Biało-czerwone Niepołomice [ZDJĘCIA]

W świąteczny poniedziałek, 11 listopada 2013 r. z parkingu w Puszczy Niepołomickiej wystartował I Biało-Czerwony Bieg Niepodległości. Jesienny szary poranek przemienił się nagle w kolorowy i radosny dzień.

Pierwsze wystartowały dzieci podzielone na grupy wiekowe - wszyscy w biało-czerwonych strojach, czasami bardzo wymyślnych: biegli królowie, rycerze, kibice piłkarscy. Z tarczami z godłem Polski, w biało-czerwonych ogromnych okularach, z flagami w dłoniach, ubrani w purpurowe płaszcze książęce...

Rodzice i reszta dorosłych również zadbali o odpowiednie przebrania. Ich trasa wiodła stałym szlakiem biegaczy niepołomickich po puszczy (6,5 km) z przystankiem pod pomnikiem przy Kozich Górkach, gdzie zostały złożone kwiaty. Mniej zaawansowani pokonali 4 km na tzw. małej pętli.

W tym dniu wszyscy byli zwycięzcami – każdy otrzymał medal, a nagrodzeni zostali jedynie ci, którzy wykazali się największą fantazją w doborze patriotycznych akcentów. Wyróżniona została także pani Barbara Woźniak z Zagórza (najstarsza uczestniczka biegu), znana z małopolskich imprez biegowych, która w tym dniu łącznie pokonała trasę półmaratonu – z Zagórza przywędrowała 7 km pieszo, pieszo także wróciła do domu!

Bieg różnił się od wielu rozgrywanych w tym dniu – chociażby tym, że miał charakter towarzyski, bez liczenia czasu i stawania na podium. Bardziej od rywalizacji liczyła się dobra zabawa. Został zorganizowany przez MKS Spartakus i grupę biegową „Niepołomice biegają”.

Biało-czerwony bieg w zamierzeniu miał być spotkaniem integrującym grupę i rodziny uczestników. Wspólnie został przygotowany poczęstunek: słodkie ciasta i grochówka. Cieszy to, że mimo, że w biegu nie było nagród, do wspólnej zabawy przyłączyły się także osoby, które nie uczestniczą w treningach. Łącznie z dziećmi wystartowało ponad 100 osób.

Organizatorzy zapowiadają, że za rok zamierzają powtórzyć bieg właśnie w takiej niezobowiązującej i luźnej atmosferze.

Zapraszamy na fanpage grupy, gdzie można zobaczyć pełną galerię z biegu: KLIKNIJ

Kamila Gruszka, grupa „Niepołomice biegają”