42. Bieg Lechitów - czeka 4 000 pakietów

Tuż przed świętami ruszyły zapisy na 42. Bieg Lechitów, który odbędzie się 15 września w Gnieźnie. Organizatorzy tego jednego z najstarszych biegów półmaratońskich w Polsce przygotowali dla uczestników pulę 4 000 pakietów startowych.

Gnieźnieński Bieg Lechitów rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. W 2018 roku do mety półmaratonu dotarło ponad 3,5 tysiąca biegaczy, co przełożyło się na kolejny rekord frekwencji na tej imprezie. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu, organizatorzy zwiększyli dostępną pulę pakietów na przyszłoroczny bieg o 500 miejsc.

- Zdecydowaliśmy się zwiększyć limit uczestników do 4 tysięcy, ponieważ w tym roku dwa razy dorzucaliśmy dodatkowe pakiety startowe, a i tak przed samym biegiem byliśmy zmuszeni odmówić wielu zawodnikom, którzy byli zainteresowani udziałem w naszym półmaratonie. Przepustowość strefy startu, mety oraz samej trasy jest wystarczająca, aby pomieścić dodatkowe 500 osób, bez wpływu na spadek jakości imprezy - mówi Andrzej Krzyścin, Dyrektor Biegu Lechitów. - Na tym punkcie w Gnieźnie jesteśmy szczególnie wyczuleni, bardzo zależy nam na tym, aby biegaczom niczego nie brakowało. Ich satysfakcja jest dla nas największą nagrodą oraz inspiracją do dalszego rozwijania imprezy. Cieszymy się, że nasz półmaraton cieszy się rosnącym zainteresowaniem biegaczy, nie tylko z Gniezna, ale praktycznie z całego kraju – dodaje.

Od lat zawody odbywają się na tradycyjnej, historycznej trasie z Ostrowa Lednickiego, prawdopodobnego miejsca chrztu Polski do Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Nie inaczej będzie w przyszłym roku.

- Tym, co wyróżnia gnieźnieński bieg wśród innych imprez jest jego historyczny klimat. Znajduje on odzwierciedlenie w koszulkach, które uczestnicy otrzymują w pakietach startowych czy też w uroczystej koronacji na tronie zwycięzców zawodów. Takiej trasy jak u nas też nie ma nigdzie. Mimo, że prowadzenie biegu Szlakiem Piastowskim co roku stawia przed nami wielkie wyzwanie przetransportowania kilku tysięcy uczestników z Gniezna do Ostrowa to nie planujemy zmian przebiegu trasy. To część historii naszej imprezy, która jest jedną z najstarszych w Polsce – podkreśla szef Biegu Lechitów.

Historyczny klimat Biegu Lechitów znajduje swoje odzwierciedlenie w trasie biegu, w charakterystycznej oprawie towarzyszącej wręczaniu nagród zwycięzcom, a także w specjalnej, historycznej kolekcji medali. Krążek jaki uczestnicy 42. Biegu Lechitów otrzymają 15 września na mecie, będzie już siódmym z serii „Historia Godła Polski”. Od lat medale mają taki sam kształt, a w popiersie orła wpisywane jest godło z określonej epoki historycznej. Pierwszy medal z tej serii w roku 2013 roku zawierał Denar Chrobrego, w kolejnym roku na medalu znalazła się Pieczęć Majestatyczna Przemysła II, a w 2015 roku orzeł z pieczęci Władysława Łokietka z 1312 roku. Na krążku z 2016 roku widniał orzeł z czasów Kazimierza Wielkiego, a na medalu z 2017 roku pojawił się orzeł Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1386-1795. W tym roku przedstawione zostało godło Polski z lat 1919 – 1927. W przyszłym roku dowiemy się, jak będzie wyglądał medal 42. edycj biegu.

Więcej informacji dotyczących biegu można na stronie www.bieglechitow.pl

mat. pras.