Marathon Boy/Mały Maratończyk

Marathon Boy/Mały Maratończyk


Tytuł: „Mały Maratończyk”
Tytuł oryginału: „Maraton Boy”
Reżyseria: Gemma Atwal
Rok: 2010
Gatunek: film dokumentalny

„Mały Maratończyk” to film dokumentalny przedstawiający historię chłopca pochodzącego z indyjskiego stanu Orisa. Bity i maltretowany przez ojca alkoholika, zaniedbywany przez matkę Budhia Singha, w wieku trzech lat zostaje sprzedany za jedyne 10 dolarów. Ma podzielić los tysięcy indyjskich dzieci prowadząc tragiczne życie ulicznego żebraka. Ocalony przez lokalnego trenera judo, trafia do sierocińca zamieszkanego przez dzieci ze slumsów. Biranchi szybko dostrzega niezwykły biegowy talent chłopca. Rozpoczyna intensywne szkolenie czterolatka, narzucając rygorystyczny trening. W przeciągu zaledwie sześciu miesięcy mały Budhia bierze udział w dwudziestu pół – maratonach. W ciągu roku przebiega 48 pełno – dystansowych maratonów. Okrzyknięty cudownym dzieckiem, szybko staje się ulubieńcem mas. Jego osiągnięcia powodują powszechną radość i dumę, stając się jednocześnie największą nadzieją trenera i kibicujących mu Hindusów. Razem ze sławą małego maratończyka pojawia się wiele kontrowersji. Kończąc rekordowy bieg na 65 km Budhia traci przytomność. Indyjski rząd interweniuje, oskarżając trenera o okrutne traktowanie dziecka, powodowane jedynie osobistymi korzyściami. Trener ma zostać pozbawiony praw rodzicielskich a mały Budhia przekazany pod opiekę rządu. Niewinny chłopiec staje się tematem publicznej debaty. Brutalnie wmanewrowany w świat polityki i nieludzkich intryg, staje się narzędziem w rękach dorosłych walczących o sprzeczne interesy.

Gemma Atwal dokonała godnej podziwu pracy tworząc tak niezwykły, wielowątkowy obraz. Historia chłopca staje się punktem zapalnym dyskusji o kondycję człowieka, zasady moralne. Tragiczna historia małego sportowca jest okazją do zwrócenia uwagi na rolę mediów i ich opiniotwórczą, krzywdzącą moc, na istotę nędzy indyjskich slumsów, której konsekwencje przejawiają się w upadku wartości i braku szacunku dla drugiego człowieka.

Atwal spędziła pięć lat śledząc losy małego maratończyka. Niezapomniany dokument rozpoczyna się jak historia milionera ze slumsów a przynosi tragiczne i szokujące zakończenie. To historia niespełnionych marzeń, zawiedzionych nadziei, chciwości i zawiści. To historia świata, w którym zapomniano, że dobro nic nas nie kosztuje.

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce