Maratony na świecie: Winnice, termy w Padwie

  • Biegająca Polska i Świat

Chociaż nazwa Padova Marathon jest nowa, impreza ma za sobą kilkanaście lat tradycji. Do 2016 roku funkcjonowała jako Maratona Sant'Antonio.

Miasto kojarzy się nam najczęściej z postacią św. Antoniego, bazylikami i przymusowym postojem na szybkie zwiedzanie, jaki wypada wielu polskim wycieczkom autokarowym właśnie w Padwie. Ale nie dajmy się zwieść pozorom – Nizina Padańska ma do zaoferowania znacznie więcej. To kraina malowniczych winnic rozciągających się na wzgórzach za miastem, źródeł termalnych i urokliwych zabytkowych miasteczek.

Sama Padwa zdumiewa swoją architekturą. Poza tak charakterystycznymi bazylikami św. Antoniego i św. Justyny, można tutaj zobaczyć Palazzo della Ragione, Piazza della Frutta, piękny ogród botaniczny, planetarium i muzeum medycyny. Największa atrakcję stanowi jednak Prato della Valle – drugi największy plac Europy. Ma nietypowy kształt elipsy, w centrum znajdują sią zbiorniki wodne, otacza go aż 78 posągów słynnych postaci, wśród których znajdziemy też dwóch polskich królów: Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego.

Na Prato della Valle tradycyjnie ustawiana jest meta maratonu. W minionym roku wzięło w nim udział 2,5 tysiąca osób. Z pewnością nie jest to dużo w porównaniu z największymi imprezami tego typu, ale włoskie biegi mają swój niepowtarzalny klimat. Dzisiaj postaramy się pokazać, dlaczego warto wybrać się do Italii i odwiedzić akurat niedocenianą Padwę.

TERMIN

18-ta edycja Padova Marathon odbędzie się 23 kwietnia. Start maratonu zaplanowano na godzinę 8:45, półmaratonu na 10:00 a krótszych biegów na 9:15.

POGODA

Średnia temperatura kwietnia w Padwie to 12,5 stopnia. Pod koniec miesiąca można się raczej spodziewać ok. 15 stopni. Szanse na warunki idealne do biegania są spore.

TRASA

Trasa Maratonu jest płaska i malownicza, pozwala poznać uroki Niziny Padańskiej. Maraton startuje z Euganeo Stadium. Pierwsze kilometry trasy prowadzą przez miasteczka Rubano, Selvazzano Dentro i Teolo. Po drodze można podziwiać Wzgórza Euganejskie. Widoki są zachwycające – rozległe wzgórza pokryte winnicami, nazywane kawałkiem raju pośrodku Niziny Padańskiej.

Po 25. kilometrze maratończycy docierają do miejscowości Albano Terme, skąd startuje półmaraton. To bardzo stare miasteczko, znane już w starożytności z leczniczych źródeł siarczanych. Spory fragment trasy prowadzi przez obszary termalne.

Ostatni fragment trasy, zarówno dla maratonu i półmaratonu, to zabytkowe centrum Padwy. Biegacze będą mieli okazję podziwiać Bazylikę św. Antoniego, Piazza dei Signori, Piazza della Frutta, Caffè Pedrocchi, Palazzo del Bo i wiele innych atrakcji miasta. Największą, dosłownie i w przenośni, będzie stanowił Plac della Vale, na którym tradycyjnie znajduje się meta. To drugi co do wielkości plac w Europie, który robi imponujące wrażenie połączeniem architektury i otwartej przestrzeni. Finisz w takim miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.

Punkty odżywcze na trasie będą rozmieszczone co 5 km, poczynając od piątego kilometra. Będą zaopatrzone w wodę, herbatę, napoje izotoniczne, ciastka i owoce. Punkty z wodą i gąbkami do odświeżania zaplanowano co 10 km (17,5 km, 27,5 km, 37,5 km).

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.

Rekordy trasy zostały ustanowione w 2011 roku. Etiopczyk Aredo Tadese pokonał trasę w czasie 2:09:02 a Kenijka Florence Chepsoi w 2:29:25.


IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Poza maratonem i półmaratonem odbywa się też Paralympic Race, Zapisy nie zostały jeszcze otwarte.

Główną imprezą towarzyszącą maratonu jest Expo. Ulokowane na Prato della Valle, drugim co do wielkości placu Europy, zajmuje powierzchnię 2500 metrów kwadratowych. Można zapoznać się z ofertą sklepów sportowych i biegów z różnych stron świata, ale też skosztować lokalnych specjałów i poznać miejscową kulturę. Expo będzie czynne przez trzy dni: w piątek 21 kwietnia od 15:00 do 20:00, w sobotę od 10:00 do 20:00 oraz w dniu biegu od 8:00 do 17:00.

ZAPISY

Rejestracja na maraton jest dostępna pod adresem: http://www.padovamarathon.com/en/marathon-register/ (dla półmaratonu: http://www.padovamarathon.com/en/half-marathon-register/).

Obecne opłaty startowe to 50 euro za maraton i 30 za połówkę. Obowiązują do 24 marca. Organizatorzy oferują zniżkę dla pań, które za start zapłacą odpowiednio 40 i 20 euro (zniżka obowiązuje do 14 kwietnia). Należy doliczyć 10 euro za RUNCARD, jeśli jej nie posiadamy.

WYMAGANE DOKUMENTY

Do wyjazdu wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty. Rejestracja na maraton jest już bardziej skomplikowana ze względu na dość rygorystyczne przepisy dotyczące zaświadczeń medycznych.

Przede wszystkim, o ile nie jest się sportowcem zrzeszonym w IAAF, należy wyrobić specjalną kartę – RUNCARD. Jest ona wydawana przez Włoską Federacją Lekkoatletyczną, ma rok ważności i upoważnia do startów na terenie Włoch. Można się zarejestrować na stronie www.runcard.com lub wybrać odpowiednią opcję podczas rejestracji na maraton. Zapłacimy 10 euro więcej.

Poza kartą należy przedstawić zaświadczenie zdrowotne o braku przeciwskazań do startu. Health form można pobrać ze strony maratonu (http://www.padovamarathon.com/en/files/health-form-inglese-3/download/). Formularz wypełniony przez lekarza należy przedstawić podczas odbioru pakietu.

WYJAZD

Padwa leży w północnej części Włoch, można do niej dotrzeć łatwo i stosunkowo szybko, chociaż bezpośredni przelot nie jest możliwy. Najtańsza i najszybsza opcja to lot z Polski do Bergamo (tanie linie z wielu krajowych lotnisk) albo Wenecji i dalsza podróż pociągiem lub autobusem. Koszt biletu na pociąg lub autobus nie przekracza 10 euro. Wybierając kolej, warto zwrócić uwagę na typ pociągu. Tę samą trasę Wenecja – Padwa można pokonać w ekspresowym tempie 25 minut szybkim pociągiem, który kosztuje 16 euro albo kolejami regionalnymi za… 3,5 euro. Podróż zajmie dwukrotnie więcej czasu, ale kosztuje czterokrotnie mniej…

Organizując wyjazd w kilka osób można się pokusić o podróż samochodem i dodać do planu wycieczki zwiedzanie kilku interesujących miejscowości po drodze.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w Padwie przed maratonem to koszt 80 zł za łóżko w hostelu lub od 180 zł za dwuosobowy pokój.

Planując pobyt w Padwie i poruszanie się po mieście komunikacją miejską, warto zaopatrzyć się karty miejskie ważne 48 albo 72 godziny.

Ceny żywności kształtują się na średnim europejskim poziomie. Nie jest bardzo drogo, ale jeśli zaczniemy przeliczać na złotówki, będzie drożej niż w Polsce. Za posiłek zapłacimy 8-16 euro, przy czym w dolnej granicy kwoty mieszczą się pizze i pasty a w górnej tradycyjny włoski obiad z trzema daniami.

Strona imprezy: www.padovamarathon.com/en

KM