Niespełna 70 dni przed imprezą, ruszyły zapisy na najstarszy polski bieg długodystansowy, rozgrywany na przełomie lutego i marca półmaraton w podwarszawskiej Wiązownie. Najbliższy odbędzie się 24 lutego 2019 r.
Biegu organizowanego od początku lat 80 nie lubi prawie nikt. W Wiązownie jest zwykle zimno i niemal zawsze wieje, dziwnym trafem, choć trasa prowadzi w tę i z powrotem, wiatr cały czas dmie w twarz. A jednak… do miejscowości położonej nieopodal trasy Warszawa-Lublin biegacze zjeżdżają tłumnie. Powód jest jeden, za to konkretny: „połówka” w Wiązownie jest idealnym sprawdzianem pierwszych efektów zimowych przygotowań do kwietniowego czy majowego maratonu.
39 Półmaraton w Wiązownie odbędzie się na dotychczasowej, dobrze znanej od lat biegaczom trasie i na tych samych co ostatnio zasadach. – Nowości szykujemy na przyszły rok, na jubileuszową, 40 imprezę – powiedziała nam Lidia Piotrowska z biura organizacyjnego.
Trasa zatem, atestowana przez PZLA, prowadzi przez gminne miejscowości, z Wiązowny przez Żanęcin, Dziechciniec, Malcanów, Lipowo, Gliniankę (tu nawrót) i z powrotem do Wiazowny.
Co ważne – nie ma limitu liczby uczestników, wystartować może każdy, kto w dniu półmaratonu ukończy 16 lat. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać wyłącznie z wózków z napędem bezpośrednim, bez przekładni.
Zgłoszenie elektroniczne są przyjmowane do 13 lutego 2019 r.. Potem można będzie zapisać się jeszcze w dniu imprezy, 24 lutego w Biurze Zawodów.
Link do zapisów znajdziecie TUTAJ
Podstawowa opłata startowa, do 15 stycznia 2019 r., wynosi 50 PLN (pakiet z koszulką 60 PLN).
Potem wpisowe rośnie, a wykupić będzie można jedynie pakiet bez koszulki::
- do 13 lutego 2019 r. – za 70 PLN,
- a w dniu zawodów – za 100 PLN.
Każdy, kto ukończy półmaraton, otrzyma na mecie pamiątkowy medal, pierwszy w cyklu Grand Prix Traktu Brzeskiego, do którego należy od kilku lat Półmaraton Wiązowski.
Dla najlepszych kobiet i mężczyzn (miejsca 1-3) przygotowano nagrody finansowe w wysokości 1800, 1300 i 760 PLN.
Jak mówi regulamin, dostępny na stronie biegu, warunkiem otrzymania nagród jest „ukończenie PW i – w przypadku przeprowadzenia kontroli antydopingowej - negatywny wynik tejże”.
Biegowi głównemu na dystansie 21,097 km będzie towarzyszyła tradycyjnie rywalizacja na krótszych dystansach: w Wiązowskiej 5 oraz biegach dla dzieci i młodzieży: Małym Półmaratonie i Małym Ćwierćmaratonie, a także Biegu Krasnoludków. Na ten ostatni (dla 7-latków i młodszych) zapisać się można tylko w dniu imprezy, na pozostałe – rejestracja jest prowadzona elektronicznie.
Piotr Falkowski