Już za dwa tygodnie startuje jubileuszowy, 20. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Rocznicowe edycje ważnych imprez są zawsze trudne - z jednej strony chciałoby się zrobić retrospektywę minionych lat - z drugiej - bieżące tematy też przecież czekają na prezentacje.
W programie tradycyjnie blisko sto bloków programowych, atrakcje i zawody sportowe, przeszło 200 gości specjalnych i parutysięczna wierna publiczność - niektórzy nie opuścili żadnej edycji! Ale najważniejsze co wyróżnia lądkowy festiwal od innych, to atmosfera wielkiej integracji, którą zauważył w zeszłym roku sam Wojtek Kurtyka.
Piątek
Rozpoczniemy od wyjątkowego spotkania poświęconemu Trollveggen. Nie będzie to jednak prezentacja jakich wiele - to spotkanie na scenie Jakuba Radziejowskiego, tym razem w roli prowadzącego z Marcinem Tomaszewskim - autorem tegorocznego nowego przejścia, Ryszardem Kowalewskim - autorem pierwszych przejść na tej drodze w latach ’70. Spotkanie poprzedzi prelekcja Danuty Piotrowskiej o Tadeuszu Piotrowskim - szczecińskim himalaiście, którego norweskie dokonania na Trollveggen imponują do dziś.
W piątek też wieczór nepalski - o trzęsieniu ziemi opowiadać będzie Edyta Stępczak i Anna Czerwińska Spotkanie zakończy licytacja przedmiotów prowadzona przez legendarnego dr. Banana.
Wieczór zakończy impreza „Przegląd XX lat”. Przed nią – w Kinoteatrze wystąpi grupa Dom o Zielonych Progach, znana z przeboju „Gór mi mało i trzeba mi więcej” – co wydaje się hasłem każdego festiwalowicza.
Sobota
… to tradycyjnie dzień najbogatszy w wydarzenia. Rozpocznie się od spotkania o Lubelskich Himalaistach (tak, tak - stamtąd też jeździli w Himalaje). Maciej Pawlikowski opowie o zimowym zdobywaniu Cho Oyu w 1985 roku.
Wyjątkowa projekcja filmu „Jurek” poprzedzona spotkaniem z Celiną Kukuczka i autorem filmu - Pawłem Wysoczańskim. Piotr Hercog opowie o tym jak to jest być najlepszym Polakiem na UTMB, Alex Txikon, nasz baskijski przyjaciel, mówić będzie o zimowej Wandze Parbat, którą zdobywać próbował tej zimy i ponownie próbować będzie w następnym sezonie zimowym.
Prof. hab. dr. Tomasz Banasiewicz - znany z publikacji naukowych o chorobie wysokościowej, alpinista i filmowiec górski poprowadzi warsztaty o chorobie górskiej oraz podzieli się swoim odkryciem naukowym o kryptonimie “Koronka”.
Wieczór zakończy rozmowa Jagody Mytych, dyrektor konkursu książkowego z Krzysztofem Wielickim o tajemniczym tytule „Mój Wybór 1 i 1/2” oraz gala rozdania nagród w konkursie na Książkę Górską Roku.
A potem już słynna impreza integracyjna w stylu baskijskim, z tortem, koncertem Heebie Jeeebies oraz finałem zawodów “Rusz Się!” Regatty i zabawą do 5:30.
Niedziela
… w tym roku będzie bardzo, ale to bardzo interesująca.
Jedyny Człowiek, która zjechał na nartach z Broad Peak – Andrzej Bargiel – opowie o swoim wyczynie tuż przed prelekcją jednego z najwybitniejszych specjalistów od wspinaczki w przerysach - Pete Whittakera (znanego z filmu WideBoyz).
W niedzielę czeka nas też wyjątkowe spotkanie z Maćkiem Ciesielskim i rozmowa o czarnym, szarym i całkowicie oficjalnym przewodnikiem.
Ci, którzy interesują się jak robić film górski - nie mogą przegapić chyba pierwszej w historii festiwali filmów górskich Masterclass Pawła Wysoczańskiego.
Jako gwiazda niedzieli wystąpi sam Leo Houlding – gwiazda brytyjskiej wspinaczki wielkościanowej i współautor wielu filmów górskich.
A skoro już przy filmie jesteśmy – to w tym roku na widzów czeka prawie 1300 minut wyjątkowo dokładnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata. Katarzyna Biernacka – dyrektor konkursu filmowego – zapewnia o ich wyjątkowości, czego przykładem mogą być filmy z amerykańskiej serii ReelRock, które na Festiwalu w Lądku pokażą dzień po premierze w USA. Jury w składzie Piotr Pustelnik, Marek Arcimowicz, Darek Załuski wybierze najlepsze filmy, wśród nich - Grand Prix za które nagrodę im. Artura Hajzera w wysokości 1000 Euro ufundował HiMountain.
To tylko fragment programu XX Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Całości i tak nie da się zobaczyć, ale zawsze można próbować jak najwięcej.
Bilety i karnety wciąż dostępne na www.festiwalgorski.pl
Na widzów czekać będzie wzorem lat ubiegłych bezpłatne pole namiotowe. Dla dzieci tradycyjnie przygotowujemy festiwalowe przedszkole, gdzie najmłodsi mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach Roberta Maciąga.
Maciej Sokołowski, organizator