Bobsleje może nie mają tylu kibiców co skoki narciarskie czy biegówki, aleraz na cztery lata z ciekawością patrzymy rywalizację przy zawrotnych prędkościach w zlodzonych rynnach. Krótki rozpęd, później już tylko szybciej i trudniej po krętym torze. Co ciekawe, pod kaskami nową tożsamość ukrywa wielu sprinterów.
Zawodniczki z Nigerii chociaż nie zdobyły medalu w Pjongaczangu to i tak przeszły do historii. Zostały pierwszymi afrykańskimi bobsleistkami w historii zimowych igrzysk olimpijskich.
Seun Adigun i Ngozi Onwumere, uplasowały się na ostatnim, 20. miejscu w dwójce kobiet, ale ich występ był z zainteresowaniem śledzony na całym świecie.
Obie zawodniczki mają lekkoatletyczną przeszłość. Seun Adigun w 2012 roku uplasowała się na ósmej pozycji biegu na 60 m ppł podczas Halowych Mistrzostw Świata. To ona też przyczyniła się do tego, że w kraju w którym nie ma śniegu, powstała drużyna bobslejowa.
Urodzona w USA biegaczka, zaprosiła do współpracy inne sprinterki o nigeryjskich korzeniach. Jej koleżanki studiowały w USA, ale reprezentowały kraj pochodzenia swoich rodziców. Wspomniana Ngozi Onwumere brała udział m.in. w IAAF World Relays w 2015 roku.
Inspiracją dla Nigeryjek był słynny film „Regge na lodzie” (Cool runnings – red), opisujący losy Jamajczyków na igrzyskach w Calgary. Los chciał, że Afrykanki uplasowała się... tuż za parą pochodząca z wyspy Boba Marleya.
W zespole Jamajki wystartowała Carrie Russel - mistrzyni świata w sztafecie 4 x 100 m z 2013 roku, oraz urodzona w USA bobsleistka Jazmine Fenlator-Victorian. Warto odnotować, że był to pierwszy start bobslejowej drużyny kobiecej z Jamajki w zimowych igrzyskach.
Złoty medal zdobyły Niemki. Po brązowy krążek sięgnęły Kanadyjki Kaillie Humphries i Phylicia George. Ta druga to... dobrze znana lekkoatletka. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zajęła szóste miejsce na 100 m ppł. Swój rekord życiowy w hali na 60 m ppł, ustanowiła w Łodzi, czasem 7.93 sek.
W dwójce podwójnej mężczyzn Polska zajęła 24. miejsce. Nasz duet startował w parze Mateusz Luty / Krzysztof Tylkowski. Ten drugi również swoją karierę ze sportem zaczynał od lekkiej atletyki. W 2006 roku był halowym mistrzem Polski juniorów w biegu na 400 m. Startował też mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej. Bobsleje uprawia od czterech lat.
Z kolei w drużynie Wielkiej Brytanii, która zajęła 12. pozycję, pojechał Joel Fearon, którego rekord życiowy na 100 m wynosi 9.96 m - jest to trzeci wynik w historii lekkiej atletyki na Wyspach! Takich przykładów można by mnożyć. Dodajmy, że w rywalizacji bobsleistów złoto zdobyli Kanadyjczycy, ex aequo z niemiecką parą.
Rywalizacja bobsleistów w Pjongacznagu powoli dobiega końca. Do rozegrania zostały jeszcze czwórki mężczyzn.
RZ