Piękny słoneczny dzień, zbocze góry z zagadkową nawierzchnią, wymagające zbiegi i podbiegi. To nie opis zawodów, które odbędą się gdzieś w Tartrach, Beskidach czy Bieszczadach. Tak będzie w najbliższą sobotę w Koszalinie, w województwie zachodniopomorskim. Uczestnicy imprezy pn. Kurs na Chełmską obiorą drogę prowadzącą na szczyt najwyższego wzniesienia Pomorza Środkowego.
Jest nim Krzyżanka, która ma wysokość 136 metrów n.p.m. Na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, do której w 1991 roku pielgrzymował również papież Jan Paweł II. Na szczycie góry znajduje się także wieża widokowa o wysokości 31,5 metra, wybudowana w 1888 roku. – Jest to w Koszalinie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc wycieczkowych. Odwiedza je wiele pielgrzymek. Uważam, że miasto powinno je promować, tym bardziej, że rekreacji oddaje się tu wielu mieszkańców miasta i regionu – wyjaśnia Michał Bieliński, organizator biegu.
Kurs na Chełmską zainaugurowano W 2012 roku. Wcześniej biegi na Górze Chełmskiej organizowało TKKF, jednak towarzystwo zrezygnowało z powodów finansowych. Nowi organizatorzy tchnęli w imprezę nowe życie. – Kiedyś współpracowałem z TKKF. Po tym, jak organizacja nie otrzymała dotacji z miasta, przejąłem imprezę. Postanowiłem utrzymać termin, a resztę zmodyfikować. Podstawowa różnica jest taka, że meta zlokalziowana jest na szczycie, a nie u podnóża Krzyżanki. Trasa tylko w połowie pokrywa się z tym co było wcześniej. Można więc powiedzieć, że to zupełne inny bieg – wyjaśnia Michał Bieliński.
W pierwszej edycji imprezy, jeszcze pod nazwą Kros po Chełmskiej, wystartowało ok. 120 biegaczy. Od tej pory frekwencja rośnie. W ubiegłym roku wystartowało już 355 osób. – Pierwszy bieg był dla nas trudny. Pokazały się nawet informacje, że bieg jest odwołany. Z drugiej strony walczyliśmy o to, by przywrócić wiarę wśród biegaczy, że bieg się odbędzie. Udało się i zebraliśmy nawet więcej uczestników, niż rok wcześniej TKKF (90 osób – red.). Ale nawet wtedy wiedzieliśmy, że na starcie mogło stanąć dużo więcej osób. Potwierdziło się to rok później – wspomina organizator.
W tym roku impreza po raz pierwszy zostanie rozegrana pod nową nazwą, czyli Kursu na Chełmską. – Nie chcieliśmy być kojarzeni z biegiem organizowanym przez TKKF. Były zarzuty w naszym kierunku, że zrobiliśmy imprezę pod taką samą nazwą. Chociaż uważam, że była pewna modyfikacja. Tymczasem chcieliśmy, by ludzie wiedzieli że, bieg wciąż istnieje. Skoro impreza rozrosła się do tak dużej zabawy w bieganie, która jest większa niż w przeszłości, to sugerowanie podobnej nazwy, a w domyśle posądzanie o plagiat, jest zupełnie niepotrzebne – zauważa Michał Bieliński.
Jak do tej pory do biegu zapisało się ponad 330 osób. Liczba ta jeszcze może wzrosnąć. Organizatorzy liczą, że wystartować może nawet 500 biegaczy, tym bardziej, że istnieje możliwość rejestracji w dniu imprezy. – Opłaty startowej brak – zachęca organizator.
Do pokonania jest dystans 5 lub 10 km. Chociaż nie jest to najłatwiejszy sposób liczenia wyników dla organizatorów, to biegacz nie musi deklarować przed startem jaki dystans wybiera. Może zakończyć zmagania już po jednym okrążeniu, czyli po 5 km, lub pokonać dwie pętle.
Najtrudniejszy fragment trasy to, zdaniem organizatorów, czwarty kilometr. Prawdziwe wyzwanie dla osób które biegną na 5 km i już myślą o mecie. – Na trasie jest więcej podbiegów, niż zbiegów. Jeśli ktoś biega po górach, to trasa nie jest wymagająca. Natomiast osobie, która biega tylko po płaskich odcinkach, może być ciężko. Zwłaszcza na ostatnim kilometrze biegu. Jeśli ktoś biegnie 10 km, to dwa razy pokona ten fragment. Jest to praktycznie 1200 metrów podbiegu. Tu naprawdę można dostać w kość – opisuje Michał Bieliński.
Kurs na Chełmską odbędzie się w sobotę 12 lipca. Biuro zawodów otwarte będzie o godzinie 10:00. Znajdować się będzie pomiędzy wieżą widokową, a Sanktuarium. O godzinie 12 nastąpi start honorowy do biegu na szczycie Góry Chełmskiej. Po biegu uczestnicy otrzymają medale oraz słodkie bułki. Każdy będzie mógł wejść także na wieżę widokową na Górze Chełmskiej.
Opłata startowa: 0 zł
Tak było rok temu: ZOBACZ
RZ