Thames Trot Ultra 50 z Pawłem Pakułą w stawce
Opublikowane w wt., 03/02/2015 - 08:43
W najbliższą sobotę o 8:30 rano, w Wielkiej Brytanii rozpocznie się bieg ultra na dystansie 50 mil – Thames Trot Ultra 50. Impreza organizowana jest od 2008 roku i jest biegiem terenowym po wyznaczonej trasie wzdłuż Tamizy, z Oxfordu w kierunku Londynu, bez wielkich przewyższeń. Wśród uczestników imprezy będzie m.in. nasz lubelski przyjaciel, ultramaratończyk Paweł Pakuła. Poniżej kilka słów od Pawła.
Ultra dla początkujących?
Dystans niecałych 50 mil (dokładnie 47.13 mil) czyli około 80 kilometrów należy do krótszych w bardzo urozmaiconej rodzinie biegów ultradystansowych. Organizatorzy polecają Thames Trot 50 jako ultra dla początkujących, coś dobrego na pierwszy raz dla tych, którzy chcą wyjść poza dystans maratonu. W biegu startuje zwykle około 250-300 zawodników, z czego nie kończy około 10%. To także świadczy o tym, że skala trudności biegu do szczególnie wysokich nie należy. Ukończenie biegu daje 1 punkt do UTMB.
Organizatorzy
Imprezę organizuje „Go Beyond Sport” – grupa angielskich sportowców-amatorów: biegaczy, triathlonistów, trenerów oraz filantropów. Ludzie ci organizują różnego typu zawody: biegi na 10 km, półmaratony, maratony, zawody triathlonowe i biegi ultra. Działalność pro-sportowa jest dla nich także środkiem do zdobycia funduszy na działalność charytatywną. Część wpływów z opłaty startowej (47.5 funtów - zwykła opłata lub 200 funtów za „free Charity race place”) jest przeznaczana na działalność fundacji „Teach Africa” wspierającej edukację ubogich dzieci ze slumsów w Nairobi.
Trasa
Bieg zaczyna się w Oxfordzie a dokładniej w Iffley, 3 mile na południe od Oxfordu. Prowadzi następnie „Ścieżką Tamizy” wzdłuż brzegów rzeki, nadbrzeżnymi dróżkami spacerowymi i drogami dla bydła. Ścieżka tak jak rzeka biegnie najpierw przez wiejskie tereny na południowy-wschód, do miasta Reading. Potem odbija na północ, do Henley on Thames gdzie znajduje się meta.
Po drodze, w odstępach 8-9 mil rozmieszczonych jest 5 punktów kontrolnych będących równocześnie punktami odżywiania. Można na nich uzupełnić wodę, zaopatrzyć się w żel energetyczny GU, ciastka owocowe, żelki. Trzeci punkt kontrolny ma być zaopatrzony solidniej niż pozostałe. Limit czasu na pokonanie całości trasy wynosi 11 godzin.