Po dwóch dniach zmagań w sopockiej Ergo Arenie poznaliśmy medalistów 58. Halowych Mistrzów Polski oraz zawodników, którzy reprezentować będą nasz kraj podczas Halowych Mistrzostw Świata, odbywających się w tym samym miejscu. Krajowy czempionat potwierdził, że „nasi” są w bardzo dobrej formie i w mistrzostwach IAAF powinni powalczyć o wysokie lokaty.
Zawody pokazały też, że w kraju jest zapotrzebowanie na zawody lekkoatletyczne. Przez sobotę i niedzielę przez Ergo Arenę przepłynęły tłumy kibiców. Choć widać było sporą różnicę we frekwencji między sesjami porannymi a tymi popołudniowymi. Jest jeszcze chwila czasu na to żeby pomyśleć jak przyciągnąć kibica na lekkoatletyczne trybuny i go zatrzymać.
Zawodnicy starali się, na ogół z dobrym i bardzo dobrym, skutkiem pokazać kibicom. Karol Zalewski pobiegł 200m w rekordowym dla siebie czasie 20:93. Wynik osiągnął w eliminacjach, w finale konkurencji był tylko o 0,02 sek. gorszy. Sprinter AZS UWM Olsztyn jest blisko rekordu Polski Marcina Urbasia z 2002 r. - 20.55 sek. Szkoda tylko, że zawodnika nie zobaczymy na HMŚ, dłuższego ze sprintów nie ma w programie zawodów.
Na 400 m kibiców nie zawiódł Rafał Omelko, który wynikiem 46.29 sek. zdobył złoty medal i stanowił nowy rekord życiowy. Również drugi na mecie Jakub Krzewina pobił „życiówkę” (46.54 sek.) Wśród Pań tytuł wywalczyła Justyna Święty - 53.01 sek. Z dobrej strony pokazał się też srebrna medalistka, w biegu na dwa okrążenia - Małgorzata Hołub (53:18).
Dużo bardziej wyrównany był pojedynek gigantów na 800m – Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Ostatecznie zwyciężył dwukrotny halowy mistrz Europy z Paryża (2011) i Goteborga (2013) z czasem 1:47.07. Lewandowski był tuż za nim z rezultatem 1:47.16.
Nie był to najszybszy bieg Kszczota w tym roku. Przypomnijmy, że nasz zawodnik biegał już 1:45.19 podczas mityngu w Birmingham, tydzień przed mistrzostwami Polski. Reprezetnant RKS Łódź jest też halowym rekordzistą Polski na 800m - 1:44.57. Może więc to, co najlepsze trzyma na początek marca? Oby!
Wśród Pań na 800m zwyciężyła Angelika Cichocka z najlepszym czasem w sezonie - 2:01.14. Druga była Joanna Jóźwik z rezultatem 2:03.24.
Hattricka, i to z pewnym bonusem, ustrzeliła Anna Kiełbasińska z AZS AWF Warszawa, która w biegu po złoto na 200m pobiła rekord życiowy - 23.24 sek. W finale wyprzedziła swoją najgroźniejsza rywalkę Weronikę Wedler z AZS AWF Wrocław, która również ustanowiła rekord życiowy - 23.58 sek.
Kiełbasińska zdobyła jeszcze dwa srebra. W finale 60m ppł. przegrała o cztery setne z klubową koleżanką Urszulą Bhebhe (8.24 sek.), a w biegu płaskim lepsza była Marta Jeschke z SKLA Sopot, przy czym na mecie obu zawodniczkom zmierzono ten sam czas - 7.31. Oznaczało to wypełnienie minimum PZLA na HMŚ, które wynosiło 7.32 sek.
Dużo emocji przyniósł jeden z ostatnich biegów mistrzostw – na 3000m. Z dużą przewagą nad rywalami zwyciężył tu Łukasz Garszczyński. Czasem 7:49.26 pobił swój rekord życiowy oraz rekord Polski należący do Yareda Shegumo (7:54.04 z 2004 r.).
