Aż 230 tys. biegaczy z 32 krajów, biorących udział w aż 213 biegach i konkurencjach pokrewnych naszej dyscyplinie włączyło się w tegoroczną, czwartą już edycję Europejskiego Tygodnia Sportu (23-30 września) – podsumowała Europejska Federacja Lekkoatletyczna. Biegano też w Polsce.
W ramach inicjatywy odbyło się ponad 300 inicjatyw z bieganiem i bieganiem w tle. Były wśród nich m.in. „Olimpijski bieg i marszu po zdrowie” w Starym Mieście, Trzcianka Biega, mityng lekkoatletyczny dla mieszkańców miny Barczewo, 9. Elbląski Półmaraton Bażant, 1. Lubelsku Duathlon, Bieg po zdrowie dla Kasi w Szczecinie, Jesienne zabieganie w Czarnej, Bieg Rotmistrza Pileckiego w Otwocku, Bieg o Niepodległą we Włodowicach, „Nordic walking łączy pokolenia” w Turku, Jesienny Bieg Malucha w Biłgoraju, Bieg ku Słońcu w Zgierzu, Bieg Kościuszki w Kaliszu.
Jednymi z największych wydarzeń były 4. PKO Bieg Charytatywny czy Bieg Erasmusa na PGE Narodowym w Warszawie, który relacjonowaliśmy TUTAJ.
W kilkunastu miejscowościach zorganizowano specjalne edycje akcji BiegamboLubię, Testów Coopera, pikników, treningów, mityngów, gier i zabaw biegowych dla dzieci.
Narodowym koordynatorem Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jak podsumowuje resort, w całej Polsce odbyło się ponad 1000 wydarzeń sportowych z udziałem ponad 200 tysięcy osób. W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się specjalna gala podsumowująca projekt w naszym kraju.
Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zachęcanie obywateli Unii Europejskiej do aktywnego spędzania wolnego czasu. Sport przekłada się na lepsze zdrowie, zamożniejszą gospodarkę i poprawę kontaktów międzyludzkich – przekonują w Brukseli. W ubiegłym roku akcja zaktywizowała ponad 12 mln osób w całej Europie, uczestniczących w ponad 34 tys. wydarzeń. Inicjatorzy projektu liczą, ze tegoroczne liczby opisujące projekt będą jeszcze większe.
Więcej informacji: www.etspolska.pl
red.