Kraków: Wpisowe do Biegu Sylwestrowego przekazane Fundacji „Schola Cordis”. Pomogą dzieciom [ZDJĘCIA]

  • Biegająca Polska i Świat

Symboliczny czek z rąk organizatorów imprezy odebrał dziś profesor Januszowi Skalski, założycielowi Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej „Schola Cordis”.

Na łączną kwotę 20 tys. zł złożyły się opłaty startowe z imprezy, organizowanej przez Gminę Miejską Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej i Krakowski Klub Biegacza „Dystans”. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. O tym, że takie inicjatywy są potrzebne, mówił na konferencji sam profesor Janusz Skalski.

– W ostatnich latach w klinice bardzo wytrwale dążyliśmy do tego, żeby obniżyć dług, który nam narastał. W ostatnim roku nam się to udało. Gdyby nie takie akcje, jak Bieg Sylwestrowy, nie bylibyśmy w ogóle w stanie kupować sprzętu do leczenia dzieci – opisał problemy Fundacji prof. Skalski.

– To są czasem niewielkie kwoty, ale one również są formą przekazu informacyjnego do społeczeństwa. Ktoś może się zgłosić i dodatkowo nas wspomóc i tak się zdarza, właśnie dzięki biegom. Jest to dla nas ważne o tyle, że w najbliższym czasie może wejść w życie projekt, który zakłada, że o 46 proc zostaną zmniejszone nakłady na kardiologię dziecięcą wad wrodzonych serca. To będzie dla nas bardzo trudny czas. Liczę na to, że dalej będą organizowane takie zbiórki, jak Bieg Sylwestrowy czy Bieg Niepodległości, które pozwolą nam kupować sprzęt, który ratuje życie – podkreślił lekarz.

O tym, że biegi w ubiegłym roku, a szczególnie udany Bieg Sylwestrowy, to nie koniec współpracy miasta, „Dystansu” i Fundacji przekonywał dyrektor naczelny Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie - Krzysztof Kowal.

– Myślę, że to był dopiero początek. Że będziemy razem wspólnie działać, żeby jak najwięcej cegiełek doszło do fundacji – powiedział. – Bardzo się cieszę, że wspólnie z Krakowskim Klubem Biegacza „Dystans” udało nam się zorganizować imprezę, na której, oprócz tych celów zabawowych, gdzie zawsze mówię, że rozpoczynamy 12 godzin wcześniej zabawę sylwestrową, udało nam się zrobić coś jeszcze. Myślę, że szczytny cel jeszcze bardziej uświetnił tę imprezę – podkreślił Kowal.

Spotkanie było również okazją do podziękowań za cały rok walki i wspierania Fundacji „Schola Cordis”, zarówno ze strony Krakowskiego Klubu Biegacza „Dystans”, jak i ZIS.

– Zarząd Infrastruktury Sportowej pomagał również przy Marzannie (Półmaraton Marzanny – red.), przy Biegu Niepodległości. Dzięki tym imprezom przekazaliśmy w sumie ponad 300 tys. złotych Fundacji. W każdym z tych biegów ZIS i Gmina Miejsca Kraków miały swój udział. Chcieliśmy bardzo podziękować za taką współpracę – powiedział Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza „Dystans”.



Swojej wdzięczności nie krył również profesor Janusz Skalski, który podkreślił, że docenia ilość czasu, emocji i pracy, jakie w organizację biegu włożyli wszyscy organizatorzy. – Dziękuję opatrzności i dobremu losowi, że spotkałem takich ludzi, jak dyrektor Kowal, jak Paweł Żyła, na drodze swojego kierowania kliniką kardiochirurgii dziecięcej, ponieważ to są wspaniali ludzie, którzy zrobili wiele żeby nam pomóc - to był piękny, wspaniały gest. Z serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do naszej współpracy i wpierania kliniki – podsumował prof. Skalski.

Kolejnym biegiem, z którego dochód trafi do „Schola Cordis” jest Półmaraton Marzanny, który odbędzie się w Krakowie 19 marca.

Joanna Postrożna