XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca 2021 roku i potrwają do 8 sierpnia. Nową datę przełożonej z tego roku imprezy podały wczesnym popołudniem Międzynarodowy Komitet Olimpijski, komitet organizacyjny, rząd Japonii i władze miejskie stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.
Jak już informowaliśmy, wszystkie zdobyte do tej pory przez sportowców kwalifikacje zachowują ważność na igrzyska w 2021 roku, a zasady i terminy walki o pozostałe miejsca w igrzyskach zostaną podane w ciągu najbliższych 3 tygodni.
Przełożone igrzyska odbędą się niemal co do dnia rok po dacie pierwotnie planowanej. W tym roku impreza w Tokio miała być rozegrana w dniach 24.07-9.08.2020 r.
Nowy termin wyznaczono w oparciu o trzy główne kryteria:
- ochronę zdrowia sportowców i wszystkich uczestników igrzysk oraz wsparcie walki z pandemią wirusa covid-19,
- zabezpieczenie interesu sportowców i rywalizacji olimpijskiej,
- kalendarz międzynarodowych imprez sportowych.
"Ludzkość znajduje się ciągle w ciemnym tunelu. Igrzyska w Tokio mogą być światłem na końcu tego tunelu" - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach w komunikacie opublikowanym na stronie olympic.org.
MKOl i Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski poinformowały także, że zgodnie z tradycją zaraz po zakończeniu igrzysk odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie dla sportowców niepełnosprawnych. Tym razem obie imprezy będą dzieliły nieco ponad 2 tygodnie. Nowy termin Paraolimpiady to 24 sierpnia – 5 września.
Igrzyska Olimpijskie zostały przełożone pierwszy raz w historii. MKOl podjął taką decyzję "by chronić zdrowie sportowców i uczestników igrzysk oraz wesprzeć walkę z wirusem covid-19".
Do tej pory igrzyska olimpijskie nie odbyły się trzy razy z powodu I i II wojny światowe: letnie w 1916 roku (gospodarzem miał być Berlin) oraz zimowe i letnie w 1940 r. (Garmisch-Partenkirchen i Helsinki) i 1944 r. (Cortina d'Ampezzo i Londyn).
Piotr Falkowski
grafika fb MKOl