Rozmowa z burmistrzem Muszyny Janem Golbą. Miasto jest partnerem Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój. Tu będzie się mieściła m.in. linia mety Życiowej Dziesiątki TAURONA.
Festiwal Biegowy: Jaką rolę odgrywa sport w działaniach miastach na rzecz mieszkańców i samego miasta?
Jan Golba: Nie ma wątpliwości, że aktywność ruchowa jest bardzo istotną częścią naszego życia, jest nie tylko sposobem na utrzymanie organizmu w pełni sił witalnych, ale także pasją, dostarczającą wiele satysfakcji. Patrząc na dane statystyczne dotyczące kultury fizycznej i sportu dostrzega się pewną tendencję wzrostową dla aktywności fizycznej, jednak są to jeszcze ciągle liczby niewystarczające, dlatego w naszej gminie tak duży nacisk kładziemy na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Jakie są to obiekty?
Gmina Muszyna ma do zaoferowania zróżnicowaną ofertę turystyczną, która zadowoli osoby będące na początku swojej drogi sportowej, jak i tych zaawansowanych. Nowoczesne place zabaw, liczne wielofunkcyjne boiska, korty tenisowe, lodowisko, skatepark, kompleks rekreacji wodnej, parki zdrojowe ze ścieżkami zdrowia oraz plac seniora z siłownią na wolnym powietrzu, to niektóre atrakcje, z jakich można skorzystać. O innych warto przekonać się samemu, przyjeżdżając na krótszy lub dłuższy odpoczynek.
Rozszerzenie oferty o infrastrukturę sportową, to niewątpliwie stworzenie nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. Dzięki stale powiększającej się zdywersyfikowanej ofercie jesteśmy w stanie przyciągnąć z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Otwiera to możliwości przed lokalnymi przedsiębiorcami oferującymi szeroki wachlarz atrakcji, baz noclegowych oraz niezapomnianych smaków kuchni regionalnej.
Skąd pomysł na zaangażowanie się w biegi i sam Festiwal Biegowy?
Muszyna jest partnerem Festiwalu Biegowego od momentu, gdy zrodziła się idea stworzenia na Sądecczyźnie biegów ulicznych, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność nie tyko w kraju, ale także poza jego granicami. W 2010 r. przez metę „Życiowej Dziesiątki” przebiegło blisko 300 biegaczy. W rok później było ich już ponad 700, a w ubiegłym roku prawie 1200 biegaczy z Polski i za zagranicy zmagało się na 10 km odcinku z Krynicy-Zdroju do Muszyny.
W tym roku będzie to blisko 3000 osób! Podołacie?
Życiowa Dziesiątka to najczęściej wybierany bieg spośród całego programu festiwalu. Z roku na rok zdobywamy coraz większe doświadczenie i za każdym razem staramy się ulepszyć przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu - jak widać po frekwencji biegaczy z pozytywnym efektem.
Czy mieszkańcy Muszyny biegają? Tak na co dzień? Bo z roku na rok w Festiwalu uczestniczy ich coraz więcej, szczególnie dzieci….
Posiadamy doskonałe warunki do uprawiania joggingu - piękne krajobrazy, czyste powietrze i odpowiednia infrastruktura same zachęcają do biegania. Niejednokrotnie na alejkach i traktach spacerowych, można spotkać biegaczy, których z dnia na dzień coraz więcej przybywa.
Jako Gmina szczególnie dbamy o to, aby zaszczepić w dzieciach sportowego ducha, dlatego od lat organizujemy dla dzieci i młodzieży coroczny bieg uliczny (w tym roku będzie to już XVIII odsłona). To podczas startu m.in. w tych zawodach rodzą się talenty na miarę Jakuba Burghardta, znanego polskiego długodystansowca. Nie zapominajmy, że Muszyna jest także rodzinnym miastem maratończyka i olimpijczyka - Henryka Szosta, który w ubiegłym roku ustanowił nowy rekord Polski, a także okazał się najszybszym Europejczykiem podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Wiemy, że w przygotowania miasta do Festiwalu Biegowego zaangażowani są licznie wolontariusze, a także pracownicy urzędu miasta…
Możemy pochwalić się duża ilością osób zaangażowanych w życie kulturalne naszej Gminy. Pochwała należy się młodzieży, która chętnie i aktywnie poświęca swój czas wolny, angażując się w różnorodne projekty. W Muszynie zlokalizowana będzie meta „Życiowej Dziesiątki”, dlatego wszystkie zadania podporządkowane są stworzeniu zaplecza mogącego przyjąć tak ogromną ilość biegaczy i zapewnieniu im komfortowego odpoczynku i odtransportowania do miejsc noclegowych.
Jak miasto przygotowuje się do przyjęcia gości Festiwalu? Wszyscy zapewne nie zmieszczą się w krynickich hotelach czy salach gimnastycznych….
Baza noclegowa, którą dysponujemy, jest w pełni przygotowana na przyjęcie gości Festiwalu. Niektóre z hoteli przygotowały nawet pakiety specjalnie na potrzeby Festiwalu i przybyłych tu gości, dlatego sądzę, iż każdy będzie mógł znaleźć dla siebie nocleg w komfortowych warunkach.
Czym chcecie zachęcać gości Festiwalu, by przyjechali do Was także w innym terminie?
Muszyna to modny kurort uzdrowiskowy posiadający atrakcyjną ofertą przez cały rok. Wiosną uzdrowisko budzi się do życia, a wraz z nim parki zdrojowe i unikatowe ogrody zmysłów, sprawiające, że spragnieni ciszy i spokoju, znajdą tutaj ukojenie i relaks. Latem można wędrować górskimi szlakami, jeździć na rowerach, wrotkach, nartorolkach, a amatorzy wodnych szaleństw mogą miło spędzić czas w centrum sportu i rekreacji wodnej „Zapopradzie” lub pływając pontonami i kajakami na rzece Poprad.
Jesienią górskie szlaki widziane z siodła podczas konnych wycieczek nie należą do rzadkości. Zimą okoliczne szczyty zapewniają doskonałe warunki do narciarstwa zjazdowego, biegowego, a także kuligów i psich zaprzęgów. Czynne jest także sztucznie mrożone lodowisko. Niezależnie od pory roku osoby ceniące zdrowie i urodę znajdą coś dla siebie spośród szerokiego wachlarza ofert ośrodków SPA i Wellness.
Jaka jest biegowa przyszłość Muszyny?
Patrząc na rosnącą frekwencję uczestników „Życiowej Dziesiątki TAURONA” oraz zainteresowanie bieganiem myślę, że uczestników tego typu wydarzeń będzie przybywać coraz więcej. W chwili obecnej pracujemy nad stworzeniem ponad 40 km tras rowerowych wzdłuż Doliny Popradu. W przyszłości moglibyśmy je wykorzystać do imprez biegowych.
Dużą nadzieję dla biegania rokuje również muszyńska młodzież. W ubiegłym roku, podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku, Polskę oraz Muszynę w sztafecie ze zniczem olimpijskim reprezentowali - Kamila Piwowar i Paweł Majewski. Możliwość wzięcia udziału w tym prestiżowym wydarzeniu wywalczyli właśnie dzięki dobrym wynikom w bieganiu.
Rozmawiał Grzegorz Rogowski