Europejskie Forum Sportu to jedno z największych spotkań przedstawicieli Unii Europejskiej i organizacji sportowych w Europie. Forum jest miejscem wymiany doświadczeń oraz opinii i służy wypracowaniu rozwiązań (pojedynczych i systemowych) wspierających rozwój kultury fizycznej w Europie oraz aktywizacji społeczności UE w tym zakresie. Tegoroczna edycja Forum odbyła się w dniach 1-2 grudnia w Mediolanie, a Fundacja Instytut Studiów Wschodnich znalazła się wśród zaproszonych na Forum podmiotów.
Nasza przedstawicielka Emilia Borkowska zaprezentowała w Mediolanie projekt pn. "Zawody biegowe w rejonie transgranicznym", który uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w roku 2013. Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój jest najważniejszym elementem projektu, ale nie jedynym, bo obejmował także m.in. 29. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich, które rozegrano w na zboczach Jaworzyny Krynickiej.
W Mediolanie szczegółowo przedstawiliśmy realizację i efekty tych i innych naszych inicjatyw.
Podczas Forum takie prezentacje miało jeszcze kilkanaście innych organizacji i imprez (w obszarze biegów i sportów pokrewnych bardzo ciekawe wystąpienie mieli Włosi z Communito di Firenze, pomysłodawcy i wykonawcy projektu pn. "Walking People"), co pozwoliło skonfrontować wiedzę i doświadczenia, a także nawiązać kontakty i ew. współpracę.
W części konferencyjnej organizatorzy i goście tegorocznego Forum Sportu – z komisarzem UE ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu Tiborem Navracsicsem na czele – skupili się na tzw. Europejskim Tygodniu Sportu. To najważniejszy obecnie projekt Komisji Europejskiej w obszarze sportu, który ma zostać wdrożony jeszcze w 2015 roku. W Mediolanie odbyła się uroczystość podpisania stosownych porozumień z pierwszymi partnerami tego projektu. Festiwal Biegowy również aplikuje do tego grona, przedstawiliśmy KE nasze plany w tym zakresie i czekamy na odpowiedź.
Podczas Forum mówiono także o prawach organizatorów wydarzeń sportowych w Europie, zarządzaniu sportowymi eventami i projektami (m.in. omówiono na przykładach działalność klubów multi-sportowych), konflikcie interesów czy ustawianiu wyników wydarzeń sportowych. Przedstawiono też dokładną statystykę dotyczącą aktywności Europejczyków w obszarze sportu i rekreacji (okazuje się, że 59% mieszkańców Starego Kontynentu w nie uprawia sportu lub uprawia go bardzo rzadko, np. jeden raz na tydzień ) oraz m.in. wpływu najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na ekonomię UE.
– Komisja Europejska docenia naszą działalność na rzecz promocji sportu powszechnego, nie tylko biegowego. Liczymy, że nadal będziemy współpracować – podsumowuje Emilia Borkowska.