Burza na Giewoncie - prawie 80 poszkodowanych, są ofiary śmiertelne

 

Burza na Giewoncie - prawie 80 poszkodowanych, są ofiary śmiertelne


Opublikowane w czw., 22/08/2019 - 18:31

Tragicznie zakończyła się wyprawa na Giewont dla ponad dwudziestu turystów. Przed godziną 14:00 nad jednym z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów rozpętała się gwałtowna burza. Na skutek wyładowań atmosferycznych ucierpiało kilkanaście osób, prawdopodobnie są też cztery ofiary śmiertelne. W akcji ratunkowej uczestniczy kilkudziesięciu ratowników TOPR oraz kilka cztery zespoły LPR z różnych części kraju.

Podczas burzy najprawdopodobniej jeden z piorunów uderzył w łańcuch, którego trzymało się kilkanaście osób. Początkowo doniesienia mówiły o trzech ofiarach śmiertelnych, w tym chłopcu w wieku 13 lat. Obecnie raporty podają cztery ofiary w Polsce i 1 na Słowacji.

Wciąż nieznana jest dokładna liczba rannych. Są oni transportowani do szpitali w Krakowie i Nowym Targu, bo w zakopiańskim brakuje już miejsc. Ustawiono namiot polowy dla lżej rannych, część osób jest opatrywana w schronisku na Hali Kondratowej, gdzie na ewakuację oczekuje jeszcze część poszkodowanych. Schronisko jest nieczynne. Akcję ratunkową utrudnia burza.

Grupa znajdująca się na Giewoncie była największą, ale nie jedyną poszkodowaną. Wiadomo też o turyście rażonym piorunem na Ciemniaku. Pomocy udzielili mu świadkowie wypadku, którzy wezwali TOPR. W Tatrach Słowackich także trwają akcje ratunkowe, pioruny raziły dwóch turystów na szczycie Banówki i jednego w rejonie Pachoła. Wciąż pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych zdarzeniach.

Akcja ratunkowa jest jedną z największych w ciągu ostatnich lat. Wyjątkowo silna była też burza, która przeszła nad Tatrami, zaskakując turystów. Ci, którzy byli u podnóża Giewontu mówią, że nic nie wskazywało na nadchodzący kataklizm. Piorun uderzył nagle, zbierając tragiczne żniwo.

O tym, jak zmienna i niebezpieczna potrafi być pogoda w górach, zwłaszcza w Tatrach, przekonaliśmy się już nie jeden raz, choć nigdy dotąd na taką skalę. Dlatego zawsze, bezwzględnie przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody i ewentualne ostrzeżenia dla danego rejonu.

Nie tylko dla orłów. Trening biegowy w Tatrach

Jeśli nie mamy doświadczenia a pogoda wydaje się niepewna, lepiej zostać w domu lub zmienić trasę wycieczki na taką, z której można szybciej zawrócić w razie załamania pogody, nie wychodzić w wyższe partie gór i unikać miejsc eksponowanych oraz uzbrojonych w łańcuchy, klamry i drabinki.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce