W Brzesku bieg dla Ofiar Katynia. Można wygrać szablę
Opublikowane w śr., 02/04/2014 - 13:25
W sobotę 5 kwietnia w Brzesku odbędzie się druga edycja Memoriału Katyńskiego o Szablę Oficerską im. Płk Andrzeja Hałacińskiego. Patriotyczny wątek imprezy nie jest przypadkowy.
Ideą imprezy jest upamiętnienie Ofiar komunistycznej zbrodni ludobójstwa w Katyniu oraz promowanie patriotyzmu wśród młodych pokoleń Polaków poprzez krzewienie kultury fizycznej - biegania. O wyborze takiej formy uczczenia bohaterów katyńskich, pomysłodawca zawodów mówi:
– Dlaczego bieg? Bo jesteśmy biegaczami. Chcemy uczcić bohaterów, których podziwiamy, szanujemy i od których chcemy się uczyć miłości do Polski. Chcemy Ich uczcić w sposób najlepszy jak potrafimy – organizacją biegu. Oni oddali życie i krew, bo w takich czasach przyszło im żyć. My dajemy swój pot i zmęczenie dla Nich. Zawsze będziemy pamiętać i przekażemy tę pamięć następnemu pokoleniu, a ono przekaże kolejnemu. Sztafeta pokoleń będzie trwać – powiedział nam Jan Waresiak, prezes BKB „Victroria”.
Płk Andrzeja Hałaciński z małżonką Zofią. Zdjęcie z 1919 roku
Organizatorem imprezy jest Brzeska Fundacja Społeczna „Victoria” im. Płk Andrzeja Hałacińskiego, przy wsparciu Okocimskiego Klubu Narciarskiego. Patronat nad Biegiem objęło Starostwo Powiatowe w Brzesku.
Patron biegu, płk. Andrzej Hałaciński - legionista, twórca pieśni „My pierwsza brygada”, był, jak tłumaczy nasz rozmówca, nie tylko wspaniałym człowiekiem, ale i wielkim patriotą, kochającym ponad wszystko Ojczyznę. – Pułkownik Hałaciński to symbol wszystkich ofiar zamordowanych w Katyniu – dodaje organizator.
Sam bieg nie jest kolejną imprezą w biegowym kalendarzy Małopolski. Jego wyjątkowy charakter podkreśla utworzenie Komitetu Honorowego. Znalazło się w nim wiele wybitnych postaci, w tym między innymi syn patrona biegu dr Bogumił Hałaciński, który, mimo podeszłego wieku, pojawi się w Brzesku by udekorować jego zwycięzców. Zaproszenie do Komitetu Honorowego przyjęli tez Zofia Pilecka-Optułowicz oraz Andrzej Pilecki, córka i syn rotmistrza Witolda Pileckiego, a także dziennikarz Wojciech Reszczyński czy Tadeusz Płużański, autor książek „Bestie” oraz „Bestie2” (książki znajdą się wśród nagród w losowaniu).
Start biegu wyznaczono na godzinę 11.00. Do wyboru są dwa dystanse – główny na dystansie 20,73 km oraz towarzyszący - 5 km. Start i meta znajdować się będzie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 (ul. Piastowska 2), tu zlokalizowane będzie też biuro zawodów.
Dla zwycięzców biegu głównego w kategorii open kobiet i mężczyzn za pierwsze trzy miejsca przewidziane są unikalne nagrody - szable oficerskie.
Nagrodami honorowani będą też biegacze z pozostałych miejsc na podium. Na wszystkich uczestników czekają zaś pamiątkowe dyplomy i medale (nie trzeba będzie dotrzeć do mety), a także posiłek regeneracyjny i napoje, także na trasie biegu. Po biegu odbędzie się z kolei losowanie wartościowych nagród.
Aby wziąć udział w biegu, należy zarejestrować się na stronie biegu i wnieść opłatę startową w wysokości 40 zł. Możliwe są zapisy w dniu zawodów do godziny 10.00, ale tylko w przypadku „wolnych miejsc”.
Organizator nie wprowadza limitu wiekowego do startu na dystansie 5 km (potrzebna jedynie zgoda prawnych opiekunów dla dzieci i młodzieży niepełnoletnich). Natomiast osoby chcące wystartować w biegu głównym, powinny w dniu zawodów mieć ukończone 18 lat.
Strona imprezy:
Regulamin:
http://www.memorialkatynski.pl/index.php/re
Zapisy online:
http://www.pomiar-czasu.pl/zawody.php?nr=z050414
AP