Maraton Londyński (znów) w randze paramaratońskich MŚ

  • Biegająca Polska i Świat

Odliczamy dni do starcia gigantów Kenijczyka Eliuda Kipchoge i Brytyjczyka Mo Faraha, do którego dojdzie podczas tegorocznego Maratonu Londyńskiego. Nie mniej pasjonująco zapowiada się walka o medale Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Maratonie.

Mistrzostwa świata niepełnosprawnych maratończyków w Londynie rozegrane zostaną już po raz drugi w historii. W 2015 roku, gdy większość medali miało zostać rozdanych pod koniec października w stolicy Kataru Doha, uznano, że paramaratończycy powinni rywalizować wiosną, właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii. Wpływ na to miała zapewne pogoda panująca na Półwyspie Arabskim.

Teraz sytuacja się praktycznie powtarza. Główna część paralekkoatycznych MŚ odbędzie się w listopadzie w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Dubaju, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 32 stopnie. Maratończycy rywalizować będą w wiosennym Londynie.

Brytyjczycy przyjęli zawody rangi mistrzowskiej z otwartymi rękoma, zwłaszcza, że sport osób niepełnosprawnych jest na Wyspach bardzo popularny. Dodatkowo paramistrzostwa, rozgrywane w 2017 r. nad Tamizą, uznane zostały za duży sukces organizacyjny i promocyjny. Ustanowione zostały tam trzy rekordy świata w maratonie, w którym walczono w kategoriach T12 - czyli dla osób niewidomych i niedowidzących, T46 - dla osób po amputacji ręki powyżej łokcia i T54 - dla wózków sportowych.

Program MŚ na ten rok jest podobny. Podobny scenariusz będzie miał też maraton paraolimpiady w Tokio. Start w londyńskich paramistrzostwach jest pierwszą okazją na wywalczenie olimpijskiej przepustki.

Rywalizacja zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W 2015 roku złoty medalista w kategorii T12 Marokańczyk El Amin Chentouf - dwukrotny mistrz paraolimpijski, uzyskał rekordowy wynik 2:21:33.

W tej samej kategorii najlepsza z kobiet była Rosjanka Elena Pautova, z czasem 2:58:23, co było też przez chwilę rekordem świata. Rezultat ten poprawiła w 2017 roku Japonka Misato Michishita - 2:56:14. 

Nie mniejsze emocje towarzyszą rywalizacji wózków, w której rekordzistami świata są Szwajcar Heinz Frei - 1:20:14, oraz wspólnie Manuela Schaer i Japonka Wakoko Tsuchida - 1:38:07. W kat. T46 rekordy świata należy do Hiszpana Abderrahman Ait Khamouch'iego - 2:26:54.

Maraton Londyński i Paralekkoatyczne Mistrzostwa Świata w maratonie odbędą się 28 kwietnia.

RZ