Podczas 6. PZU Festiwalu Biegowego oraz towarzyszącego mu Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze chcielibyśmy zwrócić uwagę na problem coraz większych zagrożeń, jakie niesie za sobą zaniechanie aktywności fizycznej. Dlatego wraz z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą po raz kolejny organizujemy specjalny bieg, tym razem pod hasłem „1 km dalej od cukrzycy!” oraz panel dyskusyjny poświęcony roli aktywności w leczeniu i profilaktyce tego schorzenia.
Otyłość, niezdrowa dieta czy brak ruchu to najczęstsze przyczyny występowania chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. Niestety dotykają one coraz młodszych osób, a nawet dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują, że otyłość dotyczy już nawet ponad 10 procent populacji dzieci do 16. roku życia. Co trzecie dziecko i nastolatek w Polsce ma nadwagę. – Do lekarzy coraz częściej trafiają nastolatki z objawami cukrzycy typu 2. Widzimy to w naszej codziennej pracy – mówi Irena Guszczyńska z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Gliwicach, inicjatora biegu i akcji promującej aktywność fizyczną pn. Drużyna MOJACUKRZYCA.PL.
– W większości to efekt otyłości, braku ruchu i złych nawyków żywieniowych, które w naszym kraju zaczęły się upowszechniać wśród dzieci w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Skutki tego to nadciśnienie, nadwaga i cukrzyca typu 2, nazywana do niedawna cukrzycą dorosłych, bo dotąd zwykle ujawniała się po 40. roku życia – wskazuje Irena Guszczyńska.
Ponieważ aktywność fizyczna pełni istotną rolę w terapii cukrzycy, stanowiąc obok zbilansowanej diety uzupełnienie farmakoterapii, osoby dotknięte tą chorobą a także wszystkich chętnych, chcemy zaprosić do udziału w Biegu „1 km dalej od cukrzycy”, w niedzielę 13 września o godzinie 14.00
– 1 km to odległość, którą każdy pokona. Bez względu na to czy chce osiągnąć życiowy rezultat czy tylko być w dobrej formie. Chcemy pokazać, ze nawet najmniejsza aktywność się liczy w walce z chorobami cywilizacyjnymi. A właśnie zdrowy tryb życia może zredukować wystąpienie np. cukrzycy typu drugiego o 30 procent a w niektórych przypadkach nawet w całości – wskazuje Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które jest inicjatorem i współorganizatorem tej konkurencji 6. PZU Festiwalu Biegowego.
Festiwalowy Bieg „1 km dalej od cukrzycy! Odbędzie się w całości na krynickim Deptaku. Część biegaczy będzie chciała powalczyć o jak najlepsze miejsce i czas, ale większość startujących będą stanowili początkujący biegacze. W tym towarzystwie każdy będzie czuł się komfortowo.
Zapraszamy również do udziału w panelu dyskusyjnym pn. „1km - dalej od cukrzycy - aktywność fizyczna i zdrowa dieta profilaktyką chorób cywilizacyjnych”. Wezmą w nim udział specjaliści diabetolodzy, sportowcy z cukrzycą oraz dietetycy współpracujący z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i PZU Festiwalem Biegowym.
W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, z których około 1 mln nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba nie została jeszcze u nich wykryta. – Jak wynika z prognoz, w 2030 r. będzie w naszym kraju ponad 5 mln diabetyków, a u 3 mln osób pojawi się tzw. stan przedcukrzycowy. Dlatego przeciwdziałanie temu schorzeniu to wyzwanie dla nas wszystkich – akcentuje Irena Guszczyńska.
red.