrzyska Dzieci.

Organizatorzy reaktywują półmaraton po kilkunastoletniej przerwie. Do roku 2000 bieg był imprezą samodzielną, odbywał się we wrześniu, teraz, na nieznacznie zmodyfikowanej trasie, wraca do kalendarza jako część Biegów Śnieżnickich. W związku z tym, w Międzygórzu będzie prowadzona osobna klasyfikacja łączna dla wszystkich, którzy zapragną pobiec na obu dystansach. Taki plan ma na razie co druga osoba rejestrująca się na imprezę.

Igrzyska Dzieci to drużynowa rywalizacja biegaczy w wieku 10-11 i 12-13 lat oraz młodzieży do wieku juniora. Ci najmłodsi będą się ścigali w mini biegach alpejskich na dystansach 600 i 800 m w centrum Międzygórza, o wynikach igrzysk decyduje łączna liczba punktów.

Mistrzostwa Polski w biegach alpejskich

W 2000 roku w Międzygórzu odbyły się Mistrzostwa Europy w biegach anglosaskich. Złoty medal zdobyła wtedy Izabela Zatorska. W 2015, nasi najlepsi biegacze walczyli tu o miejsca w reprezentacji Polski na MŚ w biegu anglosaskim. Wygrał wtedy Bartłomiej Przedwojewski.

A w tym roku, już po raz czwarty z rzędu, odbędą się tu (obok biegu otwartego) Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejskich Seniorów, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików. Seniorzy będą rywalizowali na pełnej trasie długości 9,7 km, kategorie młodsze – na dystansach krótszych, ze startem przesuniętym w stronę szczytu Śnieżnika: juniorzy i juniorzy młodsi 6 km, a młodzicy 2,4 km. Wszyscy będą finiszowali na samym szczycie góry.

Trasa Biegu na Śnieżnik

– Ruszamy z centrum Międzygórza, z deptaka zbudowanego przed 2 laty przy wodospadzie Wilczki – opisuje Roman Bogdał. – Trasa od razu prowadzi pod górę: najpierw 2,5 km asfaltem, potem kolejny kilometr drogą leśną na ciągle niedużym przewyższeniu. Wreszcie zaczynają się „schody”, czyli najcięższy odcinek trasy.

Pierwsza „ściana” to 400-metrowy podbieg, na którym 95 procent zawodników podchodzi, następnie łącznik drogą i jeszcze dłuższa tzw. „ściana płaczu”, którą nie wiem, czy nawet zwycięzca zdoła w całości wybiegać. Następnie wspomniany wcześniej jedyny z bieg na trasie długości 300 m i znowu wymagający podbieg, tym razem drogą szutrową zboczem Średniaka. Na 6 km mamy 700-800 m odcinka płaskiego i po zakręcie w prawo docieramy szutrem do schroniska, skąd ostatnie 1300 metrów prowadzi stromo, po kamieniach do mety na szczycie Śnieżnika.

Historia

Bieg alpejski na Śnieżnik wygrywało w historii wielu znanych biegaczy. Oprócz wspomnianej Izabeli Zatorskiej, na szczycie triumfowali także kilkukrotnie Anna Celińska, Jarosław Łazarowicz, Marek Dryja, Andrzej Długosz, a od 3 lat nie ma tam sobie równych Kamil Jastrzębski, zdobywając jednocześnie tytuł mistrza Polski. W roku 2017 pokonał Piotra Łobodzińskiego i Bartłomieja Przedwojewskiego.

Kamil Jastrzębski i zwyciężczyni sprzed roku Dominika Stelmach zapowiadają walkę w obronie tytułu mistrzów Polski. Na liście startowej organizatorzy spodziewają się także m. in. obiecującego Marcina Kubicy, doświadczonych Sylwestra Lepiarza i Dariusza Marka oraz mocnego biegacza miejscowego Krzysztofa Jilka. Zobaczymy też, kto zgłosi się do MP po uruchomieniu zapisów przez PZLA.

Zgłoszenia

Na oba dystanse Biegów Śnieżnickich są jeszcze wolne miejsca, limit zgłoszeń to w obu przypadkach po 250 osób. – Wprowadziliśmy go, bo chcemy zapewnić biegaczom komfort i dobre warunki rywalizacji. Ostatni odcinek długości 1300 metrów, od schroniska do szczytu, jest niedostępny dla samochodów, wszystko musimy zatem na Śnieżnik wnieść. Z góry dziękujemy goprowcom za obiecaną pomoc  w transporcie – mówi Roman Bogdał. Przy wspomnianym schronisku będzie zlokalizowany duży punkt odżywczy, na którym po zejściu z mety będzie można się posilić.

Zapisy elektroniczne na Bieg na Śnieżnik i Półmaraton Śnieżnicki są otwarte do 25 lipca, potem, już do samego startu, zgłosić się można w biurze zawodów. Do końca czerwca obowiązuje niższe wpisowe. Pakiet „2 biegi” ma cenę promocyjną.

Program zawodów 

27 lipca (sobota):

  • Bieg alpejski seniorów – 9,7 km, przewyższenie 935 m+
  • Bieg alpejski juniorów i juniorów młodszych – 6 km, przewyższenie 635 m+
  • Bieg alpejski młodzików – 2,4 km, przewyższenie 235 m+

28 lipca (niedziela):

  • Półmaraton Śnieżnicki/bieg anglosaski – 21,1 km, przewyższenie 735 m+
  • Dzieci starsze (ur. 2008-2009) – 800 m, przewyższenie 60 m+
  • Dzieci młodsze (ur. 2006-2007) – 600 m, przewyższenie 40 m+
  • Skrzaty – 250 m
  • Przedszkolaki – 150 m

27. Biegi Śnieżnickie w naszym KALENDARZU IMPREZ

Piotr Falkowski

zdj. Biegi Śnieżnickie


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce