Medale 63. Halowych Mistrzostw Polski w LA rozdane

Opublikowane w ndz., 17/02/2019 - 20:34

Przez weekend w Toruniu rozgrywane były 63. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. W szranki stanęło ponad 400 zawodników. Najcenniejszy krążek trafił do Joanny Józwik, która... odebrała brązowy medal Halowych Mistrzostw Europy z 2015 roku.

Cztery lata po finałowym biegu na 800 m w czeskiej Pradze, zawodniczka AZS AWF Katowice otrzymała zasłużone trofeum. Choć nie było już tych emocji co wtedy, to biegaczka może zapisać sobie kolejny sukces w sportowym życiorysie. Wszystko to przez dopingową wpadkę Rosjanki Jekatieriny Poistogowej, która w Pradze była druga. Polka - czwarta.

Przypomnijmy, że Joanna Jóźwik ma już w dorobku brązowy medal Mistrzostw Europy na 800 m tyle, że na otwartym stadionie w 2014 roku. W Toruniu wystartowała na dystansie 400 m, ale odpadła w eliminacjach. Biegaczka krok po kroku odbudowuje formę po długotrwałej kontuzji.

Biegi na 3000 m dostarczyły kibicom wielu emocji. Nie chodzi jednak o kibiców zgromadzonych w Arenie Toruń, ale wąskiego grona koneserów, którzy szukali transmisji z tych startów. Nadaremnie. Na otarcie łez otrzymali bieg mężczyzn z odtworzenia. A szkoda...

Wśród mężczyzn mistrzem kraju został - zgodnie z przewidywaniami - Marcin Lewandowski, który uzyskał czas 8:16:00. Dla utytułowanego biegacza, był to pierwszy start na tym dystansie od 2004 roku! Drugi na mecie, po fantastycznym sprincie na ostatnich 250 metrach był Andrzej Kowalczyk. Wynik 8:20:78 jest nowym rekordem życiowym tego zaledwie 20-letniego biegacza. Brąz wywalczył Paweł Panktratow z rezultatem 8:22.46, czym również ustanowił nową życiówkę.

W biegu pań wygrała Renata Pliś, z czasem 9:05.98, mając dużą przewagę nad drugą na mecie Anną Gosk, dla której był to pierwszy start na zawodach w hali (9:19.05). Brąz zdobyła Aleksandra Brzezińska, która ustanowiła rekord życiowy - 9:20.80. Przypomnijmy, że wskaźnik na Halowe Mistrzostwa Europy wynosił 7:58:00 dla panów i 9:02.00 dla kobiet.

W mocnej rywalizacji na 400 m złoto zdobyła Iga-Baumgart-Witan, z czasem 52.05. Druga była Justyna Święty-Ersetic z rezultatem 52.16. Biegaczka AZS AWF Katowice nie brała pod uwagę indywidualnego startu podczas HME, teraz jednak nie wyklucza takiej możliwości. Małą sensacją było trzecie miejsce Anny Kiełbasińskiej, z nową życiówką 52.32. Czwarta uplasowała się Małgorzata Hołub-Michalik, pierwszy raz w sezonie łamiąc 53 sekundy.

Wśród mężczyzn zwyciężył lider krajowych list Karol Zalewski, z rezultatem 46.84. Srebro przypadło Rafałowi Omelce, z czasem 47.12, a brąz Jakubowi Krzewinie z wynikiem 47:14. Dla Krzewiny był to pierwszy start w hali w tym sezonie.

Weronika Wyka została halową mistrzynią Polski na 800 m. Zawodniczka AZS AWF Warszawa uzyskała czas 2:05.48. Druga była Anna Sabat - objawienie ubiegłorocznego zeszłego letniego, ze słabszym wynikiem 2:06.09. Rzeszowianka wciąż nie wypełniła minimum na HME. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się 21-letni Mateusz Borkowski z rezultatem 1:49.64.

Zawodniczki AZS AWF Katowice poprawiły klubowy rekord Polski w sztafecie 4 x 200 m - 1:36.65 - i wywalczyły złoto w tej konkurencji. „Akademiczki” wystąpiły w składzie Justyna Święty, Magdalena Stefanowicz, Natalia Węglarz oraz Karolina Łozowska. Dodajmy, że absolutny rekord kraju wynosi 1:34:18 i należy do reprezentacji Polski z 1984 roku.

Sukcesu koleżankom pozazdrościli koledzy z drużyny - Karol Zalewski, Przemysław Słowikowski, Paweł Dzida oraz Karol Kwiatkowski. Oni również poprawili klubowy rekord Polski w sztafecie i mistrzowski zdobyli tytuł. Katowiczanie uzyskali wynik 1:26.11. Absolutny rekord Polski jest niewiele lepszy - 1:26.08. Od 1984 r. należy on do drużyny reprezentacyjnej.

W sobotę, w biegach na 1500 m, zwyciężyli Sofia Ennaoui z czasem 4:15.62, która wyprzedziła 20-letnią Beatę Topkę, która to z kolei ustanowiła nową życiówkę - 4:21.80. Wśród mężczyzn halowym mistrzem Polski został Michał Rozmys z rezultatem 3:43.41. Tuż za nim uplasował się doświadczony Adam Czerwiński - 3:44.95.

W biegu na 60 m nie było sensacji. Wygrała Ewa Swoboda z czasem 7.15. Najszybsza sprinterka sezonu na świecie (ex aequo z Szwajcarką Mujingą Kambundji – 7.08) wyprzedziła Martynę Kotwiłę. Utalentowana 20-latka ustanowiła życiówkę 7.30 i wypełniła minimum na HME.

W sprincie mężczyzn złoto zdobył Remigiusz Olszewski, z wynikiem 6.67. Jest to jego piąty tytuł halowego mistrza kraju. W biegu na 60 m ppł bezkonkurencyjna była 20-letnia Klaudia Siciarz, która wygrała z wynikiem 7.95. To trzeci wynik na europejskich listach.

Zawody były ostatnią szansą na znalezienie się w składzie reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Glasgow, w dniach 1-3 marca.