Ostatnie chwile na zapis do IV Pielgrzymki Maratońskiej z Bytowa do Sianowa. Zapisywać można się tu już tylko do niedzieli 16 marca. Do tej pory chęć podziękowania za beatyfikację papieża Jana Pawła II biegowym wysiłkiem i modlitwą zgłosiło 20 osób. Co daje uczestnictwo w tego typu inicjatywach? Jak wyglądają one od kuchni? Jakie się przygotować? Zapytaliśmy organizatora.
Czwarta już pielgrzymka wyruszy 6 kwietnia z Bytowa. Jej celem będzie Figura Królowej Kaszub w Sianowie. Start zaplanowano na godz. 8:15, tuż po rannej mszy świętej. Na miejsce pielgrzymi dotrą ok. godziny 17:20. Trasa w sumie liczy 62 km. Prowadzi przez okoliczne gminy: Parchowo, Sulęczyno, Gowidlino i Sierakowice.
– Zatrzymujemy się w też w innych miejscowościach, by zrobić chwilę przerwy na wejście do kościoła i modlitwę. Praktycznie wszędzie mieszkańcy już nas znają. Niektórzy specjalnie na nas czekają, by nas wesprzeć – opowiada Stanisław Majkowski, organizator pielgrzymki. – Spotykamy się tylko z pozytywnym odbiorem. Witają nas władze gmin. Jest to bardzo miłe. Spotykamy się nawet z oklaskami w Kościele w Sianowie. Trudno opisać taką reakcję – przekonuje.
Biegowe pielgrzymki bytowian i mieszkańców regionu są już tradycją. Najdłuższa jest ta, która kończy się w Częstochowie, z trasą liczącą ponad 500 km.
– Wszystko zaczęło się 25 lat temu, kiedy, będąc akurat na południu naszego kraju, podziwiałem piesze pielgrzymki zmierzające pod Jasną Górę. Pomyślałem, że jeśli piesi idą tak długo, to czemu sportowcy nie mogliby pobiec. Tak właśnie, w prosty sposób, zrodziła się pielgrzymka z Bytowa do Częstochowy. Jej tegoroczna edycja będzie już 25-tą. To najdłuższa biegowa pielgrzymka w Polsce – wyjaśnia nasz rozmówca.
Co daje uczestnictwo w biegowej pielgrzymce? – pytamy.
– Na pewno jest to czas na modlitwę. Jest to coś innego niż zawody sportowe, gdzie jest start i meta. Tu liczy się atmosfera, spotyka się przyjaznych ludzi, można pozwiedzać piękne zakątki kraju – wyjaśnia Stanisław Majkowski.
Zapewnia, że od strony organizacyjnej uczestnik o nic musi się martwić. – Napoje i wyżywienie zapewniamy my, jako organizator pielgrzymki. Zawsze jemy wspólnie i biegniemy wspólnie. Jeśli ktoś chce stanąć, to zatrzymujemy się razem. Każdy otrzymuje na trasę prowiant, a w nim batony i coś do przekąszenia – wyjaśnia organizator bytowskiej pielgrzymki. Przestrzega, że trzeba się do niej dobrze przygotować.
– Na pewno nie można pobiec w nowych butach. Trzeba też znać siebie i być przygotowanym kondycyjnie, mieć za sobą półmaratony lub maratony. Zawsze się jednak staramy, by wszyscy „startujący” ukończyli pielgrzymkę. Nie forsujemy tempa – wyjaśnia Stanisław Majkowski. Zachęca do biegowego pielgrzymowania.
Pielgrzymka do Sianowa odbywać się będzie pod hasłem „Życie jest pielgrzymowaniem”. Ze względów bezpieczeństwa limit uczestników został ustalony na poziomie 30 osób. Bieg wystartuje sprzed kościoła św. Filipa Neri w Bytowie. Jak zapowiedział organizator, mimo, że w tym roku odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II to pielgrzymki do Sianowa nie ustaną. – Każdy i zawsze ma przecież swoje intencje – podkreśla.
Organizator:
http://www.klubbiegaczagoch.pl
Zapisy i regulamin:
http://www.elektronicznezapisy.pl/events/1169/starts/new
RZ