Czy biegacz poci się inaczej? Naukowcy zbadali sprawę

Biegacze długodystansowi nieustannie zajmują myśli naukowców na całym świecie. Niedawno pisaliśmy o zmianach, jakie zachodzą w mózgach ultramaratończyków. Tym razem zespół badaczy koreańskich zainteresował się problemem potu i postanowił odpowiedzieć na pytanie, jak pocą się biegacze.

Do udziału w tym badaniu zostało zaproszonych 16 długodystansowców i 20 osób prowadzących siedzący tryb życia. Pot uczestników został bardzo dokładnie przeanalizowany w wyjątkowo czułej kapsule QSART.

Wnioski z badania są takie, że biegacze zaczynają się pocić wcześniej niż osoby niebiegające. Czas reakcji gruczołów potowych jest uzależniony od tego, w jakiej kondycji jest biegacz. Im lepsza wydajność mierzona wskaźnikiem VO2 max, tym szybciej występuje wydzielanie się potu. Biegacze zaczynają się pocić w niższej temperaturze niż ich niewytrenowani koledzy, a parametry wskaźników potu są u nich nawet dwukrotnie wyższe.

Pocenie się służy regulacji temperatury ciała i wygląda na to, że u organizm biegacza zaczyna się schładzać szybciej. Według badaczy, długodystansowcy tracą dużo płynów, dzięki czemu oddają ciepło na zewnątrz i mogą dłużej oraz intensywniej biegać.

Nie wszyscy akademicy widzą to tak samo. Pojawiły się głosy krytyki pod adresem tego badania i sugestie, że wyjaśnienie wzmożonej potliwości biegaczy może być dużo prostsze. Mając lepszą wydolnością biegają oni z dużo większą intensywnością, niż ich niebiegający koledzy. Wydzielają więcej ciepła i stąd pot pojawia się wcześniej.

IB

Źródło: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0093976