Maraton – to nie tylko samotność długodystansowca. Kto chce poczuć emocje towarzyszące rywalizacji zespołowej, może spróbować sił w Ekidenie, czyli maratońskiej sztafecie. Fundacja „Maraton Warszawski” organizuje swoją w stolicy już po raz czternasty.
Nazwa niezwykle popularnej w Japonii konkurencji nawiązuje do starego konnego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tokaido. Umożliwiał on szybkie dotarcie do celu, dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach.
Jedną z najpopularniejszych sztafet długodystansowych w Kraju Kwitnącej Wiśni jest Hakone Ekiden. W zmaganiach biorą udział zespoły uniwersyteckie, które w ciągu 2 dni muszą pokonać 109 km. Z tej imprezy pochodzi niezwykle dramatyczny i zacięty finisz. Jeden błąd przesądził o porażce całego zespołu.
Warszawski Ekiden jest rozgrywany na dystansie maratonu. Drużyny składają się z 6 osób, które mają do pokonania kolejno: 7,195 km, dwa razy po 10 km i trzykrotnie po 5 km. Bieg odbywa się na 2,5-kilometrowej pętli w parku Szczęśliwickim.
Rok temu najlepsza okazała się sztafeta Agencji Mienia Wojskowego 4, przebiegając Maraton w czasie 2:19:38. Zwycięzcy wyprzedzili swoich kolegów z AWM 1, a trzecia była ekipa Żórawski Team IV.
- W rywalizacji sztafetowej najfajniejsza jest praca zespołowa. Końcowy wynik zależy od każdego członka drużyny, przez co zawsze podczas biegu pozostaje świadomość, że nie można zwolnić, nie można odpuścić. Trzeba dać z siebie wszystko, bo na zmianie czeka kolejna osoba. Zeszły rok wspominam dobrze, bo moja ekipa stanęła na podium, choć na mecie był niedosyt, że można było zrobić coś jeszcze lepiej - mówi Michał Łasiński z drużyny Żórawski Team, który w stołecznym Ekidenie startował już 5 razy.
Sztafeta maratońska odbędzie się w dniach 12 i 13 maja. Ze względu na ogromną liczbę chętnych, by na parkowych alejkach nie było zbyt tłoczno, drużyny startują w trzech turach.
Do udziału w Ekidenie można zgłosić się wybierając jedną z dwóch ścieżek: tradycyjną lub charytatywną. W tym drugim wariancie można wesprzeć fundacje „Dajemy Dzieciom Siłę”, „Rak’n’Roll – Wygraj Życie” lub „Spartanie Dzieciom”. Żeby otrzymać numer startowy trzeba do 20 kwietnia zgromadzić 1000 pln.
W przypadku zapisów tradycyjnych opłata startowa za zespół wynosi 432 złote. Limit uczestników to 750 sztafet.
RZ