6. Nocny Maraton i Półmaraton Szczeciński odwołany. Ale...

  • Biegająca Polska i Świat

Nie dojdzie do skutku planowany na 25 lipca 6. Nocny Maraton i Maraton Szczeciński. Odbędzie się za to biegu wirtualny. Szczegóły w komunikacie organizatorów. 

Niestety, stało się. Pandemia COVID-19 nas pokonała. Mimo dużego wysiłku i chęci, jesteśmy w tym roku jesteśmy zmuszeni odwołać klasyczną formę 6. Nocnego Maratonu i Półmaratonu Szczecińskiego. Wytyczne, jakie cały czas obowiązują nie dają możliwości organizacji imprezy w formacie, do jakiego przyzwyczajeni są biegacze.

Aby jednak umożliwić zachowanie ciągłości uczestnictwa w naszej imprezie naszym biegaczom (około 100 biegaczy ukończyło wszystkie 5 dotychczasowe edycje) oraz dać możliwość rywalizacji w naszej imprezie w sposób korespondencyjny, proponujemy alternatywne rozwiązania:

Maraton / Półmaraton Koleżeński

1. Odbędzie się w pierwotnym terminie 25.07. o godz. 22, jednak bez zamykania ulic, ciągami pieszo- rowerowymi na trasie możliwie zbliżonej do tej, którą do tej pory wytyczyliśmy. Zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi limit uczestników wynosi 150 osób.

W związku z tym, jeśli ilość zgłoszeń przekroczy limit, do biegu w pierwszej kolejności kwalifikowani będą ci, którzy mają w swojej kolekcji 5 poprzednich edycji Maratonu Szczecińskiego. W dalszej kolejności rozpatrywani będą ci, którzy gotowi będą przebiec cały dystans maratoński.

Procedura przyjmowania zgłoszeń i szczegóły na stronie www.maratonszczecinski.pl

2. WyBiegi Korespondencyjne na Królewskim Dystansie. Rywalizacja zdalna. W terminie 25.07. – 16.08. każdy będzie miał możliwość przebiec dystans maratoński w wybranym przez siebie miejscu w 1 lub 2 dowolnych odcinkach. Ważne, aby suma składała się na 42,2 km. Procedura przyjmowania zgłoszeń i szczegóły na stronie www.maratonszczecinski.pl

Medal

Medale w Maratonie Szczecińskim zawsze charakteryzowały się jakością i oryginalnością. Elementem wyróżniającym go spośród innych medali jest bursztyn, który jest w nim umieszczony.

W 5 dotychczasowych edycjach zawsze znajdował się na nim również jakiś element bardzo związany ze Szczecinem lub wręcz go definiujący:

1. Filharmonia Szczecińska – obiekt powstały kilka lat temu, szeroko komentowany i podziwiany w gronie architektów. Zdobył nagrodę tzw. Architektonicznego Oskara

2. Pas Oriona - charakterystyczny układ ulic i rond w centrum miasta, dla niektórych jest wiernym odwzorowaniem gwiezdnego układu o takiej właśnie nazwie

3. Wały Chrobrego – charakterystyczne miejsce, które zna każdy szczecinianin oraz większość turystów, ponieważ znajduje się na wjeździe do miasta. Miejsce spacerów i spotkań wspaniale położone nad Odrą.

4. Dźwigozaury – historyczne dźwigi stoczniowe/przeładunkowe tak bardzo kojarzące się z miejscem, w którym stoją (nabrzeże Odry) oraz ze Szczecinem w ogóle.

5. Pomnik Czynu Polaków – Najbardziej charakterystyczny ze wszystkich pomników w Szczecinie. Popularnie zwany „Trzema Orłami”, symbolizuje 3 pokolenia Polaków, które budowało Szczecin po II Wojnie Światowej.

Edycja nr 6 – 2020 rok Brama Portowa

Tegoroczny medal oprócz tradycyjnego bursztynu zawiera kolejny bardzo charakterystyczny element krajobrazu miasta, który zna każdy mieszkaniec miasta. Brama Portowa. Jedna z dwóch ocalałych bram wjazdowych do miasta z czasów, kiedy był jeszcze fortyfikacyjną twierdzą pruską z murami miasta. Stojąca w samym centrum Brama powstała w 1727 roku, pięknie przypomina gdzie kiedyś zaczynał się Szczecin.

Przy Bramie Portowej wypada 8 i 29 km trasy, którą pobiegliby biegacze, gdyby impreza odbyła się w klasycznej formie, a którą będzie miało okazję zobaczyć 150 osób – uczestników Maratonu i Półmaratonu Koleżeńskiego.

Więcej szczegółów na naszej stronie www.maratonszczecinski.pl

Michał Piersiński, Dyrektor 6. Nocnego Maratonu i Półmaratonu Szczecińskiego

Robert Szych, Prezes Ruchowej Akademii Zdrowia Szczecin