Krynicka Mila Elżbiety Kościk - pechowa, a szczęśliwa! Sprawdź się w klasyku!

 

Krynicka Mila Elżbiety Kościk - pechowa, a szczęśliwa! Sprawdź się w klasyku!


Opublikowane w czw., 23/05/2019 - 14:22

Przed nami ósma Krynicka Mila. Tylko raz konkurencji zabrakło w programie TAURON Festiwalu Biegowego, ale to było dawno, jeszcze w 2010 roku. Z kolei w ubiegłym roku, z okazji 100-lecia Polski, biegano milę niepodległościową na 1918m. Dla uczestników jest to dobra okazja, by się pościgać się na nietypowym dystansie. Emocje gwarantowane!

Biegi na milę, czyli na dystansie 1609 m, największą popularnością cieszą się w krajach anglosaskich, ze względu na obowiązujący tam system metryczny. Kibicom dystans kojarzyć może się głównie z profesjonalnymi mityngami oraz słynnym Brytyjczykiem Rogerem Bannisterem, który jako pierwszy pokonał milę w czasie poniżej 4 minut.

Jednak i w Polsce coraz więcej jest biegów ulicznych o takiej charakterystyce. W Krynicy- Zdroju już od lat każdy może samemu sprawdzić swoje możliwości. W 2011 roku pierwszymi zwycięzcami Giełdowej Mili - pierwotna nazwa konkurencji - był Piotr Mielewczyk, który uzyskał wynik 4:50. Rywalizację Pań wygrała Kamila Pobłocka, z rezultatem 5:31.

W tym roku biegacze znów będą rywalizowali na tradycyjnym dystansie 1 mili. Rok temu, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości rozgrywana była mila przedłużona, licząca 1918 m, pod patronatem Marszałka Senatu RP i nazwą „Polonia dla Niepodległej”. Tamten start na długo zapamięta Elżbieta Kościk (nr 3782), która zajęła drugie miejsce w kategorii K40. Biegaczka z grupy Karkonosz Running Team tylko o sekundę wyprzedziła Magdalenę Szymuś, uzyskując czas 7:51. O wszystkim zdecydował sprinterski finisz, oraz... rozwiązujące się sznurówki.

– Muszę przyznać, że był to trudny bieg. Ale nie dlatego, że tempo było wysokie czy pogoda zła. Ja po prostu miałam sporo pecha, bo zgubiłam chipa na jakieś sto metrów przed metą. Nigdy mi się coś takiego nie zdarzyło. Na szczęście widzieli to wszyscy razem z sędziami. Nie było tu żadnych kombinacji. Po prostu rozwiązała mi się sznurówka… – relacjonuje Elżbieta Kościk

– To dziwne, ale czułam chip odlatuje hen daleko. Nawet się zatrzymałam, bo bałam się że nie będę sklasyfikowana. Biegnąca na trzecim miejscu dziewczyna w końcu mnie dogoniła i w tamtej chwili wyprzedziła. Dopiero spiker zawołał, żebym biegła. Zerwałam się i to chyba był najszybszy finisz świata! Zawzięłam się i nie odpuściłam, choć kosztowało mnie to sporo zdrowia i nerwów – wspomina biegaczka.

Krynicka Mila była początkiem dobrej passy naszej rozmówczyni w Krynicy. Dzień później podczas Życiowej Dziesiątki, zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Masters w kat. K45-49. Dodajmy, że nie był to jej debiut na Festiwalu Biegowym. Dwa lata temu w biegu na milę zajęła piąte miejsce w kategorii 40+ z czasem 6:35.

– Pamiętam, że tamtego startu zupełnie nie planowałam. Przyjechałam do Krynicy z naszą liczną grupą i miałam biec tylko sztafetę maratońska. Ale ponieważ sztafeta jest jedną z ostatnich konkurencji, to nie chciało mi się czekać aż trzech dni na swoją kolej. Dlatego zapisałam się na milę. Jeszcze w szkole lubiłam biegać na krótszych dystansach, ale akurat wtedy chciałam poprawić swój wynik i sprawdzić formę. Tyle, że dystans został wydłużony. Mogłam co prawda zmienić konkurencję, ale jak widać, dobrze że tego nie zrobiłam! – wspomina sympatyczna zawodniczka.

Krynicka Mila rozegrana zostanie w piątek 6 września. Eliminacje rozpoczną się o godzinie 16:45, a finały o 18:00. Idealnie plaska trasa prowadzi Bulwarami Dietla i krynickim Deptakiem. Start i meta znajdują się w samym centrym biegowego miasteczka, w bramie nr 1.

O wygraną powalczą finaliści wyłonieni z eliminacji. W sumie prowadzone są cztery klasyfikacje: do lat 39 lat (kobiet i mężczyzn) oraz 40+ (kobiet i mężczyzn). Do finałów zakwalifikuje się po 25 najlepszych zawodników i 25 zawodniczek, według osiągniętych czasów w biegach eliminacyjnych.

10. TAURON Festiwal Biegowy potrwa do 8 września. Zapisy trwają – TUTAJ. Do końca maja obowiązuje niższe wpisowe. Do Krynickiej Mili jest to 15 zł.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce