Biegając w Krynicy jesteś „1 km dalej od cukrzycy”. Przyłącz się i walcz o swoje zdrowie!
Opublikowane w wt., 07/05/2019 - 13:49
Prześcignąć nie tylko rywali, a przede wszystkim cukrzycę – taki cel stawiają sobie uczestnicy biegu na 1 km, który rokrocznie wieńczy biegowe święto w Krynicy. Bieg organizowany jest przy współpracy z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Trwają zapisy.
Nie ważne w jakim tempie i nie ważne w jakim stroju. Ważne, by 8 września stanąć na starcie i postawić kolejny, a często pierwszy biegowy krok, tak ważny ważny w profilaktyce zdrowotnej. Zdaniem ekspertów, to właśnie siedzący tryb życia i wszystko to, co niesie rozwój cywilizacyjny przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań na cukrzycę. Choroba ta jest już nazywana epidemią XXI wieku. W Polsce jest ok. 3 mln diabetyków, z czego 800 tys. może mieć nierozpoznaną chorobę.
Niedzielne zmagania na krynickim deptaku to święto ruchu. Ale nawet bieg na 1 km może się przerodzić w pasjonującą rywalizację. Tak też było rok temu, gdy kapitalny pojedynek w ostatniej z serii między stoczyli Paweł Krochmal, Kamil Makoś i Rafał Nordwing. Ostatecznie zwyciężył ten ostatni, z czasem 2:47.
Wszystko wskazuje, że w tym roku może dojść do rewanżu. Przyjazd do Krynicy potwierdził Rafał Nordwing. Paweł Krochmal - znany m.in. z biegowego starcia z.. warszawkim metrem, chce pobiec także w Życiowej Dziesiątce.
– W zeszłym roku debiutowałem w Krynicy, a przyjechałem głównie po to, by dobrze się bawić i kibicować znajomym. Pierwszego dnia wziąłem udział w trzech biegach - dwa razy biegłem milę niepodległościową 1918 m - eliminacje i finał, a także w biegu z krawatem. Sobota upłynęła mi pod znakiem wycieczki na trasę Biegu 7 Dolin. Przeszedłem 24 km po górach kibicując tym, którzy biegną te kosmiczne jak dla mnie dystanse – wspomina Paweł Krochmal.
– W niedzielę czekał mnie bieg na 1 km. Przyznam, że byłem już nieco zmęczony aktywnym weekendem. Ale skoro już się zapisałem to zdecydowałem, że pobiegnę. Choć faktycznie wolałbym odpocząć... Ambicja wzięła górę. Zająłem 3. miejsce, wpadając na metę praktycznie równo z drugim zawodnikiem. Widocznie zdecydowała fotokomórka… (śmiech). Pamiętam, że biegłem z kolegą 400 metrów „łeb w łeb”. Ja nie mogłem go wyprzedzić, a on mnie. Nogi już dawno odmówiły posłuszeństwa, a kwas mlekowy zalał cały organizm – przywołuje ubiegłoroczną rywalizację Paweł Krochmal.
Nasz rozmówca przyznaje, że bada się minimum dwa razy w roku, a nawet częściej.
– Przeważnie robię badania co ok. 2 miesiące. Podczas badań krwi patrzę po pierwsze czy wszystko jest w normie, a także zwracam uwagę na poziom hemoglobiny i hematokrytu. Na tej podstawie łatwo jest ocenić kondycję organizmu i wyłapać np. anemię. Sprawdzam także poziom żelaza, choć akurat sportowcy sprawdzają konkretny jej element, czyli ferrytynę. Oczywiście analizuję też poziom cukru – mówi biegacz z Warszawy.
Wszyscy, którzy boją się gabinetów pielęgniarskich, mogą wziąć udział w spotkaniu z ekspertami Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, a także przebadać się także podczas TAURON Festiwalu Biegowego. W zeszłym roku stoisko kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” odwiedziło 2400 osób, nie tylko uczestników Festiwalu Biegowego, ale i odbywającego się wcześniej w Krynicy Forum Ekonomicznego.
Bieg na 1 km odbędzie się 8 września. Początek o godzinie 13. Start z bramy głównej imprezy. Trasa prowadzi krynickim deptakiem i Bulwarami Dietla. Bieg rozegrywany jest w kilku seriach, a rywalizacja o nagrody - a przede wszystkim o zdrowie - toczy się tu w kategoriach młodzieżowych oraz open kobiet i mężczyzn.
Na liście zgłoszeń biegu „1 km dalej od cukrzycy” jest już ponad 200 osób. Numer z chipem można pobrać nawet na 30 minut przed startem. Zapisy trwają – TUTAJ. W pakietach startowych konkurencji znajdą się ponownie dedykowane koszulki pamiątkowe. Szczegóły konkurencji - TUTAJ.
Zapraszamy do Krynicy!
RZ