Po raz piętnasty na Pilsko. Z rekordem frekwencji?

 

Po raz piętnasty na Pilsko. Z rekordem frekwencji?


Opublikowane w pt., 10/07/2015 - 10:16

W swojej 14-letniej historii Bieg na szczyt Pilska przechodził różne koleje losu - przypomina Andrzej Puchacz, pełnomocnik PZLA ds. biegów górskich, członek zarządu światowej federacji biegów górskich WMRA, wspierający organizatorów imprezy w Korbielowie.

Trzykrotnie odbywały się tu mistrzostwa Polski seniorów. W roku 2004, na anglosaskiej trasie legendarny włoski biegacz górski, sześciokrotny mistrz świata Marco De Gasperi zdobył swój jedyny tytuł mistrza Europy. W roku 2010 miały tu miejsce mistrzostwa świata weteranów, a mistrzostwa Polski weteranów odbywały się tu kilka razy z rzędu. O trasach Biegu na szczyt Pilska, a były ich różne wersje, opowiadano legendy.

Najlepsi polscy zawodnicy zaliczali tu wpadki i nie kończyli biegu lub kończyli go na odległej pozycji. Włosi twierdzą, że trasa rozegranych tu mistrzostw Europy była najtrudniejsza w historii. Sam Marco De Gasperi po rekonesansie stwierdził, że trasa jest zbyt trudna, ale wycofał te słowa na konferencji prasowej po zdobyciu złotego medalu. Powiedziałem wtedy, że trasa została zaprojektowana specjalnie pod niego, gdyż nie wypada, aby sześciokrotny mistrz świata nie miał tytułu mistrza Europy.

W tym roku także odbędą się tu Mistrzostwa Polski Weteranów w Biegu Górskim. Trasa jak zwykle na Pilsku bardzo wymagająca, dla tych którzy lubią biegową wspinaczkę. Dystans 10 km, przewyższenie + 946 m – 10 m. Start, w niedzielę, o godz. 11:00 obok gimnazjum w Korbielowie. Tu też będzie można w dniu zawodów odebrać numery startowe w godz. 8:30-10:30. Start uczestników Nordic Walking także w tym samym miejscu, ale o godz. 10:30.

Zawodnicy, którzy wpłacili wpisowe po 8 lipca proszeni będą o okazanie dowodu wpłaty. Wraz z numerem będzie można odebrać ważną 3 lata Beskidzką Kartę Rabatową, która w wielu miejscach Beskidów zapewnia zniżki. Więcej na www.beskidzkakarta.pl.

Wierzchnie okrycia do wywiezienia na Halę Miziową będzie można oddać do depozytu w godz. 9:00-10:30. Organizatorzy zapewniają przechowanie bagażu do godz.14:30. Punkt z wodą znajdować się będzie na Hali Miziowej. Osoba, która zdecyduje się zejść z trasy zobowiązana jest zgłosić to sędziemu. Limit czasowy do pokonania trasy to 3 godziny. Po tym czasie meta będzie nieczynna.

Poza mistrzostwami Polski weteranów odbędą się także mistrzostwa Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej oraz górników w biegu górskim. Strażacy powinni okazać legitymację w Biurze Zawodów, a górnicy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu w branży.

Zgłosiło się 376 osób, będzie więc można zgłosić się jeszcze w dniu zawodów, na miejscu, gdyż limit uczestnictwa został ustalony na 500 osób.

Warto pamiętać o tym, że w niedzielę rano może być duży ruch na drodze z Bielska-Białej do Żywca i nie planować przyjazdu na ostatnią chwilę.

Andrzej Puchacz

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce