Reprezentacja Kenii zamierza wystawić swoje drużyny we wszystkich pięciu konkurencjach IAAF World Relays, czyli Mistrzostwach Świata Sztafet. Zawody odbędą się premierowo w maju na Bahamach.
Kenijczycy pobiegną na dystansach 4x100, 4x200, 4x400, 4x800 i 4x1500m. Tak szeroko zakrojone plany Afrykanów są dużą niespodzianką, bo wyniki zawodników z tego kraju w sprinterskich konkurencjach podczas Mistrzostw Świata w Moskwie, były najogólniej rzecz ujmując, nie najlepsze. Żaden Kenijczyk nie pobiegł choćby w półfinale 100m. Powód jest banalny – żaden reprezentant tego kraju nie startował w tej konkurencji.
Im dystans dłuższy, tym robi się lepiej. Na 800m wśród pań złoty medal zdobyła Eunice Sum. Najlepszy wynik Kenijczyków w Moskwie na 1500m to oczywiście złoty medal Asbela Kipropa wśród panów oraz brązowy krążek Hellen Obi wśród pań.
W finale 1500m panów pobiegło jeszcze 2 innych Kenijczyków - Nixon Kiplimo Chepseba był 4., Silas Kiplagat był 6., gdyby bieg miał formułę drużynową, Afrykanie zdobyliby dodatkowy krążek. Ale nie zdobyli, bo sztafety 4x1500m w Moskwie nie rozgrywano.
W typowych konkurencjach sztafetowych o biegaczach z Kenii nigdy nie było jednak głośno na arenie międzynarodowej. Teraz ma to się jednak zmienić.
– Jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko jak najlepiej w konkurencjach do których się zgłosiliśmy – powiedział wiceprezes krajowej federacji David Okeyo. – Mamy nadzieję na stworzenie silnego zespołu, który sprawi, że reszta świata odczuje naszą obecność w rywalizacji na krótkim dystansie – zaznaczył.
Prezes Kenijskiego Związku Lekkoatletycznego Isaiah Kiplagat dodał: – Chcemy pokazać światu, że Kenijczycy są nie tylko siłą na średnim i długim dystansie ale także w sztafetach.
Kenia jest aktualnym rekordzistą świata mężczyzn w sztafecie 4x800m z wynikiem 7:02.43 (Bruksela 2006 r.), a także w sztafecie 4x1500m z czasem 14:36.23 (Bruksela 2009). Również wyniki kobiet są bardzo dobre, głównie dzięki Mistrzyni Świata – Eunice Sum. W ubiegłym roku Kenijki w sztafecie 4x800 pobiegły w czasie 8:07:58.
W sztafetach sprinterskich Kenia nie ma wielkich tradycji. Rekord kraju na dystansie 4x100 mężczyzn wynosi tam 39,40. Jamajczycy podczas Mistrzostw Świata w Moskwie wygrali z czasem 37,36.
IAAF World Relays zostaną rozegrane w dniach 24 - 25 maja w mieście Nassau na Bahamach.
RZ