London Marathon: Daleko za elitą… ciekawiej!

Londyński maraton ma szczególne znaczenie dla wielu, nie tylko brytyjskich biegaczy. Szykują się do niego latami, tkwi na ich liście marzeń do zrealizowania, bywa nagrodą za przetrwanie ciężkich chwil, inspiracją, formą pomocy charytatywnej. Daleko za elitą, toczy się walka o rekordy własne i rekordy świata w biegu w kostiumach. W tym roku nie będzie inaczej.

Do dużej grupy zawodników z charytatywnym przesłaniem dołączą celebryci. Bieganie ze zbiórką charytatywną połączą m.in. Melanie Wilson - wioślarka, olimpijka z Londynu i Rio, legenda rugby Shane Wiliams. Złoty medalista z Sydney, wioślarz Kieran West, Iwan Thomas - najszybszy Brytyjczyk na 400m, Rendall Munroe - były mistrz Europy, bokser.

Na trasie pojawią się oczywiście aktorzy, piosenkarze, prezenterzy. Nie zabraknie także popularnych szefów kuchni. Gordon Ramsey w London Marathon wystartuje po raz jedenasty! Tym razem zrobi to w towarzystwie żony i dzieci.

Zbieranie funduszy przyciąga na start także mniej znanych biegaczy. Nijaki Steve Edwards będzie biegł swój 820. maraton! 23 razy przekraczał linię mety w Londynie. Teraz realizuje pomysł, by uzyskać wynik 1000 maratonów pokonanych w czasie poniżej 3h30’. Pobiegnie również 62-latka z demencją, która chce udowodnić, że choroba nie może jej zatrzymać.

W London Marathon fundusze będzie także zbierać siostra samobójczyni, bliscy zmarłych na raka, a nawet chorzy na raka. Paul Morris został zdiagnozowany już po tym, jak wylosował miejsce na liście startowej, ale nie zrezygnował z biegu.

Przed rokiem podczas imrpezy ustanowiono 39 nowych rekordów świata. W tym roku z takim zamiarem wystartuje niemal setka maratończyków. Będzie próba najszybszego biegu m.in. z deską do prasowania i żelazkiem, w kostiumie palmy, w butach narciarskich oraz pralki. Pierwszy biegacz, zaliczający maraton w każdym kraju świata, Nick Butter, swój brytyjski maraton zaliczy także w Londynie.

W biegu nie może również zabraknąć parlamentarzystów, polityków oraz 11 maratończyków, którzy mają na koncie każdą edycję London Marathon od 1981 r.

Najwięcej wśród startujących 22 kwietnia będzie księgowych - 2074. Najmniej, bo tylko sześcioro - fizyków. W biegu wystartuje też 86 Polaków. Trzymamy kciuki!

IB

fot. Virgin Money London Marathon