3. BMW Półmaraton Praski pełen ciekawostek

Najciekawsze fakty i najważniejsze wiadomości dotyczące niedzielnego półmaratonu i towarzyszącej 4F Praskiej Piątki.

BMW Półmaraton Praski odbywa się po raz trzeci. Rokrocznie trasa była modyfikowana, ale zawsze w całości prowadzi po prawobrzeżnej części Warszawy.

W BMW Półmaratonie Praskim wystartuje niemal 7000 osób z 28 krajów, w tym gości zagranicznych najwięcej z Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

W 4F Piątce Praskiej wystartuje blisko 2500 osób z 10 krajów, w tym z Brazylii, Uzbekistanu i Filipin. Co ciekawe – połowę uczestników tego biegu stanowią kobiety (zazwyczaj w biegach jest ich ok. 35%).

Start biegu głównego, połączony ze startem 4F Piątki Praskiej (biegu towarzyszącego na 5 km), zaplanowany jest w niedzielę na godzinę 8:30. O 8:25 na trasę ruszą osoby niepełnosprawne oraz poruszające się na wózkach.

Trasa: z Alei Zielenieckiej uczestnicy skręcą w ul. Grochowską w stronę Ronda Wiatraczna, a stamtąd wbiegną w al. Waszyngtona, aby następnie objąć kierunek Saskiej Kępy. Dalej trasa poprowadzi znanymi arteriami Gocławia i Wałem Miedzeszyńskim, a po nawrotce przy ul. Kadetów na uczestników czekać będzie długa i szybka prosta do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie klimaty prawdziwej warszawskiej Pragi, czyli m.in. ulice Targowa i Zamoyskiego.

Trasa, posiadająca atest PZLA, pozwoli nie tylko przebiec najważniejszymi szlakami Pragi, ale również sprzyjać będzie biciu rekordów życiowych. Nie ma na niej znacznych wzniesień, ani kluczenia krętymi uliczkami. Meta zlokalizowana będzie w Parku Skaryszewskim. Tuż za nią czekać będą medale, punkt odżywiania i regeneracji, a dalej miasteczko dla biegaczy i kibiców.

Tegoroczna edycja została wpisana w program obchodów 100-lecia przyłączenia Pragi do granic Warszawy. Między innego z tego względu trasa została zaplanowana tak, aby jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć najważniejsze zakątki warszawskiej Pragi i choć na chwilę mogli poczuć magiczną atmosferę dzielnicy.

BMW Półmaraton Praski posiada certyfikat 5 gwiazdek European Athletics Running for All, który jest przyznawany biegom reprezentującym wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony oraz wysoką jakość usług podczas imprez z bardzo dużą liczbą uczestników.

Gwiazdy 3. BMW Półmaratonu Praskiego:

  • Robert Korzeniowski - chodziarz, czterokrotny złoty medalista olimpijski;
  • Adam Korol - wioślarz, mistrz olimpijski, czterokrotny mistrz świata;
  • Igor Klaja - twórca marki 4F, która na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro ubierała reprezentacje Polski, Łotwy i Serbii;
  • Józef Tracz – zapaśnik, potrójny medalista igrzysk olimpijskich;
  • Zofia Bielczyk - lekkoatletka, płotkarka, złota medalistka Halowych ME na 50m ppł oraz złota i srebrna na 60m ppł;
  • Louise Small - 24-letnia reprezentantka Wielkiej Brytanii, podopieczna trenera Mick’iego Woodsa;
  • Francis Kioko Nzyoki - Kenijczyk, w 2016 roku startował w Tanzania Półmaraton Kilimandżaro, uzyskał czas 1:07:07, jest to jego debiut w Europie;
  • Anna Szyszka - lekkoatletka, biegaczka długodystansowa, wicemistrzyni Polski w półmaratonie (2015) i maratonie (2016);
  • Krzysztof Wieszczek – aktor, gra w Teatrze Starym w Krakowie oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie;
  • Maciej Kurzajewski - dziennikarz i prezenter Telewizji Polskiej, zapalony biegacz;
  • Marcin Fechlau - lekkoatleta, maratończyk, wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

Gwiazdy 4F Piątki Praskiej:

  • Jarosław Jóźwiak - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy;
  • Iwona Lewandowska - lekkoatletka specjalizująca się w długich biegach ulicznych, olimpijka z Rio de Janeiro - zajęła 21. miejsce w maratonie kobiet z wynikiem 2:31.41 (to drugi czas w historii startów Polek na igrzyskach), zwyciężczyni 1. edycji BMW Półmaratonu Praskiego (2014) w klasyfikacji kobiet, ambasadorka marki 4F;
  • Michał Wieremiejczyk - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe;
  • Agnieszka Kobus - wioślarka urodzona w Warszawie, brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro w czwórce podwójnej kobiet (wraz z Moniką Ciaciuch, Marią Springwald i Joanną Leszczyńską);
  • Artur Chamski - aktor i piosenkarz związany z teatrem Buffo;
  • Karolina Gorczyca - polska aktorka filmowa i telewizyjna;
  • Wanda Panfil - jedna z najwybitniejszych biegaczek w historii Polski, olimpijka z Seulu (1988) i Barcelony (1992);
  • Jan Marchewka - wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach długich oraz w maratonie.

W pierwszej edycji (2014) triumfował Kenijczyk John Kibichiy Tanui (1:03.51), a w gronie kobiet Iwona Lewandowska - 1:13.10. Na trasę długości 21 km 97 m wystartowało spod Stadionu Narodowego ponad 6 tysięcy zawodników z 20 krajów (wśród nich m.in. wioślarski mistrz olimpijski Adam Korol i aktorka Karolina Gorczyca).

W drugiej edycji (2015) triumfował medalista mistrzostw Polski na długich dystansach Marcin Chabowski (1:03.52). O prawie dwie minuty wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora warszawskiego biegu, Kenijczyka Johna Tanui. W gronie kobiet zwyciężyła Gladys Jerotich Cheboi - 1:15.52. Bieg ukończyło 5861 osób z 26 krajów.

Na 12. Pozycji w gronie kobiet uplasowała się mistrzyni świata w maratonie z Tokio (1991) Wanda Panfil, na 46. miejscu w klasyfikacji generalnej mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i czterokrotny globu w wioślarskiej czwórce podwójnej, ówczesny minister sportu Adam Korol, a na 2295. brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980) w boksie Krzysztof Kosedowski (1:54.34).

Program niedzielnej imprezy: TUTAJ

Obszerne relacje i galerie zdjęć z imprezy jeszcze w weekend w naszym portalu. Zapraszamy! 

red. / org.