Koronawirus! Zakaz rozgrywania biegów!? Premier: "Odwołujemy wszystkie imprezy masowe" [AKTUALIZACJA]
Opublikowane w wt., 10/03/2020 - 11:04
– Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których szczegółowa definicja znajduje się w ustawie – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
To oczywiście efekt rozprzestrzeniającego się koronawirusa i chęć zapobiegania epidemii. Do wtorku rano na terenie kraju stwierdzono 18 osób zarażonych tym wirusem.
To oznacza, że wszystkie imprezy biegowe zgłoszone jako imprezy masowe, czyli takie, w których bierze udział więcej niż 1000 osób zostają zawieszone do odwołania.
Konkretne decyzje w sprawie odwoływania imprez sportowych, w tym także biegów, mają podejmować wojewodowie i przekazywać informacje organizatorom.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Dziś na spotkaniu RZZK podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Do organizatorów imprez wojewodowie będą przekazywać dokładne informacje.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 10, 2020
Podczas specjalnej konferencji prezes rządu stwierdził: - Obserwacja tego co się dzieje i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także po rozmowach z naszymi partnerami zdecydowaliśmy wprowadzić decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których szczegółowa definicja znajduje się w ustawie.
Gdynia, Poznań, Żywiec, Dąbrowa, Ostrzeszów... - odwołują biegi [AKTUALIZUJEMY]
Premier Morawiecki dodał: - Z analiz wynika, że wirus jest w fazie ofensywnej i nastąpi przyrost liczby zachorowań. Może być istotny przyrost zachorowań.
O godz. 12 minister sportu spotkała się z przedstawicielami związków sportowych. - Rekomendujemy odwoływanie wszystkich imprez sportowych, także tych, które nie spełniają wymogów ustawy o imprezach masowych, a więc mniejszych, czy dla dzieci i młodzieży. Musimy dbać o zdrowie sportowców tak profejsonalnych, jak i amatorów. Musimy zapobiec rozprzestrzenaniu się choroby. To jest wyjątkowa sytuacja i najbliższe dwa, trzy tygodnie będą kluczowe - podkreśla Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Z biegów, w których startuje ponad 1000 zawodników niedługo zaplanowany jest np. Półmaraton Marzanny (22 marca) w Krakowie. Tam organizatorzy na razie nie wycofują się z przeprowadzenia biegu, ale spotkają się wieczorem i bedą dyskutować co dalej. Z kolei planowany na 26 kwietnia Cracovia Maraton, podczas którego mają być rozegrane mistrzostwa Polski na tym dystansie "analizuje sytuacje" i z decyzją poczeka do 25 marca.
Inne duże najbliższe biegi (z zapisami powyżej 1000 osób) - Myślenicki Bieg Uliczny czy DOZ Maraton Łódź na razie oficjalnie milczą.
Jako pierwszy z dużych biegów informację o przeniesieniu imprezy podjął Półmaraton w Żywcu.
W Poznaniu trzymają kciuki, że dojdzie do skutku Recordowa Dziesiątka. "Jesteśmy w kontakcie z instytucjami decyzyjnymi. Obecnie nadal mamy pozwolenia w mocy. Ponieważ miejski sztab zespołu ds. monitorowania koronawirusem zbiera się w czwartek przed nami wszystkimi decydujące 48 godzin. Będziemy na bieżąco was informować. Wiemy, że sytuacja dla całej biegowej Polski jest trudna ale szczególnie z uwagi na plenerowy charakter cały czas mamy sygnały iż impreza na tą chwilę nie jest odwołana." - napisali na facebooku organizatorzy.
Przełozony został także najstarszy maraton w kraju w Dębnie.
AK
AKTUALIZACJA
Komunikat organizatora 11. TAURON Festiwalu Biegowego:
"Przygotowania do 11. TAURON Festiwal Biegowego przebiegają zgodnie z założeniami. Termin 11-13 września 2020 r. zaplanowany dla kolejnej edycji naszego cyklicznego wydarzenia nie ulega zmianie. Na bieżąco śledzimy komunikaty rządowe i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rejestracja uczestników imprezy jest otwarta (TUTAJ) - do biegów w Krynicy-Zdroju zapisało się już blisko 5 000 osób. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Festiwalu i... zapraszamy do uzdrowiska!"
- Anna Czerwińska, Prezes Zarządu Fundacji "Festiwal Biegów"