Za nieco ponad 2 miesiące, 9 maja w Toszku niedaleko Gliwic wystartuje piąta edycja Biegu o Złotą Kaczkę. Impreza wraca po roku przerwy - przynajmniej oficjalnie, bo ostatnio odbyła się w towarzyskiej formie - i z prawdziwymi fajerwerkami.
4. Bieg o Złotą Kaczkę: Tutaj wiedzą jak sponiewierać biegacza [ZDJĘCIA]
Fani imprezy będą mile zaskoczeni a ci, którzy jeszcze jej nie poznali, z pewnością nie będą rozczarowani. – Czego się spodziewać? Kumulacji niespodzianek! – zapewnia organizator Bartek Woźniak.
Czym jest Bieg o Złotą Kaczkę? Rodzinną imprezą, na którą składają się bieg oraz marsz nordic walking na przełajowej trasie o długości 10 km, seria biegów dla dzieci i młodzieży oraz piknik na zamkowym dziedzińcu. W tym roku zapowiada się wyjątkowo dużo atrakcji.
– Naszym partnerem jest Polski Komitet Paraolimpijski. To nie przypadek. W Toszku urodził się dr Ludwig Guttmann, którego można uznać za twórcę paraolimpiady – mówi Bartek Woźniak. Guttmann w 1948 roku w Londynie zorganizował pierwsze zawody dla niepełnosprawnych, którymi byli weterani wojenni z urazami rdzenia kręgowego. „Gry dla wózków inwalidzkich” odbyły się w dniu inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w stolicy Wielkiej Brytanii.
Po przerwie wymuszonej remontem drogi, kiedy to start i meta mieściły się na rynku, impreza wraca na zamek. Uczestników będzie więc czekał widowiskowy finisz, z mocnym podbiegiem i metą w bramie twierdzy. Wcześniej będą mieli do pokonania 10 km trasy prowadzącej głównie przez okoliczne pola – bardzo malowniczej, urozmaiconej i odrobinę wymagającej. Na nudę z pewnością nikt nie będzie narzekał. A gdyby miał taką pokusę, skutecznie zgasi ją podbieg po legendarnych schodach przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
– W tym roku wraca do nas wojsko – wylicza Woźniak. – Jestem po rozmowach ze sztabem wojewódzkim i na pewno będziemy mieli wojskowy namiot ze sprzętem, prawdopodobnie też pokazy. Z pewnością będzie ciekawie. Finisz będzie na zamku. Planujemy piknikową atmosferę, ale nie chcę zdradzać wszystkiego. Na pewno będzie losowanie nagród.
Klasyfikacje w biegu i marszu nordic walking będą prowadzone open i w kategoriach wiekowych. Przewidziano klasyfikacje dla osób niepełnosprawnych, służb mundurowych oraz mieszkańców gminy Toszek. Nowością będą sędziowie na trasie marszu: - Nie powiem ilu ich będzie, ale zdradzę, że będą też sędziowie lotni – mówi organizator. Rywalizacja zapowiada się więc interesująco i uczciwie. Dodatkowo Bieg o Złotą Kaczkę jako dziewiąty start mogą sobie policzyć uczestnicy Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej. Dotyczy to zawodników, którym zabraknie jednego biegu do statuetki.
Start biegu i marszu głównego o godzinie 13:00, od 10:00 ruszą biegi i marsze dla dzieci oraz młodzieży. Przewidziano liczne kategorie i dystanse, od 300 metrów do 1 km, dla dzieci do 16 lat włącznie. Najmłodsza grupa to maluchy do 3 lat. Osobne kategorie dotyczą niepełnosprawnych.
Zapisy są dostępne TUTAJ. Koszt udziału w imprezie to 55 zł.
Szczegółowe informacje: TUTAJ
Portal www.FestiwalBIegow.pl objął patronat medialny nad imprezą. Do zobaczenia na starcie!
KM