Do 27. Biegu Niepodległości w Warszawie pozostało już tylko 30 dni. Wiele wskazuje na to, że impreza odzyska tytuł największego biegu masowego w Polsce.
W zeszłym roku ukończyło ją 12 295 osób. Wtedy ta liczba uczestników wydawała się nie do przekroczenia, jednak gdy ruszyły tegoroczne zapisy, w ciągu 48 godzin limit 15 000 biegaczy zaczął się niebezpiecznie szybko wyczerpywać. Podczas porannej konferencji prasowej, organizatorzy ogłosili, że mają jeszcze ponad 1000 wolnych miejsc. Niedługo potem okazało się, że zapisy zostały już zakończone.
- Wprowadziliśmy nową opcję wysyłki pakietu startowego. Każdy, kto się rejestrował do biegu mógł wybrać taką opcję. Jest ona dodatkowo płatna i dostarczana na terenie kraju przez Pocztę Polską w ciągu 48 godzin. Z takiej możliwości skorzystało prawie 2000 osób- wyjaśnił Marcin Kuriata z SCS Aktywna Warszawa.
Nowością tegorocznej edycji jest także Mila Niepodległości- bieg na dystansie 1918m przeznaczony dla młodzieży z pierwszych klas gimnazjów im. Marszałka Piłsudskiego. Nowa będzie również gra „ Znaj Znak” dodawana do pakietów startowych. Jednak to, co najbardziej przyciąga biegaczy na start 10-kilometrowego biegu, pozostaje niezmienne.
Biegacze, którzy od 2009 r. tworzą swoimi koszulkami polską flagę, pobiegną dobrze sobie znaną trasą. Rozpoczną bieg na skrzyżowaniu Jana Pawła i Stawki. Na start podzielony na sześć stref czasowych, można dojechać bezpłatnie komunikacją miejską. Po starcie, trasa prowadzi nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego, al. Niepodległości do Rakowieckiej. Nawrót nastąpi na wysokości SGH. Przed biegaczami wystartują wózkarze, a 24 minuty po głównym biegu ruszy nordic walking. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 6,5km.
Pierwsze utrudnienia w ruchu nastąpią już o 5:00. Do 10:00 zostaną zamknięte następne odcinki.
- Triada ”Zabiegaj o Pamięć” to główne wydarzenie w mieście, które łączy bieganie i wspominanie najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa. Chciałbym prosić mieszkańców o kibicowanie. Mam nadzieję, że dzięki temu, co przygotowujemy z inżynierem ruchu i organizatorami, takie wydarzenia coraz mniej kolidują z życiem codziennym mieszkańców. Muszę podkreślić, że coraz więcej mieszkańców Warszawy biega, co widać po frekwencji na stołecznych biegach - mówił Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
W zeszłym roku bohaterem historycznym biegu był rotmistrz Witold Pilecki. W tym roku w pakietach startowych znajdzie się broszurka z informacjami o Danucie Siedzikówwnej „Ince”, sanitariuszce 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, skazanej na karę śmierci przez gdański WSR.
Tradycyjnie już biegaczom będą na trasie towarzyszyły inscenizacje historyczne i pieśni patriotyczne.
27. Bieg Niepodległości zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegów. 11 listopada w Warszawie będzie można zdobyć punkty do klasyfikacji "Najlepszy Biegacz 5-10-15". Finałem cyklu będą tradycyjnie biegu PZU Festiwalu Biegowego (9-11 września 2016)
IB