Dzięki wieloletnim staraniom biura organizacyjnego Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój i przychylności Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, od tego roku festiwalowy ultramaraton 100 km rozgrywany będzie w randze Mistrzostw Polski w Biegach Górskich!
Co to oznacza? Kto może walczyć o medale? Czy i kiedy krążki zostaną rozdane także na krótszych dystansach? Czy w kolejnych latach miejsce rozgrywania krajowego czempionatu zmieni się? O tym już w rozmowie z Andrzejem Puchaczem, pełnomocnikiem PZLA ds. biegów górskich.
Jaka jest historia Mistrzostw Polski w Ultramaratonie?
Jak dotąd Mistrzostwa Polski na dystansach ultramaratońskich były rozgrywane tylko kategorii biegów ulicznych. W biegach górskich będzie to debiut organizacyjny.
Co więc zadecydowało o powołaniu mistrzostw do życia?
Dwie sprawy.
Jedna to fakt, że biegi ultramaratońskie rozwijają się w tempie fenomenalnym. 20, czy nawet 10 lat temu Polacy niechętnie brali udział w biegach górskich, a obecnie jesteśmy świadkami fantastycznego rozwoju tej dziedziny biegania. Liczba chętnych do uczestniczenia w ultradystansowych biegach górskich jest zdumiewająca, bo przecież nie każdy jest w stanie do udziału w takim biegu się przygotować.
Druga przyczyna to determinacja organizatorów Festiwalu Biegowego, którzy o takie mistrzostwa zabiegali.
Co zadecydowało, że to właśnie Bieg 7 Dolin otrzymał tę zaszczytną rangę?
Bieg 7 Dolin bez wątpienia zalicza się do wiodących biegów ultradystansowych w Polsce. Odczułem to w 2012 roku, gdy długodystansowe mistrzostw świata odbywały się w terminie Festiwalu Biegowego i z tego względu rozpadała mi się męska reprezentacja Polski, chociaż mistrzostwa świata odbywały się podczas bardzo atrakcyjnego Maratonu Jungfrau, na który niełatwo się zapisać.
Jakie warunki musi spełniać bieg, żeby otrzymał rangę Mistrzostw Polski w Ultramaratonie?
Impreza rangi mistrzostw Polski powinna się odbywać na trasie o długości nie mniejszej niż 50 km, o sumie przewyższeń nie mniejszej niż 8%. Organizator powinien być akceptowany przez czołówkę biegaczy górskich w danej konkurencji.
Czy tytuły Mistrzów Polski zostaną rozdane tylko na dystansie 100 km? Czy będą rozgrywane MP w Ultramaratonie na krótszych/dłuższych dystansach, tak jak to jest np. w biegach ulicznych? Innymi słowy – czy będzie rozdrobnienie na dystanse?
Według zasad IAAF, ultradystanse zaczynają się powyżej 44,5 km. Imprezami mistrzowskimi na takich dystansach zajmuje się IAU, podczas gdy mistrzostwami w biegach górskich na dystansach do 44,5 km - WMRA, której jestem przedstawicielem w Polsce od 20 lat, a od września ubiegłego roku znajduję się w zarządzie tej organizacji.
Nie ma mistrzostw świata w ultradystansowym biegu górskim. W lata parzyste odbywają się mistrzostwa świata w trailu i jest to impreza IAU, ale trail niekoniecznie oznacza góry. Może być to dowolny bieg terenowy, także na plaży lub na pustyni. W roku 2016 trailowe mistrzostwa świata odbędą w Annecy, podczas tradycyjnego biegu górskiego na dystansie 86 km z przewyższeniami + 5300 m -5300 m, będą to więc de facto mistrzostwa świata w ultradystansowym biegu górskim, niezależnie od tego jak się oficjalnie nazywają. W zasadzie moje kompetencje kończą się na długodystansowym biegu górskim, ale przyjąłem te mistrzostwa do rodziny, bo inaczej nie mogłyby się odbyć.
Ja sam nie przewiduję jak to Pan nazywa „rozdrobnienia rywalizacji”. Natomiast może powstać polski odpowiednik INTRA, organizacji zajmującej się właśnie trailem i wtedy wszystko jest możliwe. Nawet przejęcie rywalizacji na długim dystansie, która obecnie jest w kompetencji WMRA.
A czy przewiduje pan zmianę gospodarza czempionatu? Oo lat wiadomo, że jak MP w biegu ulicznym na 5 km to Ursynów, jak na 10 km to Płock, jak w Maratonie to Dębno. Jak będzie z Krynicą?
Przyszłość to pokaże. Na razie mistrzostwa przypisane są do Krynicy, a w przyszłości może odbędą się w innym miejscu. Jak już wspomniałem decydujący głos w tym względzie należy do medalistów mistrzostw Polski.
Jakie kryteria trzeba spełnić, by biorąc udział w Biegu 7 Dolin zostać sklasyfikowanym w zestawieniu Mistrzostw Polski?
Wystarczy być obywatelem polskim i nie być aktualnie zdyskwalifikowanym przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Nie jest natomiast wymagana licencja Związku.
Co tak właściwie daje biegaczowi zdobycie tytułu Mistrza Polski? Generalnie i w odniesieniu do ultramaratonu. Czy wiąże się to z jakimś wsparcie związkowym?
Ja sam nigdy nie byłem mistrzem Polski, nie wiem więc co taki tytuł daje. Natomiast mówiąc poważnie poza satysfakcją z bycia najlepszym w Polsce i zdobycia, w przypadku Biegu 7 Dolin, pokaźnej nagrody finansowej, tytuł daje możliwość ubiegania się o pozyskanie sponsora czy wsparcia ze strony władz samorządowych. Jak dotąd PZLA nie prowadzi szkolenia w konkurencji biegi górskie, nie można więc liczyć na wsparcie w tym względzie.
Jak zostaną uhonorowani Mistrzowie Polski w Ultramaratonie?
Medale dostarczone przez organizatora, sprawa pucharów i dyplomów zależy od możliwości i pomysłu organizatora.
Na pewno się postaramy!
Rozmawiał GR