Już po raz trzeci młodzi ludzie z Krakowa ruszają z charytatywną akcją 42 Do Szczęścia. Z jednej strony będą zbierać pieniądz na zakup protezy dla Piotrka, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w październiku zeszłego roku został zaatakowany nożem. Z drugiej będą się przygotowywać do startu w 14. Cracovia Maratonie.
Ta historia nie powinna się wydarzyć. W październiku 2014 r. 23-letni student socjologii został w Krakowie niespodziewanie zaatakowany nożem przez nieznanego mu człowieka. Po kilkunastu dniach walki o rękę, lekarze podjęli decyzję o jej amputowaniu.
Piotrek jest pełną życia osobą z wieloma pasjami. Uwielbia gotować, do czasu wypadku regularnie biegał. Teraz wielu rzeczy musi się uczyć na nowo. - Wiem, że do wszystkiego można się przyzwyczaić i ze wszystkim można żyć, dlatego też się nie załamuję i próbuję stawić czoła wyzwaniu, jakie zostało mi postawione przez los – mówi pełen optymizmu.
Drużyna 42 Do Szczęścia, działająca pod patronatem Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty” postanowiła pomóc studentowi i zebrać pieniądze na zakup protezy. Każdy z nas może się do tej akcji przyłączyć.
Można to zrobić na kilka sposobów. Najprościej jest wpłacić pieniądze na konto Fundacji Jaśka Meli albo przekazać 1% podatku na protezę Piotrka. Innym sposobem jest zakup specjalnie zaprojektowanej koszulki z biegowym motywem. Można też wziąć udział w aukcji niezwykłych przedmiotów ofiarowanych przez znanych ludzi. Do wygrania jest m.in. plastron startowy Kamila Stocha, koszulka z autografem Enej i pakiet startowy na Bieg Rzeźnika.
O ile dla Piotra największym wyzwaniem jest powrót do pełnej sprawności, to dla ekipy 42 Do Szczęścia takim wyzwaniem jest start na dystansie 42,195 m. Stanie się to już 19 kwietnia 2015 roku podczas 14. Cracovia Maratonu. - Maraton to dystans wymagający wielu poświęceń. Naszym celem jest pokazanie całej Polsce, że nie ma rzeczy niemożliwych, a razem jesteśmy w stanie wiele osiągnąć – deklarują uczestnicy przedsięwzięcia.
Podczas dwóch poprzednich edycji akcji ekipie 42 Do Szczęścia udało się zebrać łącznie kwotę 52 833,13 zł. Dzięki temu dwie młode osoby: Asia Chałupa i Mariusz Gbyl, otrzymały nowoczesne protezy, co pozwoliło im na powrót do sprawnego funkcjonowania.
mat. pras / MGEL