Na 5 km po oficjalny rekord świata! Tylko w jakich butach? IAAF zmienia przepisy lekkiej atletyki

 

Na 5 km po oficjalny rekord świata! Tylko w jakich butach? IAAF zmienia przepisy lekkiej atletyki


Opublikowane w czw., 19/07/2018 - 08:40

Tuż przed rozpoczęciem MŚ U20 Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF zaktualizowało przepisy dotyczące rywalizacji lekkoatletycznej. Część zmian dotyczy także biegów ulicznych.

Najważniejszą zmianą, ujętą w pkt 261, wydaje się rezygnacja z notowania oficjalnych rekordów świata na dystansach 15, 20, 25 i 30 km w biegach ulicznych. Do tej pory rekordy padały głównie podczas imprez maratońskich czy półmaratońskich (wymogiem było, że dany wynik musi zostać osiągnięty od startu do danego punktu na trasie, a nie pomiędzy poszczególnymi punktami na trasie), choć np. organizatorzy, a bardziej uczestnicy imprezy pn. Zevenheuvelenloop w holenderskim Nijmegen wyspecjalizowali się w biciu rekordów na pełnej 15-kilometrowej trasie tej imprezy.

Aktualni rekordziści:

  • 15 km: Leonard Patrick Komon (41:13) i Joyciline Jepkosgei (45:37)
  • 20 km: Zersenay Tadese (55:21) i Joyciline Jepkosgei (1:01:25)
  • 25 km: Dennis Kipruto Kimetto (1:11:18) i Mary Jepkosgei Keitany (1:19:43 – oczekuje ratyfikacji)
  • 30 km: Eliud Kipchoge / Stanley Biwott (1:27:13) / Mary Jepkosgei Keitany (1:36:05)

Jednocześnie IAAF rozpocznie notowanie oficjalnych rekordów globu na dystansie 5 km. Wyjściowe wyniki zostaną osiągnięte w 2018 r. przy czym wg oczekiwań IAAF nie powinny być gorsze niż 13:10 u mężczyzn i 14:45 u kobiet. Najlepszymi wynikami uzyskanymi w historii konkurencji są 12:59 Sammiego Kipketera (2000 r. w kalifornijskim Carlsbad) oraz 14:46 Meseret Defar (2006 r., również Carlsbad). Rekord Polski to 13:39 Michała Bartoszaka z 1993 r. z Los Angeles.

Oficjalne rekordy świata notowane będą też w chodzi kobiet na 50 km. Wyjściowe rekordy również zostaną osiągnięte w tym roku i będą nie gorsze niż 4h20.

Zmieniają się także przepisy dotyczące ciuchów, obuwia i numerów startowych lekkoatletów, ujętych w pkt 143 przepisów IAAF. Wg nowych wytycznych, lekkoatleci powinni korzystać z butów „rozsądnie dostępnych dla wszystkich w imię ducha uniwersalności lekkiej atletyki”. Ponadto „buty nie mogą być konstruowane w sposób dający lekkoatletom nieuczciwe wsparcie i przewagę”.

Nowe przepisy nie mówią nic o prototypach, wykorzystywanych powszechnie przez czołowych biegaczy świata (m.in. Kipchoge, Rupp, Tirunesh Dibaba, Edna Kiplagat). Na amerykańskich forach biegowych trwa dyskusja czy wykluczone z biegania ulicznego powinien zostać m.in. model Zoom Vaporfly 4%, powszechnie stosowany przez Nike Oregon Project. Jak udowadniają badania, Zoom Vaporfly 4% ze specjalną wkładką w podeszwie mogą skutecznie pomagać biegaczom, redukując koszty energetyczne biegu średnio o właśnie 4%.

Vaporfly 4% rzeczywiście takie dobre?

Pozostałe nowości w przepisach IAAF to m.in. dłuższa o 10 metrów strefa przyjmowania pałeczki w biegach rozstawnych, precyzyjne wytyczne dla konkurencji rzutowych dot. obrotów w kole i fauli, czy zasady ustalania rekordów mistrzostw lokalnych czy regionalnych (np. Mistrzostwa Warszawy w biegu na 10 000 m).

Nowe przepisy lekkiej atletyki wejdą w życie 1 listopada. Wtedy też poznamy pierwsze oficjalne rekordy świata w biegu ulicznym na 5 km oraz w chodzie kobiet na 50 km.

źródło: IAAF, PZLA


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce