Ponad setka biegaczy z całej Polski wzięła udział w 2. Międzynarodowym Półmaratonie „Bitwa Pod Gorlicami". Jego organizatorami było Akademickie Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Oddział Rejonowy PCK w Gorlicach.
- Start miał miejsce na gorlickim Rynku, a meta na Wzgórzu Pustki w Łużnej gdzie znajduje się Cmentarz Wojenny. Bieg był darmowy dla wszystkich chętnych - wyjaśnia Łukasz Bełda, organizator biegu.
Niewątpliwym atutem tego biegu było miejsce mety - Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki. To największy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Spoczywa tam 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 65 niemieckiej i 227 rosyjskiej. Łącznie 1204, z których 649 jest znanych z nazwiska.
Znajduje się tam również przepiękna gontyna, która została odbudowana w 2014 roku. Cmentarz został wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Obecnie w Polsce znajdują się jeszcze trzy takie obiekty, które posiadają ZDE, to jest Unia Lubelska, Historyczna Stocznia Gdańska i Konstytucja 3 Maja.
Jako pierwszy linię mety przekroczył Paweł Smędowski z Sękowej, który rok temu również wygrał pierwszą edycję tego półmaratonu 1:23:12. Drugi był Paweł Strękowski z Krakowa, a trzeci Mariusz Szkaradek z Nowego Sącza.
Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Kmieć z Perły z czasem 1:42:31.
Bardzo liczną ekipę wystawiła w półmaratonie Gorlicka Grupa Biegowa.
– To była prawdziwa bitwa. Walka... z wiatrem, słońcem, górkami i swoimi słabościami. Na trasie fantastyczne towarzystwo. Wszyscy dobiegliśmy cali i zdrowi – mówi Halina Dobek z Gorlickiej Grupy Biegowej.
Pełne wyniki: TUTAJ
Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów