Rokrocznie kilkuset mieszkańców Miasta i Gmina Piwniczna-Zdrój uczestniczy w Festiwalu Biegowym Forum Ekonomicznego. Instytucje, organizacje i władze samorządowe coraz bardziej angażują się też w rozwój naszej imprezy. Ale i na własnym podwórku nie pozostają bierne, bo aktywnie wypoczywać, zwiedzać i po prostu dobrze się bawić można w Piwnicznej-Zdrój przez cały rok. O szczegółach opowiedział nam Edward Bogaczyk, burmistrz Piwnicznej-Zdrój.
Jaką rolę w działaniach gminy na rzecz mieszkańców odgrywa sport?
Sport i rekreacja to ważna część czasu wolnego. Sport pobudza istotne wartości, takie jak duch zespołowy, solidarność, tolerancja oraz zasada fair play, przyczyniając się do indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Propaguje aktywny udział obywateli w życiu społecznym i przez to pomaga rozwinąć aktywną postawę obywatelską. Uznajemy jego wymiar społeczny i istotną rolę wskazując na: poprawę zdrowia publicznego poprzez aktywność fizyczną, uwydatnienie roli sportu w kształceniu i szkoleniu, propagowanie wolontariatu i aktywnej postawy obywatelskiej przez sport, wykorzystanie potencjału zawartego w sporcie do celów integracji społecznej, integracji i równości szans,
Duże znaczenie ma jego wymiar gospodarczy, gdyż jako sektor dynamiczny i wciąż zyskujący na znaczeniu, sport może przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, rozwoju lokalnego i regionalnego, gospodarczej regeneracji miasta i rozwoju terenów wiejskich.
Jaką więc infrastrukturą sportową może się pochwalić Gmina Piwniczna-Zdrój? Jakie sporty można tu uprawiać?
Rozbudowa infrastruktury sportowo – rekreacyjnej w Piwnicznej Zdroju jest jednym z priorytetowych działań zawartych w Strategii Rozwoju Społeczno - Gospodarczego Gminy. Jego realizacja ma przyczynić się do rozbudowy potencjału turystyczno - uzdrowiskowego Gminy.
Baza sportowo - rekreacyjna ma bezpośredni związek z walorami turystycznymi. Tworzą ją obok szlaków turystycznych: trasy rowerowe, ścieżki spacerowe, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki sportów zimowych w Wierchomli, Suchej Dolinie, Kokuszce, Ośrodek Jazdy Konnej. Organizowany jest rafting rzeką Poprad lub bardziej spokojny i dostarczający wrażeń całym rodzinom spływ łodziami doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra.
Jakie inwestycje w tym zakresie poczyniliście Państwo w ostatnim czasie?
W ostatnich latach znaczącymi dla rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w gminie była budowa basenów, które w sezonie letnim cieszą się ogromną popularnością. Ponadto zmodernizowaliśmy ogólnodostępną infrastrukturę m.in. skate park, siłownię na świeżym powietrzu, place zabaw, boiska wielofunkcyjne. Pozostała infrastruktura sportowo – rekreacyjna to baza sportowa szkół na terenie gminy oraz stadion sportowy KS „Ogniwo”.Obecnie największą tegoroczną inwestycją jest budowa pełnowymiarowej hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkolno Gimnazjalnym w Piwnicznej Zdroju. Obiekt ma zostać oddany do końca tego roku.
Chcąc urozmaicić turystom pobyt w Piwnicznej w sezonie zimowym, dla amatorów i miłośników nart biegowych przygotowaliśmy specjalne trasy biegowe na polanie Obidza (powyżej Suchej Doliny). Pętla o długości ok. 5 km. biegnie z polany "Czerwona Młaka" początkowo wzdłuż granicy (zielony szlak), dalej przechodzi na stronę słowacką i pięknymi, widokowymi polanami w kierunku szczytu Szczob (935m). Powrót do startu (Obidza 931m) wzdłuż niebieskiego szlaku. Rozległe polany dają możliwość wyboru alternatywnych przebiegów trasy (modyfikacja długości), stwarzają również dogodne warunki do kibicowania.
Na tych trasach rozgrywany jest słynny Bieg Popradzki, czyli mistrzostwa kraju amatorów w biegach narciarskich...
Zgadza się. Bieg Popradzki zaliczany jest do Mistrzostw Polskich Amatorów w Biegach Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego. Zawody ze względu na atrakcyjność i prostą formułę, skierowane są do wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku, rekreacji i sportu w typowo klasycznym wydaniu. Zawody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników z całej Polski i Słowacji. Gwiazdami biegu byli m.in. Józef Łuszczyk Mistrz Świata w biegach Narciarskich Lahti 1978 oraz Katarzyna Rogowiec Multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich. W sezonie letnim trasy stają się trasami biegowymi. Na nich organizujemy letnią edycję Biegu Popradzkiego – Bieg Górski.
W Festiwalu regularnie uczestniczą uczniowie szkół z terenu gminy Piwniczna. A jak jest z bieganiem, i szerzej - sportem wśród dorosłych?
Aktywność fizyczna jest teraz bardzo popularna. Obserwuje się, że na terenie Piwnicznej jest coraz więcej osób – w różnym wieku – które albo maszerują z kijkami, spacerują, jeżdżą na rolkach czy na rowerze.
Z roku na rok również zainteresowanie biegami wśród młodych Piwniczan jest coraz większe. Być może wpływ na to ma właśnie fakt ich uczestnictwa w Festiwalu. Młodzież biorąca w nim udział może spotkać się z ciekawymi ludźmi sportu lub telewizji. Ma okazję sprawdzić się w konkursach przygotowanych przez organizatora oraz sponsorów. W tym roku z naszej gminy w festiwalu wzięło udział 225 uczniów (SP Głębokie, Gimnazjum Publiczne Piwniczna-Zdrój oraz Łomnica-Zdrój). Rywalizowali oni w pierwszym dniu w Biegach Małopolski.
Grupa kibicująca dopingowała uczestników ultramaratonu. Uczniowie z podziwem patrzyli z jaką lekkością i brakiem zmęczenia biegacze przemknęli koło nich i jeszcze im podziękowali za doping. Po drodze młodzież dodawała otuchy wszystkim biegnącym, dzieląc się z nimi piciem, słodyczami. Doping sprawił dużo radości naszej młodzieży i uczestnikom biegu. Młodzież chciałaby w przyszłym roku, oczywiście za zgodą organizatora, obsługiwać punkt serwisowy na 60 km Biegu 7 Dolin. Przygoda z Festiwalem jest dla naszych dzieci okazją wykazania się swoimi umiejętnościami biegowymi i szansą zaistnienia w tłumie kibicujących.
Ale Festiwal Biegowy to nie jedyna okazja dla młodych aby sprawdzić swoje umiejętności i poczuć ducha rywalizacji. W Piwnicznej rok rocznie w miesiącu lipcu organizowana jest impreza sportowa Marsz i Bieg Piwniczanki z hasłem przewodnim: Cała Polska Biega! - Biega Też Piwniczna. Impreza skierowana jest zarówno do profesjonalnych biegaczy jak i amatorów i miłośników biegania lub maszerowania z kijkami. Trasa biegu wynosi 10 km. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, mają do pokonania 2 km trasę. Przed Biegiem Głównym startują uczestnicy marszu z kijkami w terenie płaskim - Nordic Walking. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy i rywalizacji.
Jak to się w ogóle stało, że Gmina Piwniczna zaangażowała się w Festiwal Biegowy?
Celem jaki przyświecał decyzji o zaangażowaniu się gminy do współpracy przy Festiwalu Biegowym było zapewnienie udziału naszej młodzieży w tej imprezie oraz stworzenie w ten sposób optymalnych warunków do realizacji zadań, jakie ciążą na nas w zakresie oświaty, kultury fizycznej i sportu. W zakresie organizacji grup biegaczy i grup kibicowania odpowiedzialni są nauczyciele wychowania fizycznego z naszych szkół. Pełnią oni role koordynatorów. To oni rejestrują listę osób młodzieży kibicującej i biegającej i ściśle współpracują z biurem organizacyjnym Festiwalu.
Ponadto gmina finansuje transport i zabezpieczenie tras biegu przez grupy OSP. Umieszcza na stałe na stronie głównej gminy Piwniczna oraz szkół uczestniczących w programie baner reklamowy Festiwalu. Zamieszcza na swojej stronie internetowej urzędu w dziale aktualności informacje o Festiwalu Biegowym Forum Ekonomicznego wraz linkiem do strony.
Cieszy fakt, że udział gminy nie ograniczył się tylko do współorganizacji głównej – wrześniowej imprezy Festiwalu Biegowego. Efektem współpracy z Fundacją jest wytyczenie 4,6-kilometrowej trasy Festiwalu Biegowego na terenie gminy „Piwniczna – Śmigowskie”. Mamy nadzieję, że miłośnicy biegania będą z niej korzystać.
Jakie oczekiwania i nadzieje wiążecie Państwo z kolejną, już piątą edycją Festiwalu?
Na pewno, aby nazwa trzy dniowej imprezy biegowej łączyła w sobie Krynice - Muszynę – Piwniczną, ponieważ oprócz wzajemnej współpracy, Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój organizuje takie biegi jak Bieg i Marsz Piwniczanki, Bieg Górski oraz Bieg Popradzki, które są rok rocznie wspierane przez Festiwal Biegowy i wspólnie przyciągają zarówno profesjonalnych biegaczy jak i amatorów, którzy poznają walory regionu podczas zmagań na różnych trasach biegowych i ponownie wracają w naszą okolicę.
Jeżeli nie udałoby się zorganizować jednego dnia biegu w Piwnicznej, to chociaż meta lub start któregoś z nich mogłaby się znaleźć w Piwnicznej. Ponadto można byłoby połączyć dyscyplinę biegową z równie popularną w naszym regionie – dyscypliną rowerową. Od ubiegłego roku podczas Festiwalu Biegowego organizowane są również zawody rowerowe. Z Krynicy do Piwnicznej lub z Piwnicznej do Krynicy jest ok 42 km, czyli dystans maratoński w biegach. Można by było zorganizować np. Maraton Rowerowy wzdłuż Doliny Popradu, ze startem z Krynicy i z metą w Piwnicznej.
Ciekawe propozycje. Z pewnością je rozważymy.
Festiwal Biegowy to nie tylko sport i rywalizacja, ale i turystyka. Jak chcecie zachęcać osoby uczestniczące w imprezie, by zamieszkały w ośrodkach na terenie gminy Piwniczna? Co do zaoferowania biegaczom poza Festiwalem ma Gmina Piwniczna?
O Piwnicznej mówi się że jest sercem Beskidu Sadeckiego. Uzdrowisko posiada ofertę dla zdrowia i urody, kondycji i relaksu. Tutaj aktywny wypoczynek można łączyć z kuracjami przywracającymi siły i zdrowie. Wszystko w komfortowych warunkach, które zapewniają liczne hotele, pensjonaty i sanatoria. Ich wysoki a zarazem zróżnicowany standard sprawia, że każdy znajdzie tu ofertę dla siebie. Wody mineralne wykorzystywane są w programach leczniczych oferowanych m.in. w cieszącym się od lat zaufaniem kuracjuszy sanatorium Limba. Działający w nim zakład przyrodo-lecznicy poleca też bogatą gamę zabiegów wspomagających odzyskiwanie zdrowia i dobrej formy m.in. hydromasaż i inhalacje. Skuteczne pakiety SPA oferują też inne znane ośrodki jak hotel „Smrek”, „Wierchomla SKI&SPA Resort” czy Hotel Piwniczna.
Na osoby, które kondycję i siły odzyskują najlepiej w ciszy i obcowaniu z naturą, czeka bogaty wybór pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.
Piwniczna to miejsce gdzie istnieją różne możliwości uprawiania sportów o każdej porze roku. Są boiska sportowe, skate-park dla młodzieży, ogródek jordanowski, otwarte kąpielisko na Radwanowie. Przemierzając malownicze szlaki czy ścieżki spacerowe podziwia się piękno otaczającego krajobrazu z dostępnych miejsc widokowych m.in. 20m wieży widokowej na Eliaszówce, czy platformy widokowej osadzonej na skale nieopodal centrum miasta w parku Węgielnik – Skałki. W tym samym parku, który ma prawie 4 km ścieżek spacerowych, zobaczyć można odtworzone okopy z okresu II wojny światowej i poznać historię wydarzeń związaną z ich powstaniem. Ponadto w zaciszu leśnej polany, rodzinnie lub z grupą przyjaciół zorganizować piknik na grillowisku, zagrać w piłkę siatkową na boisku, poprawić sprawność fizyczną na ścieżce zdrowia lub dzielić radość z dziećmi na placu zabaw.
Dlaczego więc warto odwiedzić Gminę Piwniczna?
Piwniczna oferuje turystom autentyzm, indywidualizm i wrażenie wyłączności dzięki ofercie która łączy w sobie wyjątkowy regionalizm ukazujący przenikanie się kultur górali nadpopradzkich zwanych czarnymi góralami, Łemków i Słowaków. Jest miejscem gdzie różnorodność dostępnych aktywności sportowych o każdej porze roku, dostępność zabiegów odnowy biologicznej w ofercie hoteli, umożliwia gościom stworzenie indywidualnego pakietu atrakcji i usług, zgodnie z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami.
Osoby, które nie koniecznie preferują wypoczywać aktywnie mogą przejść się po piwniczańskim Rynku, na środku którego znajduje się zabytkowa ceternia-studnia, która niegdyś zaopatrywała mieszczan w wodę. Warto zobaczyć kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP, wybudowany w stylu józefińskim w latach 1881-86. Prawie w centrum miasta położony jest stary cmentarz, który funkcjonował od końca XVIII wieku do 1917 roku. W pobliżu przystanku kolejowego znajduje się kirkut, zaś w miejscu Bożnicy żydowskiej zobaczyć można tablicę upamiętniającą to miejsce kultu służące do 1942 r. mieszkańcom wyznania mojżeszowego. Albo można poznać smaki piwniczańskie, korzystając z urozmaiconego menu oferowanego przez restauracje i kawiarnie znajdujące się w rynku.
W okolicy Piwnicznej warto zobaczyć dziewiętnastowieczne grekokatolickie cerkwie w Zubrzyku i Wierchomli Wielkiej. Inne miejsca w otoczeniu Piwnicznej, które współtworzą niepowtarzalny klimat tego zakątka Polski to: szałasy pasterskie na halach nad Łomnicą, stara regionalna zabudowa Kokuszki, Łomnicy i Wierchomli, zapora przeciwrumowiskowa na potoku Czercz.
W tym mieście szanuje się przeszłość, o czym przekonać się można odwiedzając Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej z unikatową, największą w Europie kolekcją dawnego sprzętu narciarskiego oraz działem etnograficznym ze zbiorami regionalnymi.
Piwniczna to również folklor – słychać tu gwarę piwniczańską, posłuchać można zespołu regionalnego „Dolina Popradu” i niejednokrotnie doświadczyć gościnności nadpopradzkich górali.
Z myślą o turystach Miejsko Gminny Ośrodek Kultury organizuje cykliczne imprezy kulturalne podkreślające walory sztuki ludowej, tradycji regionalnych i folkloru w występach, koncertach, wystawach rzeźby i sztuki miejscowych twórców. W lipcu jest okazja uczestniczyć w „Dniach Piwnicznej”, „Jarmarku Piwniczańskim”, „Festiwalu Pieroga Łomniczańskiego”, w sierpniu w międzynarodowej imprezie kulturalnej „Wrzosowiska” skupiającej artystów polskich, słowackich i łemkowskich, we wrześniu „Koncert na 100 mandolin” i wiele innych.
Ciekawych przeżyć kulturalnych doświadcza się też w niepowtarzalnym klimacie Pijalni Artystycznej w Łazienkach, gdzie organizowane są koncerty i wystawy.
Planując dłuższy pobyt w Piwnicznej, polecam wyprawę do oddalonego o kilkanaście kilometrów Starego Sącza, jednego z najstarszych miast w Polsce z unikatową średniowieczną zabudową. Korzystając z bliskości granicy można też wybrać się na wycieczkę na Słowację na przykład do Starej Lubovńi z kamiennym zamkiem na wzgórzu i zabytkowym Starym Miastem.
Jak rozwija się sama gmina?
Piwniczna wciąż się rozwija realizując i planując kolejne inwestycje, które poprawiają ogólną atrakcyjność miasta i wzmacniają potencjał turystyczny gminy. Znikają infrastrukturalne bariery w dostępie do usług społecznych szczególnie rekreacyjnych i sportowych. Stworzenie nowych oraz modernizacja istniejących obiektów sportowych i rekreacyjnych dostępnych dla obywateli poszerzyła możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu i promocji zdrowego trybu życia.
Sport i rekreacja to ważna część czasu wolnego. W większości przypadków aktywne formy spędzania czasu wolnego wymagają infrastruktury. Poziom infrastruktury sportowej jest zatem wskaźnikiem dostępności sportu dla mieszkańców szczególnie dzieci i młodzieży.
Sport dla Piwnicznej, ale i nie tylko, ma ogromne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Oddziałując synergicznie z turystyką pobudza podnoszenie standardu infrastruktury oraz inicjuje pojawianie się nowych partnerstw finansujących sport i obiekty rekreacyjne.
Rozmawiał Grzegorz Rogowski
WAŻNE ADRESY
Urząd Miasta i Gminy
Rynek 20 skr.31
33-350 Piwniczna Zdrój
tel. (18) 446 40 43
fax (18) 446 41 86
www.piwniczna.pl
www.biegpopradzki.pl
e-mail:
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju
Rynek 11
33-350 Piwniczna-Zdrój,
tel. (18) 44 64 157, fax (18) 44 64 187
e-mail: mgok_
Punkt Informacji Turystycznej
Rynek 11
33-350 Piwniczna-Zdrój
tel. (18) 446 83 25
www.turystyka.piwniczna.pl