Julien Wanders i Sifan Hassan biją w Monako REKORDY ŚWIATA na 5 km! Szwajcar… pobiegł wolniej od rekordzisty Europy! [AKTUALIZACJA - wyjaśnienie IAAF]
Opublikowane w ndz., 17/02/2019 - 13:23
W niewielkim Monako urządzono wielkie bieganie. Wszystko podporządkowano faworytom, którzy mieli ustanowić doskonałe wyniki, z rekordami Europy i świata włącznie. Ci wywiązali się z zadania doskonale, choć uznanie (co najmniej) jednego z rekordów stawia mnóstwo pytań i budzi kontrowersje.
W biegu mężczyzn przez większość dystansu prowadził Szwajcar Julien Wanders, który trzymał się za dwoma pacemaker’ami. Pierwszy z nich skończył swoje zadanie w tunelu znanym m.in. w wyścigów Formuły 1. Drugi towarzyszył rekordziście Europy na 10 km i w półmaratonie jeszcze do ok. 3. kilometra. Później 22-latek toczył już samotną walkę z czasem.
Ostatecznie Wanders wygrał bieg z wynikiem 13:29 (średnie tempo 2:41 min.km), który - jak się okazuje - jest nowym rekordem świata. Co prawda najszybszy wynik w historii tego dystansu jest dziełem Kenijczyka Sammy’ego Kipketera - 13:00 w Carlsbad w 2000 roku - jednak dopiero od czerwca 2018 roku IAAF postanowił uznawać oficjalne rekordy świata w biegu ulicznym na 5 km.
Na 5 km po oficjalny rekord świata! Tylko w jakich butach? IAAF zmienia przepisy lekkiej atletyki
Co ciekawe, ogłaszając w 2018 r. swoją decyzję, IAAF poinformowała, że za rekord świata uzna wynik równy bądź lepszy niż 13:10. I dała zawodnikom kilka miesięcy na pogoń za tym rezultatem. Ostatecznie nikt nie pobiegł na wymaganym poziomie, przez co - w myśl nowych przepisów IAAF (pkt 261) - rekord powinien zostać ogłoszony do 1 stycznia 2019 roku na podstawie najlepszych ubiegłorocznych wyników.
Tak się jednak nie stało – w tabelach rekordów świata IAAF próżno szukać dystansu 5 km.
Wydawać się mogło, że IAAF czeka na biegi na odpowiednim poziomie, a rekordy ogłosi na koniec tego roku. Tymczasem Monako już cieszy się z rekordu świata. Bałagan jest ogromny – nawet największe gwiazdy biegów ulicznych, m.in. Zane Robertson, przecierają oczy ze zdziwienia.
Pytanie kolejne - dlaczego młody Fin Topi Raitanen, zwycięzca czwartkowego biegu w Armagh z czasem 13:43, nie został ogłoszony rekordzistą świata?
Zalewski łamie 14 minut na 5 km! Gardzielewski... Szybko w Armagh [WYNIKI POLAKÓW]
Co więcej, wg przepisów European Athletics wynik Juliana Wandersa z Monako... nie jest nawet rekordem Europy! W tabelach historycznych EA widnieje wynik Irlandczyka Alistera Cragga z Carlsbad w 1980 r. - 13:26 (inne źródła podają 13:25)!
W całej sytuacji pozostaje oczekiwać oficjalnej ratyfikacji wyniku przez IAAF, a także na ew. komentarz do sprawy ze strony European Athletics.
Wracając do biegu Monako. Polscy kibice powinni cieszyć się z kolejnego dobrego występu Krystiana Zalewskiego. Wicemistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami z Zurychu, nie tak dawno, we wspomnianym Armagh złamał granicę 14 minut, ustanawiając rekord życiowy (13:59). W księstwie był jeszcze szybszy, zajmując trzecie miejsce z czasem 13:53! Wyprzedził go jeszcze tylko Sondre Nordstad Moen - 13:37.
Wśród pań zwyciężyła z dużą przewagą Holenderka Sifan Hassan - rekordzistka Europy w półmaratonie, która uzyskała rezultat 14:44 (średnie tempo 2:57 min./km). Jest to nowy rekord świata, co do którego (raczej) nie można mieć wątpliwości (choć w 2017 r., podczas półmaratonu w Pradze Kenijka Joyciline Jepkosgei pokonała pierwsze 5 km w czasie 14:32).
Przypomnijmy, że najlepszy wynik w historii tego dystansu - 5 km ze startu do mety w dedykowanym biegu - należał do Etiopki Messeret Defar i wynosił 14:46 (2006 r.).
Druga w Monako była Brytyjka Laura Weightman z rezultatem 15:29. Trzecie miejsce wywalczyła Dunka Anna Emilie Moller, z czasem 15:35. Czwarta Włoszka Sara Dossena pobiegła rekord Italii - 16:03.
Na znakomitym siódmym miejscu uplasowała się Paulina Kaczyńska, która w swoim pierwszym oficjalnym starcie w tym sezonie uzyskała rezultat 16:58.
RZ
fot. twitter Alberto Stretti
AKTUALIZACJA
Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF opublikowało informację dotyczącą rekordów świata Juliena Wandersa i Sifan Hassan.
Okazuje się, że nieobecność rekordów na 5 km w bazie IAAF miała związek z trwającą ratyfikacją wyników uzyskanych... 8 września 2018 r. w Pradze. Podczas biegu na 10 km w ramach cyklu Birell Prague Grand Prix odnotowano najlepsze w 2018 r. rezultaty na dystansie 5 km: Kenijczyk Bernard Kibet uzyskał tam wynik 13:30, a jego rodaczka Caroline Kipkurui - 14:48. I właśnie te wyniki poprawili dziś Szwajcar i Holenderka.
Otwartym pozostaje pytanie o status rekordu Europy Alistera Cragga.
Z oświadczenia wynika także, że decyzja uznawaniu oficjalnych rekordów świata w biegu ulicznym na 5 km zapadła już w listopadzie 2017 r.
Pełna treść informacji IAAF – TUTAJ.
źródło: IAAF