II Żorski Bieg Ogniowy: Nocą przez Śląsk już w ten weekend

  • Biegająca Polska i Świat

Żorski Bieg Ogniowy to niezwykle widowiskowy nocny bieg uliczny. Organizowany jest w ramach obchodów Święta Ogniowego w Żorach. W świetle rozpalonych pochodni uczestnicy biegu przemierzą ulicami miasta dystans o długości 5 km.

– Zeszłoroczny debiut naszej imprezy przyciągnął aż 346 biegaczy z różnych zakątków Polski, w tym roku zwiększyliśmy limit do 500 i na ten moment jest on już praktycznie wyczerpany. Myślę, że około 100 osób zapiszemy jeszcze w dniu biegu – cieszy się organizator a także biegacz, pan Krzysztof Waldon.

Inicjatorem oraz pomysłodawcą imprezy jest Grupa Biegowa HRmax Żory, która przy współpracy z MOSiR Żory oraz UKS Czwórka Żory podjęła się organizacji tego przedsięwzięcia. – W tym roku przygotowania do imprezy rozpoczęły się dużo wcześniej niż poprzednio. Wyciągnęliśmy wnioski po poprzedniej edycji, nie chcieliśmy popełnić tych samych błędów. Zmieniliśmy trasę, postaramy się bardziej doświetlić linię mety – wymienia nasz rozmówca.

Organizator gorąco zaprasza do udziału w dorocznym Święcie Ogniowym oraz II Żorskim Biegu Ogniowym, które odbędzie się 11 maja o godzinie 22:00. – Gwarantujemy biegaczom niepowtarzalny klimat kameralną trasą uliczkami żorskiej starówki. Gwarantujemy także profesjonalny pomiar czasu, atrakcyjne nagrody a przede wszystkim niezapomniane wrażenia z popisem Bractwa Ogniowego w tle.

Nas nie trzeba było przekonywać. Obecność obowiązkowa!

Strona biegu

Karta z historii:

11 maja 1702 roku, w centrum Żor wybuchł wielki pożar. Ogień rozprzestrzenił się na zabudowę rynkową i pobliskie domy. Szkody wyrządzone przez żywioł były ogromne. Niektórzy w kilka sekund stracili cały dorobek życia. Pogrążeniu w smutku mieszkańcy miasta w czasie pochodu na świeżym jeszcze rumowisku wznosili modły do Boga, prosząc o odwróceni od nich klęski pożaru. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta właśnie w tej intencji. Od wielu pokoleń Żorzanie jednoczą się i tłumnie gromadzą, by kultywować tę piękną, wielowiekową tradycję. W ten oto sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego w Żorach.

KK