Zarys Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, czyli "najpiękniejszego budynku Europy wg. kapituły nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury, ozdobi medal 1. PZU Maratonu Szczecińskiego. - Jest bardzo szczeciński, klasyczny, niepowtarzalny - wskazują gospodarze imprezy.
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie to nowa, architektoniczna ikona naszego miasta. Wybór był oczywisty, wszak to najpiękniejszy symbol i najlepsza pamiątka, jaką można sobie wymarzyć ze Szczecina. Rewers też kryje niespodziankę – bursztyn, wtopiony w kontury gmachu. Dyrektor filharmonii Dorota Serwa natychmiast skojarzyła go ze złotą, przepiękną salą symfoniczną filharmonii. Niech to „złoto” przyniesie Wam szczęście w Szczecinie! - wyjaśniają w komunikacie prasowym.
Filharmona im. M. Karłowicza w Szczecinie:
Lodowa odważna bryła filharmonii szczecińskiej to dzieło studia architektonicznego Barozzi/Veiga z Barcelony. Uroczyste otwarcie odbyło się we wrześniu 2014 r. Budynek zdobył wiele nagród - najbardziej prestiżowa to Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury, czyli architektoniczny Nobel! Nigdy jeszcze żaden wybudowany w Polsce obiekt nie zdobył takiego wyróżnienia.
Gmach filharmonii oszałamia nie tylko z zewnątrz, zachwycające (i fotogeniczne!) jest również wnętrze: przestronne foyer, złota sala symfoniczna i sala kameralna, która zyskała miano „akustycznej perełki”. Na co dzień biała fasada filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji.
Paweł Czapiewski będzie się starał poprawić swój czas z Poznania, a Michał Głowacki zapowiada walkę o podium. Co na to Zbigniew Murawski, który też szykuje się do Szczecina? Lista startowa 1 PZU Maratonu Szczecińskiego obfituje w ciekawe nazwiska. Zapowiada się fascynujący bieg… i koncertowy wieczór. W ramach party pomaratońskiego organizatorzy zapraszają na festiwal z udziałem gwiazd polskiej sceny. Dla maratończyków na koncerty wstęp wolny!
Osobistości na starcie:
Drugi start maratoński w karierze zaliczy w Szczecinie Paweł Czapiewski, średniodystansowiec, medalista mistrzostw świata, halowy mistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski i aktualny rekordzista Polski na 800m. Debiutował w październiku ub.r. w poznańskim maratonie. Ukończył go z czasem poniżej 3 godzin - przyznał, że ostatnie dwa kilometry były dla niego bardzo trudne.
Swój życiowy rekord (2:19:32) będzie chciał pobić także Zbigniew Murawski – aktualny Mistrz Europy Weteranów na dystansie 3 km.
Walkę o podium zapowiedział też Michał Głowacki, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych (rekord życiowy 2:26:45). Jego ostatnim spektakularnym sukcesem jest 14 miejsce w morderczym, rozgrywanym na Saharze Marathon des Sables (Maraton Piasków). To najwyższe miejsce Polaka w historii tego biegu. Zapowiada się więc pasjonująca walka na trasie.
1. PZU Maraton Szczeciński wystartuje 19 września. Więcej w naszym KALENDARZU IMPREZ.
red. / mat. pras.