10 powodów, żeby jeść jarmuż i jak to robić

 

10 powodów, żeby jeść jarmuż i jak to robić


Opublikowane w pon., 25/11/2013 - 09:19

To zielone warzywo z rodziny kapustowatych staje się coraz bardziej popularne. Nadal trudno je kupić, ale powoli zyskuje należne sobie miejsce na talerzach. Jarmuż polubili biegacze i inni sportowcy. Zalecają go dietetycy i lekarze. Nie jest żadnym wynalazkiem. Przepisy na dania z jarmużem pojawiają się m.in. w książkach kucharskich Marii Śleżańskiej i Marii Monatowej. Powodów, żeby włączyć go do swojej diety jest wiele, ale kilka wydaje się być szczególnie istotnych.

1. Filiżanka jarmużu zawiera więcej witaminy C niż wynosi dzienna norma.

2. Jest bogatym źródłem witaminy A.

3. Jedząc go przyswajamy wapń i żelazo.

4. Znacznie przekracza dzienne zapotrzebowanie na witaminę K.

5. Jest ważnym źródłem potasu, miedzi i manganu.

6. W testach na zwierzętach wykazuje działanie antynowotworowe. Glukozynolany zawarte w jarmużu mogą mieć wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów płuc, prostaty, piersi i żołądka. Badania w tym zakresie jeszcze trwają. Wykazuje też działanie przeciwzapalne.

7. Pozwala unormować poziom cukru we krwi, dlatego pomaga w utrzymaniu wagi. Dodatkowo jest niskokaloryczny i nie zawiera tłuszczu. Niestety w wielu przepisach występuje z mięsem, boczkiem i po prostu tłuszczem. Wtedy przestaje być pomocny w diecie odchudzającej.

8. Japończycy robią z niego Aoiru. Ten sok słynie z okropnego smaku, ale cieszy się opinią remedium na wiele współczesnych chorób. Nie jest lekiem, ale suplementem diety wspomagającym leczenie.

9. Zalicza się do tych, nielicznych roślin, którym nie szkodzi, a wręcz pomaga mróz. Po przemrożeniu zdecydowanie zyskuje na smaku.

10. Jest łatwy do przyrządzenia. Można go gotować, piec, smażyć. Jest wartościowym dodatkiem do zup i samodzielną potrawą.

Jak wybrać jarmuż?

Niestety jarmuż ma tendencję do gromadzenia pestycydów, dlatego lepiej wybrać ten uprawiany organicznie i z dala od ruchliwych ulic. Kupujemy roślinę zieloną o jędrnych liściach, bez żółtych lub brązowych plam. Świeży jarmuż może leżeć w lodówce kilka dni (nie dłużej niż pięć). Najsmaczniejsze są młode liście. Do gotowania przeznacza się pocięte liście, natomiast odcina się główny nerw.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Surowy jarmuż jest ciężkostrawny, a podczas krótkiego gotowania nie traci znacząco swoich właściwości zdrowotnych. Bezsprzecznie jest bardzo zdrowym składnikiem diety, pod warunkiem, że nie jest nadużywany. Oprócz całej listy zdrowych składników, zawiera także szczawiany, które mogą mieć związek z kamieniami nerkowymi i żółciowymi.

IB

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce