Mammut - Ultra Sky Marathon: Diab(lak)eł tkwi w szczegółach

  • Biegająca Polska i Świat

To będzie jedna z najciekawszych i bez wątpienia najważniejszych imprez ultramaratońskich w naszym kraju w 2014 roku!

Na niespełna 24 godziny przed rozpoczęciem zapisów do Mammut - Ultra Sky Marathon w wersji 6xBabia (100 km) i 3xBabia (70 km), postanowiliśmy wraz organizatorami przybliżyć wam szczegóły tej imprezy. Informacje, które zebraliśmy, z pewnością pomogą Wam w podjęciu decyzji o starcie 23 sierpnia w Zawoi – Babiej Górze.

Jakie będą częściowe limity trasy? Kiedy zostaną podane? Czy zostaną podane przed uruchomieniem zapisów, co może pomóc w podjęciu decyzji o starcie?

W tej chwili nie znamy jeszcze dokładnych limitów, ale będą one adekwatne do limitu całości biegu. Cały czas szukamy ciekawych przebiegów trasy w miejscach gdzie będzie ona poprowadzona w dzikim terenie (oznaczone na mapie na żółto). Na chwilę obecną przewidywane wbiegnięcie ostatniego zawodnika na szczyt to:

Dla 6xBabia:
1B – 4h 10 min
2B – 5h 40 min
3B – 7h 30 min
4B – 10h 10 min
5B – 12h 30 min
6B – 15h 00 min

Całość 17h

Dla 3xBabia:
1B – 4h 40 min
2B – 6h 20 min
3B – 8h 30 min

Całość 13h

UWAGA - limit czasu będzie wymagany tylko na co drugim wbiegnięciu na szczyt Babiej Góry (zaznaczone na czerwono)

Impreza na długo przed rozpoczęciem zyskała już spore grono sympatyków. Spodziewać się można krótkich zapisów. Czy wasze serwery wytrzymają?

Zaskakują nas informacje o zapychaniu serwerów. Informatycy uznają zapisywanie się nawet kilkuset osób w ciągu 1-2 minuty za niewielki ruch. Nie spodziewamy się więc problemów w tym zakresie.

Czy 200-osobowy limit startujących to maksimum pojemności trasy?

Pojemność trasy zostanie zweryfikowana w praktyce. Wąskim gardłem jest Perć Akademików. Szlak z elementami wspinaczki normalnie jest jednokierunkowy. Na czas zawodów będzie zamknięty a ruchem zawodników na wąskich odcinkach będą kierowali sędziowie. Ten odcinek będą pokonywali tylko zawodnicy biegu 6xBabia.

Czy będą dodatkowe miejsca startowe? 

Na chwilę obecną nie ma możliwości zwiększenia ilości uczestników. Bieg przebiega na terenie Babiogórskie Parku Narodowego. Dzięki objęciem tego terenu ochroną jest on tak unikatowy i chcemy, aby taki pozostał.

Kiedy opublikowany zostanie wykaz biegów kwalifikacyjnych do imprezy? Co konkretnie trzeba będzie przedstawić, by potwierdzić swój udział w tych biegach?
 
W formularzu dostępnym na stronie będzie miejsce na podanie nazwy biegu i miejsca gdzie można sprawdzić ukończenie biegu przez zawodnika – wyniki zawodów. Nie będzie publikowana szczegółowa lista biegów. Biegi musza spełniać warunki opisane na naszej stronie. W przyszłym sezonie głównym biegiem eliminacyjnym do biegu 6xBabia będzie bieg 3xBabia.
 
Jak szczegółowa będzie mapa trasy biegu? Nie każdy biegacz górski, nawet ten doświadczony, potrafi się nią posługiwać na tyle szybko i sprawnie, by nie tracić czasu... 
 
Podbiegi na szczyt będą pokonywane w dwóch kierunkach. Mamy nadzieję, że umożliwi to częsty kontakt zawodników i będzie dodatkowym atutem imprezy. To z jednej strony powoduje, że mapa trasy biegu będzie zupełnie inna niż zwykle przy tego typu biegach. Najważniejsze dla nas jest oznaczenie samej trasy i mamy nadzieję, że nikt nie będzie musiał w czasie biegu korzystać z mapy.     

Skąd pewność, że 17-godzinny limit trasy biegu głównego jest wystarczający?

Limit czasu jest związany z długością dnia. Nie chcemy, aby zawodnicy na najtrudniejszych odcinakach biegali w nocy. Proszę zwrócić uwagę, że każde wydłużenie limitu powoduje większą ilość mniej doświadczonych, a więc często dużo bardziej zmęczonych biegaczy na trudnych odcinkach trasy. To będzie 6 podbiegów o prawie 1000m przewyższeniu i 6 takich samych, trudnych technicznie zbiegów. Przebiec 100km po górach można w kilku lub kilkunastu biegach w Polsce, ale chyba nigdzie nie będzie to tak trudne. Nie chcemy sprawiać wrażenia, że może to zrobić prawie każdy. Bieg 6xBabia to bieg, który mogą ukończyć tylko doświadczeni biegacze. Przewidywany czas ukończenia biegu przez najlepszych zawodników to poniżej 12h.

Jakie będzie obowiązkowe wyposażenie uczestnika waszego biegu? Proszę wskazać najważniejsze sprzęty.

Będzie to sprzęt niezbędny przy bieganiu w ciemnościach - telefon, odpowiednie ubranie i podstawowy sprzęt potrzebny w górach. Wyposażenie będzie typowe dla tego typu biegów np. Granią Tatr, jednak trzeba pamiętać, że 6xBabia jest biegiem nie tylko dłuższym, ale i o większym przewyższeniu.

Wymagacie od zawodników ubezpieczenia NNW, obejmującego m.in. akcję ratunkową po słowackiej stronie Babiej Góry. Jaki to jest orientacyjny koszt i gdzie można takie ubezpieczenie wykupić? Będziecie pomagać zawodnikom w tym zakresie?

Nie są to duże koszty. Prowadzimy rozmowy z firmami ubezpieczeniowymi i przekażemy dokładne informacje gdzie można takie ubezpieczenie wykupić.

Na mecie zapewniacie tylko 60 koszulek FINISHERA. Nie wierzycie w biegaczy?

Wierzymy, ale nie chcemy by trzeba było je wyrzucać. Są to koszulki tylko dla tych, którzy ukończyli bieg, więc rozdać ich nie można. Wiemy, że zdarzały się sytuacje na niektórych biegach, że brakowało koszulek i chcemy żeby sprawa była jasna – wszyscy, którzy ukończą bieg 6xBabia otrzymają koszulki FINISCHER. 60 osób od razu a reszta pocztą.

Najtrudniejsze fragmenty trasy to?

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Chaszczok. Aby Chaszczok się nie obraził zależało nam żeby trasa nie była poprowadzona tylko szlakami turystycznym. Trasa ta rodziła się w głowie Chaszczoka już od kilku lat. Nie musimy podkreślać, że wiele do powiedzenia przy jej ostatecznym przebiegu miało szefostwo Babiogórskiego Parku Narodowego.

Najciekawsze fragmenty trasy to odcinek między punktami 5-7. To zupełnie dziewiczy teren. Trudny do oznaczenia, ale bardzo atrakcyjny dla biegaczy. Strumienie, powalone drzewa to elementy charakterystyczne tego odcinka. Podbieg i zbieg z punktu 9 to ulubiony odcinek Lucka Chorążego. Poprosiliśmy go przetarcie szlaku i relacjonował, że podbieg jest zabójczy. 800m przewyższenia na odcinku 3,4 km zrobi wrażenie na każdym. Dodatkowym atutem tego, na co dzień niedostępnego dla turystów odcinka jest bardzo wąska malownicza ścieżka zarośnięta krzewami jagód. Te atrakcje będą dotyczył obu dystansów.

Na pełnym dystansie na biegaczy czeka Perć Akademików czyli 17-8-17. Niespełna 2 km i ponad 500m w pionie. Niebezpieczny odcinek z miejscami gdzie mieści się tylko 1 osoba i trzeba będzie zorganizować mijanki. Kolejnym problemem na tym odcinku są skaliste odcinki z łańcuchami i klamrami. W normalnych warunkach te trudności nie są bardzo wymagające, ale zawodnicy będą mieli już przebiegnięte 70 km i będę kilkanaście godzin na trasie. Błąd w tym miejscu może dużo kosztować i przygotowanie oraz zabezpieczenie tego fragmentu jest dla nas bardzo ważne. To najtrudniejszy technicznie odcinek i szczególnie przy zbiegu będzie trzeba zachować dużą ostrożność.

Ostatni podbieg na Babią to bardzo ciekawy odcinek poprowadzony, częściowo za zgodą BPN, poza szlakami turystycznymi 21-22. To kolejna atrakcja dla miłośników Babiej Góry i niepowtarzalna okazja do zboczenia ze szlaków. Najtrudniejsze w tym biegu są długie, wielokilometrowe podbiegi i zbiegi o przewyższeniu średnio ok. 1000m. Mamy też nadzieję, że zawodnicy docenią nasze starania, aby trasa pozwalała na poznanie wielu ciekawych miejsc w okolicy Babiej Góry.

Dlaczego koszty wpisowego są tak wysokie? Czym je tłumaczycie?

To chyba zależy, z czym je porównywać. Wszyscy wiedzą, jakie są wpisowe na maratony płaskie, a starują w nich tysiące uczestników. U nas uczestników jest mniej, więc koszty stałe ogrywają większą rolę. Duża część to zabezpieczenie medyczne. Nie chcemy ryzykować i polegać w tym zakresie na wolontariuszach, a pełne zabezpieczenie tak dużej imprezy przez GOPR nie jest tanie. Oznaczenie trasy, obsługa imprezy, sędziowanie, wymaga zaangażowania bardzo wielu osób. Dodatkowo koszty powiększa konieczność współpracy ze stroną słowacką. Patrząc na to racjonalnie nie są to kwoty wygórowane. W zamian zawodnicy dostaną wszystko na najwyższym poziomie. Zaczynając od wysokiej jakości koszulek, przez medale, bufety, nagrody oraz zabezpieczenie i obsługę zawodów.

Impreza, choćby właśnie przez trasę i limity czasowe, jest bardzo rozbudowana. Ile osób będzie pracowało przy biegu, by uniknąć problemów organizacyjnych?

W czasie zawodów w organizację imprezy zaangażowane będzie kilkadziesiąt osób. Wiele z nich wspomagało „Chaszczoka” przy organizowaniu innych imprez biegowych w ostatnich latach. Ich zaangażowanie i doświadczenie będzie dla nas bardzo ważne. Czekamy również na uwagi i sugestie od samych biegaczy na naszej stronie Facebook lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Co można doradzić osobie wahającej się czy wystartować na głównym czy krótszym dystansie? Jakie są podstawowe różnice miedzy oboma trasami, oprócz tych najbardziej oczywistych, czyli liczby podbiegów na szczyt Babiej Góry i wpisowego... Czy można w ogóle traktować ten krótszy bieg, jako łatwiejszy? Limit 13-godzin to dużo czy mało?

Oba biegi są trudne. Bieg 3xBabia oprócz krótszego dystansu ma również mniej wyśrubowane limity czasowe. Pomimo tego, że nie wymagamy przy rejestracji wykazania się przebiegnięciem biegu o dystansie 100 km, to wybranie trasy 6xBabia polecałbym zawodnikom, którzy już wcześniej startowali na podobnym dystansie.

Strona imprezy

Zapisy (od 30 kwietnia, limit miejsc 200):

6xBabia: http://ultrababia.pl/?page_id=16

3xBabia: http://ultrababia.pl/?page_id=18

Opr. Paweł Racułt, GR