W najbliższą sobotę rozegrany zostanie 23. Bieg Św. Dominika. Zawody są nieodłączną częścią jarmarku, który w tym roku w Gdańsku odbywa się już po raz 756. Punktem kulminacyjnym zawodów będą mistrzostwa Polski mężczyzn na dystansie 10 km.
Nim o medale mistrzostw Polski powalczą zawodnicy z krajowej elity, rozegrane zostaną biegi towarzyszące. Na dobry początek wystartuje charytatywny prolog „Goń św. Dominika”. Następnie gdański rynek opanują biegaczki startujące w Lotto Biegu Kobiet na dystansie 5 km. Później tę samą trasę przemierzą panowie w ramach MSiT CUP.
– Program imprezy nie uległ zmianie w stosunku do poprzednich lat. Rozpoczynamy nasze święto od gonienia św. Dominika. Jest to charytatywny marszobieg na dystansie 1200 metrów, kierowany do całych rodzin. Start i meta znajdować się będą przy Fontannie Neptuna. Kolejne dwa biegi adresujemy do amatorów, którzy chcą powalczyć o rekordy życiowe. Trasa w ubiegłym roku uległa zmianie. Chcieliśmy zmienić liczbę pętli z czterech do trzech rund, a także ją trochę uatrakcyjnić – mówi Stanisław Lange, dyrektor zawodów.
Głównym punktem Biegu Św. Dominika będą 7. Mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu na 10 km. Jak do tej pory cztery razy tytuł zdobywał Marcin Chabowski. Dodatkowo do zawodnika Pomeranii Szczecinek należy rekord mistrzostw wynoszący 28:55 (z edycji 2011).
Dwa razy mistrzem Polski zostawał Artur Kozłowski. Tym razem maratończyk z Sieradza nie wystartuje w Trójmieście, gdyż ma przed sobą Igrzyskach Olimpijskich w Rio.
Wśród zgłoszonych do tegorocznej edycji jest za to Szymon Kulka – mistrz Polski w ulicznej „piątce”, uczestnik Mistrzostw Europy w Amsterdamie. W tym roku zawodnik z Ropy ukończył m.in. Bieg Oshee podczas Orlen Warsaw Marathon z wynikiem 29:47.
W Trójmieście dobrze czuje się Tomasz Grycko - mistrz Polski w biegu na 10 000m, lider krajowych tabel z wynikiem 29:19.56, mistrz Polski w biegu przełajowym na tym samym dystansie. Zawodnik Blizy Władysławowo trzy razy zwycieżał w tym roku biegi cyklu PKO Grand Prix Gdynia; Bieg Urodzinowy ukończył z dobrym czasem 29:44.
Apetyt na złoto ma z pewnością Arkadiusz Gardzielewski (rekord życiowy 29:36 -red) , który jak do tej pory zdobył w Gdańsku dwa srebrne i trzy brązowe medale mistrzostw Polski na „dychę”. Swój dorobek będą chcieli powiększyć też Artur Kern (rekord życiowy 30:03) oraz Emil Dobrowolski (29:52), którzy do tej pory wywalczyli po brązowym medalu. W stawce są też m.in. Damian Kabat (29:52) czy też Adam Nowicki (29:55). Jak widać chętnych jest wielu do zajęcia czołowych miejsc, ale miejsc na podium tylko trzy.
– Jeszcze w kwietniu, po mistrzostwach Polski rozegranych w ramach Orlen Warsaw Marathon rozmawiałem z Arturem Kozłowskim i była szansa, że wystartuje w Gdańsku. Plany przygotowań do Igrzysk ułożyły się jednak tak, że maratończycy przebywają jeszcze w szwajcarskim Sankt Moritz. Z tego co wiem na drobny uraz narzeka Marcin Chabowski i jego start stoi pod znakiem zapytania. To może stwarzać szanse przed innymi zawodnikami. Są młodzi zdolni jak Szymon Kulka czy Tomasz Grycko, którzy będą chcieli dołączyć do grona mistrzów – mówi organizator.
23. Międzynarodowy Bieg Św. Dominika rozegrany zostanie 6 sierpnia. Początek zmagań elity o godzinie 17:30. Start i meta znajdować będą się na Długim Targu przed Fontanną Neptuna. Biegi na 5 km ruszać będą z ul. Bogusławskiego.
Biuro zawodów 5 sierpnia czynne będzie od godziny 15:00 do 22:00 i znajdować się będzie na terenie KL „LECHIA” Gdańsk przy ul. . Traugutta 29. W dniu biegu biuro czynne będzie od 09:00 – 15:00 przy ul. Ławnicza (w prawo od Długiego Targu).
RZ
fot. Piotr Dymus
AKTUALIZACJA
Marcina Chabowskiego zabraknie w Gdańsku. Zawodnik poinformował o tym za pośrednictwem facebooka:
Wracam już po 2 tygodniowej przerwie do treningów, jednak nie będzie mi dane obronić tytułu Mistrza Polski na 10km w tym roku. Szkoda, że nie potwierdzę mojej dominacji na tym dystansie w kraju, jednak to nie koniec świata. Sezon się dla mnie nie skończył i czeka mnie jeszcze dużo pracy w najbliższych miesiącach.
red.