Bieg "1 km dalej od cukrzycy" - zwycięzcy dają przykład

 

Bieg "1 km dalej od cukrzycy" - zwycięzcy dają przykład


Opublikowane w ndz., 08/09/2019 - 15:46

„Jeden kilometr dalej od cukrzycy” - pod takim hasłem rozegrywany jest w Krynicy-Zdroju bieg, który ma zwrócić uwagę na jedną z epidemii współczesnego świata. W tym roku na uczestników oprócz medali czekały także pyszne jabłka.

Do pokonania było zaledwie tysiąc metrów, po trasie prowadzącej w wokół krynickiego deptaku i Bulwarach Dietla. Można było biec bardzo szybko, poniżej 3 min./km, ale też spokojniej przemierzać dystans. Nie wynik był tu najważniejszy. Liczył się udział i wiedza nt. problemów diabetyków.

Rywalizowano w kilku kategoriach wiekowych młodzieżowych (od 13 lat) oraz w klasyfikacji seniorskiej, oddzielnej dla kobiet i mężczyzn. Choć była to jedna z ostatnich konkurencji 10. TAURON Festiwalu Biegowego, to uczestników nie zabrakło. Zwłaszcza wśród dorosłych, a więc osób które najczęściej trafiają do tzw. grupy ryzyka. Wygrywali Paweł Krochmal (2:52) i Sylwia Hałaczkiewicz (3:30).

– Trzeba mieć trochę szybkości na takim dystansie, zwłaszcza jak się biega trzeci dzień z rzędu. Ogólnie dbam o stan zdrowia, co jakiś czas robię badania. Mój trener wymaga, bym badał się co trzy miesiące – mówiła na mecie zwyciężczyni.

– Żeby być zdrowym, trzeba się zdrowo odżywiać. Są zdrowe słodycze, ciasta na bananie i bez tłuszczu. Można, tylko trzeba chcieć – podkreśliła biegaczka z Bełchatowa.

– Początkowo biegłem drugi. Chciałem, żeby ktoś pomógł, ale po 200 metrach wyszedłem na prowadzenie. Od zakrętu był już ogień. Czułem, że mam lekką przewagę – relacjonował Paweł Krochmal, który również nie zapomina o regularnych badaniach.

– Dbanie o zdrowie jest dla mnie bardzo ważne. Badam się regularnie i sprawdzam cukier, czy nie jest za wysoki. Oczywiście słodycze kuszą, ale powinno znać się rozsądek – zaznaczył nasz rozmówca.

Przez trzy dni 10. TAURON Festiwalu Biegowego w strefie EXPO można było bezpłatnie zbadać poziom cukru. Skorzystało z tego blisko 600 osób.

– Dowiadując się o chorobie, musimy przestawić swoje życie o 180 stopni. Jednak to nie jest wyrok, ale wyzwanie z którym trzeba sobie poradzić. Wtedy najczęściej dowiadujemy się co znaczy zdrowo jeść, ruszać się i dobierać odpowiednie dawki insuliny do jedzenia. U osoby zdrowej robi to organizm. Ale są tu osoby chore na cukrzycę, które biegają na dystansach od 5 km do 100 km. To znak, że można. A jeśli ktoś chce uniknąć choroby powinien się badać, jeść zdrowo i ruszać – powiedział nam Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które było współorganizatorem Biegu „1 km dalej od cukrzycy”.

W Polsce na cukrzycę choruje około trzy miliony osób. Z czego według naszego rozmówcy, jedna trzecia nie wie jeszcze, że jest chora, bo nie została zdiagnozowana.

RZ


 

 

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce