Ambasador Festiwalu Kacper Mrowiec podwójnym rekordzistą Korony Gór Polski!

  • Biegająca Polska i Świat

72 godziny i 58 minut. To nowy podwójny rekord w szybkości w zdobyciu Korony Gór Polski. Kacper Mrowiec – towerrunner, Ambasador Festiwalu Biegów zdobył 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce w najszybszym znanym czasie zarówno dla próby w wersji bez wsparcia (95 godzin i 50 minut) jak i ze wsparciem (73 godziny i 23 minuty).

Korona Gór Polski – jest nowy REKORD! "Super przygoda"

Kacper rozpoczął swoją akcje #Najszybszakorona już 17 maja. Mocno trenując i startując treningowo w górach stopniowo przyzwyczajał organizm do długotrwałego wysiłku i przewyższeń.

– Przyznam się szczerze - nie potrafię trenować na dłużej bez żadnego celu. Dlaczego jednak, mimo iż od tego roku postanowiłem zacząć karierę jako towerrunner, cel ten nie jest w żaden sposób związany ze schodami, a bliżej mu do ultra wysiłku – opowiadał nam Kacper na kilka tygodni przed rozpoczęciem właściwej próby.

Swoje wyzwanie rozpoczął od Łysicy w Górach Świętokrzyskich (wejście w 30 minut i 1 sekundę). Potem ruszył w Bieszczady, po w trzy dni przemierzyć praktycznie całą południową granicę państwa (na Rysy wdrapał się w 4 godziny i niespełna 53 minutyprzed piąt). Dziś, krótko przed piątą rano zameldował się na Śnieżce (wejście w ok. godzinę i 16 minut).

To, co zaskoczyło go na dystansie wyzwania to trudne zdobywanie… mniejszych szczytów. „(…) nie ma co bagatelizować małych górek. O wiele gorzej pod względem psychicznym atakowało mi się niskie góry niż te konkretne. Odliczałem każdy metr, non stop patrzyłem na zegarek i za każdym razem marzyłem, aby znaleźć się już na szczycie (…) - relacjonował na facebooku. „Wchodząc na Czupel zmęczenie zaczęło dawać delikatnie o sobie znaki. Nogi zaczęły doskwierać a motywacja na chwilę gdzieś zniknęła” - opisywał przed kolejnym krótkim postojem, po którym ruszał w kolejne pasmo.

Podczas swojej próby Kacper Mrowiec był jednocześnie biegaczem, kierowcą (za kółkiem pokonał prawie 2 tys. km) czy kucharzem. Odpoczywał i zapasy uzupełniał tak naprawdę tylko w dwóch miejscach – u rodziny w Żywcu i Nowym Targu.„ Czas odespać” - podsumował swój wyczyn Ambasador Festiwalu Biegów. Na relację i pełną radość z rekordów przyjdzie jeszcze czas.

Korona Gór Polski

Wyzwanie obejmuje 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce (poniżej w kolejności od najwyższego do najniższego szczytu, niemniej harmonogram zdobywania szczytów jest dowolny):

Rysy (Tatry - 2499 m. n.p.m.), Babia Góra (Beskid Żywiecki - 1725 m. n.p.m.), Śnieżka (Karkonosze - 1602 m. n.p.m.), Śnieżnik (Masyw Śnieżnika - 1425 m. n.p.m.) Tarnica (Bieszczady) - 1346 m. n.p.m.), Turbacz (Gorce - 1310 m. n.p.m.), Radziejowa (Beskid Sądecki - 1262 m. n.p.m.), Skrzyczne (Beskid Śląski - 1257 m. n.p.m.), Mogielica (Beskid Wyspowy - 1171 m. n.p.m.), Wysoka Kopa (Góry Izerskie - 1126 m. n.p.m.), Rudawiec (Góry Bialskie - 1112 m. n.p.m.), Orlica (Góry Orlickie - 1084 m. n.p.m.), Wysoka (Wysokie Skałki - Pieniny 1050 m. n.p.m.), Wielka Sowa (Góry Sowie - 1015 m. n.p.m.), Lackowa (Beskid Niski - 997 m. n.p.m.) Kowadło (Góry Złote - 989 m. n.p.m.), Jagodna (Góry Bystrzyckie - 977 m. n.p.m.), Skalnik (Rudawy Janowickie - 945 m. n.p.m.), Waligóra (Góry Kamienne - 936 m. n.p.m.), Czupel (Beskid Mały - 933 m. n.p.m.), Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe - 919 m. n.p.m.), Lubomir (Beskid Makowski - 904 m. n.p.m.), Biskupia Kopa (Góry Opawskie - 889 m. n.p.m.), Chełmiec (Góry Wałbrzyskie - 851 m. n.p.m.), Kłodzka Góra (Góry Bardzkie - 765 m. n.p.m.), Skopiec (Góry Kaczawskie - 724 m. n.p.m.), Ślęża (Masyw Ślęży - 718 m. n.p.m.) i Łysica (Góry Świętokrzyskie - 612 m. n.p.m.)

Koncepcja Korony została zaakceptowana 13 grudnia 1997 r. (pomysłodawcy Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski) i od tego momentu funkcjonuje Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Sumarycznie do pokonania jest tu ponad 210 km i ponad 12 km przewyższenia. Wyzwanie wiąże się z wymagającą logistyką, bo poszczególne pasma dzieli - w zależności od wybranej kolejności zdobyć – ok. 2 tys. km. Zdobycie szczytów w jak najkrótszym czasie wymaga m.in. odpoczynku w trasie, do czego niezbędny jest już kierowca. Wyzwanie stanowi też zmienna pogoda, bez względu na porę realizacji przedsięwzięcia.

red.