Które biegi w Krynicy dla dzieci i młodzieży?
Opublikowane w śr., 16/08/2017 - 11:08
Dla organizatorów Festiwalu Biegowego każdy biegacz jest ważny, ale oczkiem w głowie są najmłodsi. W Krynicy poza biegami specjalnie dla nich, mogą startować też w niektórych konkurencjach dla dorosłych. Od jakiego wieku można zaczynać?
Ci, którzy urodzili się nie później niż w 2001 roku, czyli 16-latkowie sił mogą spróbować w poważnych biegach na 10 km - Życiowej Dziesiątce i Sztafecie Maratońskiej rozgrywanej w trakcie Koral Maratonu. Do tego mogą pobiec w krótszych konkurencjach takich jak: Nocny Bieg Rodzinny (na 5 km), Krynicka Mila, Bieg Kibica, Bieg Kobiet (tylko dziewczynki), Bieg na 3 km, Bieg na 1 km i Sztafecie deptaka (4x1200 m). W tych siedmiu biegach może też starować młodzież, która urodziła się nie później niż w 2004 roku, czyli od 13 lat wzwyż.
W Biegu na 1 km wprowadzono klasyfikacje 13-14 lat, 15-16 lat , 16-17 lat. Zwycięzcy dostaną nagrody rzeczowe.
Są też dwie konkurencje, w których organizatorzy Festiwalu w ogóle nie wprowadzają ograniczeń wiekowych. To Bieg Przebierańców (600 m na deptaku krynickim), w którym nie liczy się czas, ale pomysłowość i zaangażowanie w wykonanie stroju. Taki sam dystans ma Bieg w Krawacie. Tu warunkiem jest start w zawiązanym w dowolny sposób krawacie.
Pierwszą konkurencją Festiwalu jest Bieg Małopolski. To konkurencja dla uczniów podstawówek gimnazjów i liceów z województwa małopolskiego. Do udziału uczestników zgłaszają szkoły. W sumie to 17 biegów eliminacyjnych - dziewczęta i chłopcy startują razem. Do finału kwalifikuje się po 25 najszybszych dziewcząt i chłopców z każdej kategorii.
Dla wszystkich dzieci w wieku 9-12 lat są specjalne biegi w sobotę. Ściganie na dystansie 600 m będzie odbywało się w seriach i w podziale na kategorie wiekowe - 9-10 lat chłopcy, 9-10 lat dziewczynki oraz 11-12 lat chłopcy, 11-12 lat dziewczynki. Niedziela to biegi dla dzieci do lat 8 na dystansie 300 m (też z podziałem na kategorie wiekowe – do 6 lat i 7-8 lat). W tej konkurencji najmłodszym mogą towarzyszyć rodzice. W przypadku tych konkurencji pierwsza trójka dostanie nagordy rzeczowe.
- Bardzo nam zależy, by wychowywać dzieci w duchu zdrowej rywalizacji i zaszczepiać aktywny styl życia. Cieszymy się, że mamy wsparcie samorządów i firmy Koral – podkreśla Anna Czerwińska, prezes Fundacji Festiwal Biegów. – Potem możemy też liczyć, że przyjdą dopingować np. podczas Koral Maratonu.
By wykształcać w dzieciach właściwe nawyki, przed biegiem jest profesjonalna rozgrzewka. Na mecie na wszystkich czekają medale, małe upominki i zdjęcia z maskotką Rysiem Berdysiem.
Poza sportową rywalizacją, dla dzieci powstanie specjalna strefa z kącikiem czytelniczym, mnóstwem animacjami i wieloma konkursami z setkami nagród. Sala dla nich zawsze wypełnia się tłumem. Festiwalowa Strefa Dzieci rusza jako jedna z pierwszych atrakcji PKO Festiwalu Biegowego. Jako ostatnia zamyka bramy. Zeszłoroczną edycją wspomina Małgorzata Zacharias, koordynator Strefy Dzieci: - Tuż po godz. 9.30 w piątek odwiedziły nas dzieci z małopolskich szkół. Młodsze wzięły udział w konkursach rysunkowych, starsze zdecydowanie bardziej zainteresowane były grami planszowymi oraz „Warsztatami Robotów”.
Dzieci i m łodzież zobowiązane są do posiadania pozwolenia na udział w biegu od rodziców lub prawnych opiekunów, z ich podpisem i nr PESEL. Warunkiem dopuszczenia do startu jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego wraz z dowodem osobistym, w momencie weryfikacji zawodnika w Biurze Zawodów.
AK