Święty Krzyż, Święty Mikołaj, Święta Katarzyna, a także Agata, Łysica i Droga Królewska zachęcają, by 26 października przebiec po Górach Świętokrzyskich dokładnie 42 km i 195 m. Do piątku obowiązują promocyjne ceny na pakiet startowy pierwszego Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego.
Wpisowe kosztuje 100 zł (bez koszulki) i 135 zł (z koszulką). Jak zapewniają organizatorzy pakiet jest bogaty i atrakcyjny. Poza dobrej jakości koszulką, będzie porządny medal i posiłek w dobrej restauracji. By skorzystać z promocji należy polubić stronę maratonu na facebooku (TUTAJ), skomentować post, a w tytule przelewu wpisać GMS19/Festiwal Biegowy.
– Postanowiliśmy zrobić bieg na wysokim poziomie, by biegacze byli zadowoleni i wrócili za rok – zapewnia Daniel Wosik, organizator Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego.
Wosik na bieg zaprasza razem z Sylwestrem Lepiarzem. To wielokrotni mistrzowie Polski w biegach górskich. Obaj mieszkają w sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich. Pomysłodawcą jest Wosik, czyli 28-krotny medalista mistrzostw Polski w biegach górskich, a do tego dziesiąty zawodnik mistrzostw Europy w 2006 roku.
Nie tylko to gwarantuje, że bieg będzie stał na wysokim poziomie. Wosik pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, czyli około 20 kilometrów od startu maratonu. To oznacza, że Góry Świętokrzyskie zna jak własną kieszeń i wie jak wyznaczyć z jednej strony malowniczą i urokliwą trasę pokazującą piękno krajobrazu, a z drugiej bezpieczną oraz dość wymagającą.
W latach 2002-2014 Wosik nie schodził z podium mistrzostw Polski w biegach górskich. Na koncie ma medale niemal we wszystkich konkurencjach i dystansach, na których rozgrywana była w kraju walka o medale. Wspiera go biegacz młodego pokolenia – 26-letni Lepiarz. W tym roku trzy razy stał na podium mistrzostw Polski w biegach górskich, a raz był drugi. Do mistrzostw świata w Argentynie przygotowywał się właśnie m. in. w Górach Świętokrzyskich.
Obaj doskonale wiedzą, czego biegacz potrzebuje podczas biegu, ale także za metą. Na trasie będzie pięć punktów odżywczych. Po ukończeniu biegu na zawodników będzie czekał ciepły posiłek, w tym także wegetariański.
Góry Świętokrzyskie to bardzo często wykorzystywany teren pod różnego rodzaje biegi. Nie brakuje nawet dystansów ultra, ale do tej pory nie było maratonu. Nawet pobliskie Kielce nie mają biegu na 42 km i 195 m.
– Teraz w końcu będzie maraton – cieszy się Wosik. – To bieg górski prawie bez płaskich odcinków (1420 m w górę i 1474 metry w dół – przyp. red.). Jeśli ktoś biega bez większych problemów na treningach 20–30 km, to jest w stanie przebiec ten maraton. Zresztą ośmiogodzinny limit czasu pozwala pokonać ten dystans nawet marszobiegiem – dodaje.
Start w Górskim Maratonie Świętokrzyskim to też okazja do zwiedzenia turystycznie atrakcyjnego regionu. Już sama bazylika na Świętym Krzyżu jest bardzo ważnym miejscem dla katolików. Są tam przekazane w 1306 roku przez księcia Władysława Łokietka relikwie drzewa Krzyża Świętego. Są tam też zabudowania klasztorne, muzea, a w podziemiach krypty.
– Jak ktoś szuka innych atrakcji to w pobliżu, tuż obok świętej Katarzyny, jest Park Rozrywki I Miniatur Sabat. Bazą wypadową mogą być Kielce, a tam warto zajrzeć na górę Karczówkę, gdzie jest klasztor Pallotynów. Jest też wzgórza Kadzielnia z jaskiniami, na którym odbywają się różne imprezy artystyczno–rozrywkowe. Centrum Kielc to przede wszystkim ładnie oświetlona ulica Sienkiewicza – wylicza Wosik.
– Krótka wycieczka samochodowa wystarczy, by dojechać do parku rozrywki w Bałtowie lub do Sandomierza. Warto odwiedzenia są też Krzemionki Opatowskie, czyli rezerwat archeologiczny kopalni krzemienia pasiastego Można też wybrać się do Chęcin, w których są ruiny zamku, skąd jest blisko do jaskini Raj – radzi.
Zapisy: TUTAJ
Limit 500 zawodników, koniec zapisów i wnoszenia opłaty wpisowej 20 października.
Biuro zawodów / odbiór numerów i pakietów startowych:
- 25.10.2019r. - 16:00 -20:00 - Sala Konferencyjna Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia
- 26.10.2019r. 6:00-8:00 - Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi
Start: godzina 9:00 - 26 października 2019 ul. Świętokrzyska/sprzed Kościoła Parafialnego koło Rynku w Nowej Słupi. Meta obok Karczmy Mnicha/Figurka Emeryka.
Portal www.FestiwalBiegow.pl jest patronem medialnym imprezy.
AK