MKOL wypowiada wojnę oszustom z Pekinu

Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie odpuszcza dopingowiczom i chce ponownie przebadać setki próbek z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

W pierwszej kolejności sprawdzane będą próbki tych sportowców, którzy chcą startować w Rio de Janeiro. Ogólnie w stolicy Brazylii w 2016 r. ma być sprawdzonych około 5000 olimpijczyków, czyli podobna liczba jak w Londynie.

Szef komisji medycznej MKOl Richard Budgett powiedział, że podjął decyzję, aby ponownie przetestować próbki, które są obecnie przechowywane w laboratorium antydopingowym w Lozannie w Szwajcarii, ponieważ pojawiły się nowe technologie umożliwiające stwierdzenie czy mieliśmy do czynienia z dopingiem, czy też nie.

Komisja może sprawdzić nawet jeszcze starsze testy. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia br., Światowa Agencja Antydopingowa wydłużyła okres przechowywania i ponownego badania zamrożonych próbek - z 8 do 10 lat. Czy to oznacza, że wielu starych mistrzów może stracić swoje medale?

– Uważam, że nawet jeśli przeprowadza się takie badanie 5 czy 10 lat od Olimpiady to należy to robić. Wiem, że to nie jest idealne rozwiązanie i lepiej by było gdyby wszystko zostało wyjaśnione wcześniej, ale czasami nie ma takiej możliwości – twierdzi Richard Budgett.

Szef komisji medycznej MKOl zauważył, że sprawdzono już wybrane próbki z Igrzysk Olimpijskich z Vancouver i Londynu i do tej pory nie stwierdzono żadnego pozytywnego wyniku.

W przyszłości jednak takie powtórne testy przynosiły efekty. Przykładowo w 2012 r. po powtórnej analizie pozbawiono medali olimpijskich 5 sportowców, w tym zwycięzcę pchnięcie kulą mężczyzn Jurijego Bilonoga z Ukrainy. Ogólnie od 1968 r., czyli od czasu ustanowienia kontroli antydopingowej, MKOL odebrał 70 medali olimpijskich nieuczciwym sportowcom. Rekordzistkom jest sprinterka Marion Jones, którą pozbawiono pięciu krążków, w tym trzech złotych za stosowanie dopingu podczas Igrzysk w Sydney.

Działania Światowej Agencji Antydopingowej mogą być skuteczne, ponieważ udało jej się zgromadzić całkiem potężny budżet. To blisko 13 mln dolarów. Połowę na ten cel przekazał MKOL, drugą część rządy 12 państw, m.in. USA, Japonii, Chin, Nowej Zelandii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Turcji.

MGEL

źródło: www.newsday.com