Sopockie mistrzostwa kraju obfitowały w rekordy życiowe. „Personal best” zapisało przy swoim nazwisku wielu zawodników czy zawodniczek z czwartych czy piątych miejsc. Tak było np. we wspominanym już biegu na 800m mężczyzn, gdzie życiówki pobili zawodnicy z miejsc III – V, a szósty osiągnął swój najlepszy wynik w sezonie. W sprincie na 60m kobiet nowe rekordy zapisały biegaczki z miejsc I-VI, a siódma uzyskała najlepszy wynik w sezonie. I jak tu się nie cieszyć?
Na zakończenie krajowych mistrzostw rozegrano rywalizację sztafet. Tu górą był Wrocław, zarówno wśród pań jak i panów. Wśród kobiet zwyciężyła drużyna AZS AWF Wrocław (3:41,83), przed AZS AWF Warszawa i AZS AWFiS Gdańsk, a wśród panów wygrał Śląsk Wrocław (3:10.61), przed AZS AWF Wrocław i SKLA Sopot.
Po zawodach ogłoszono skład reprezentacji na Halowe Mistrzostwa Świata. Polskę reprezentować będzie rekordowa liczba 37 zawodników. W konkurencjach biegowych będą to:
60m kobiet
Marta Jeschke (SKLA Sopot)
Anna Kiełbasińska (AZS-AWF Warszawa)
60m mężczyzn
Dariusz Kuć (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
Remigiusz Olszewski (OŚ AZS Poznań)
60m ppł. kobiet
Urszula Bhebhe (AZS-AWF Warszawa)
60m ppł. mężczyzn
Dominik Bochenek (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
400m kobiet
Justyna Święty (AZS-AWF Katowice)
Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)
400m mężczyzn
Rafał Omelko (AZS-AWF Wrocław)
Jakub Krzewina (WKS Śląsk Wrocław)
800m kobiet
Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom)
800m mężczyzn
Adam Kszczot (RKS Łódź)
Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
1500m kobiet
Katarzyna Broniatowska (AZS-AWF Kraków)
Danuta Urbanik (KKS Victoria Stalowa Wola)
3000m kobiet
Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście)
3000 m mężczyzn
Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok)
Sztafeta 4x 400 m kobiet
Justyna Święty (AZS-AWF Katowice)
Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)
Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław)
Patrycja Wyciszkiewicz (SL Olimpia Poznań)
Joanna Linkiewicz (KS AZS-AWF Wrocław)
Jolanta Kajtoch (AZS-AWF Warszawa)
Sztafeta 4x 400 m mężczyzn
Rafał Omelko (AZS-AWF Wrocław)
Jakub Krzewina (WKS Śląsk Wrocław)
Kacper Kozłowski (AZS-UWM Olsztyn)
Patryk Dobek (SKLA Sopot)
Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław)
Michał Pietrzak (AZS-AWF Katowice)
Pozostałe konkurencje:
Skok w dal kobiet
Teresa Dobija (AZS Łódź)
Skok w dal mężczyzn
Adrian Strzałkowski (MKS Aleksandrów Łódzki)
Trójskok kobiet
Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo)
Trójskok mężczyzn
Karol Hoffman (MKS Aleksandrów Łódzki)
Skok wzwyż kobiet
Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok)
Justyna Kasprzycka (AZS-AWF Wrocław)
Skok o tyczce kobiet
Anna Rogowska (SKLA Sopot)
Skok o tyczce mężczyzn
Robert Sobera (AZS-AWF Wrocław)
Paweł Wojciechowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
Pchnięcie kulą kobiet
Anna Wloka (LUKS Podium Kup)
Pchnięcie kulą mężczyzn
Tomasz Majewski (AZS-AWF Warszawa)
Pięciobój kobiet
Karolina Tymińska (SKLA Sopot)
Halowe Mistrzostwa Świata w Sopocie rozegrane zostaną od 7 do 9 marca.
RZ